Red Hat staje do konkurencji w obszarze wirtualizacji

Firma wprowadza nową linię oprogramowania wirtualizacji, które ma zaoferować użytkownikom opcję open source w wirtualizacji centrów danych.

Nowa linia produktów ma obejmować wirtualizację wbudowaną w system operacyjny Red Hat Linux (RHEL) jak również dwa produkty zarządzania maszyną wirtualną - jeden dla desktopów i drugi dla serwerów. Red Hat zaoferuje także niezależny hypervisor o nazwie Red Hat Enterprise Virtualization.

Te nowe produkty ustawiają Red Hat w konkurencji do VMware i Microsoftu, który ma własną linie technologii zarządzania wirtualizacją, towarzysząca oprogramowaniu Windows Server.

Zobacz również:

  • Wirtualizacja aplikacji
  • VMware Tanzu – nowoczesna platforma mikroserwisowa.

Red Hat zakupiła we wrześniu ubiegłego roku izraelskiego dostawcę oprogramowania wirtualizacji, firmę Qumranet, i nowa oferta opiera się częściowo na technologii uzyskanej w wyniku tego przejęcia. Nowe produkty to także migracja z hypervisora Xen, na którym opiera się wirtualizacja zawarta w RHEL 5, do hypervisora KVM (Kernel-based Virtual Machine). KVM opiera się na jądrze Linuksa i został zaprojektowany z myślą o wysokiej wydajności i stabilności.

Firma będzie wspierać użytkowników korzystających z oprogramowania wirtualizacji Xen przez cały cykl życia systemu operacyjnego RHEL 5, który ma skończyć się w roku 2014. Hypervisor KVM pojawi się po raz pierwszy w RHEL 5.4, kolejnej wersji, której finalne wydanie spodziewane jest za kilka miesięcy. Aktualnie Red Hat udostępnił (20 stycznia) RHEL 5.3.

Nowa linia produktów zawierać będzie w szczególności: Red Hat Enterprise Virtualization Manager for Servers, Red Hat Enterprise Virtualization Manager for Desktops, RHEL i Hypervisor.

Serwerowy produkt zarządzania wirtualizacja ma zapewnić skalowalny, wykorzystujący graficzny interfejs użytkownika, system zarządzania, pozwalający na zarządzanie każdym obiektem w środowisku zwirtualizowanym. Podobnie zarządzanie desktopowe pozwoli na centralne zarządzanie, zabezpieczanie i wymuszanie polityk w środowisku desktopów wirtualnych. Oprogramowanie to wykorzystuje technologie SolidICE firmy Qumranet.

Red Hat nie ujawnił jeszcze cen za produkty z nowej linii. Cała linia ma pojawić się w ciągu 18 miesięcy, przy czym pierwsze z nich już za trzy miesiące.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200