Raport: z niepowodzeń transformacji cyfrowej możemy się wiele nauczyć

Citrix przeprowadził badanie wśród 500 menedżerów i dyrektorów IT, pytając m.in. o nieudane projekty transformacji cyfrowej i wnioski, jakie można później wyciągnąć z tego typu działań. Rezultat: aż 77% ankietowanych uważa, że nieudane projekty są pomocne, ponieważ można się z nich dużo nauczyć.

Nie wszystkie cyfrowe transformacje są pomyślne / Fot. Citrix

Nie wszystkie cyfrowe transformacje są pomyślne / Fot. Citrix

Jak czytamy w raporcie Citrix, prawie połowa (43%) menedżerów podkreśla znaczenie nauki na wcześniejszych doświadczeniach i błędach. Takie osoby, jeśli nie mają za sobą nieudane projekty, później wykazują się lepszym zrozumieniem i wykorzystują zdobytą wiedzę w kolejnych przedsięwzięciach. Z kolei prawie jedna trzecia (29%) stwierdziła, że nieudane projekty pomogły im zidentyfikować nowe wymagania biznesowe i cele.

Sprawdź: Generator PESEL

Zobacz również:

  • 5 technologii na celowniku CTO
  • Citrix przechodzi w ręce prywatnej firmy inwestycyjnej
  • Dlaczego ponad połowa liderów IT może szukać nowej pracy

Według respondentów przyczyny niepowodzenia są różne, a najczęstsze to przekroczenie budżetów (31%), brak elastyczności w spełnianiu wymagań biznesowych (37%) oraz niespełnione oczekiwania (35%).

Menedżerowie często też informowali, że projekty cyfrowej transformacji były realizowane nie tak, jak początkowano planowano, ale ostatecznie - po dłuższym okresie - okazywały się sukcesem. Można więc powiedzieć, że zwrot z inwestycji - to, kiedy nastąpi - jest czasami trudny do oszacowania.

Mark Sweeney, jeden z wiceprezesów Citrix, skomentował, że "większość decydentów IT pracowała w przeszłości nad nieudanym projektem cyfrowej transformacji i wielu podkreśla, że doświadczenie to miało dla nich wartość osobistą i stanowiło znaczącą szansę na dalszy rozwój kariery". Dodaje przy tym, że nikt nie będzie aspirował do bycia kimś, kogo kojarzymy z porażkami, ale warto wiedzieć, że liderzy IT często wyciągają świetne wnioski z projektów, w tym z projektów nieudanych.

Zobacz: TPM 2.0

Pomimo powszechnych wyzwań większość (92%) liderów IT stwierdziła, że jest przekonana, że projekt cyfrowej transformacji, nad którym obecnie pracują, spełni oczekiwania zarządu i/lub kierownictwa.

W badaniu udział wzięło 500 specjalistów z firm, które zatrudniają ponad 250 pracowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200