RIA dla biznesu

Aplikacje rozproszone a Silverlight

Kilka usprawnień dodano w obszarze programowania sieciowego. Silverlight 4 pozwala na prowadzenie komunikacji UDP multicast. Wspierane jest także monitorowanie postępu ściągania danych. Poprawiona została komunikacja z usługami WCF (Windows Communication Foundation). Silverlight może podłączać się do usług udostępnionych przez TCP (skonfigurowanych w oparciu o NetTcpBinding). Poza tym, wprowadzono możliwość przekazania danych uwierzytelniających (credentials) z aplikacji na serwer, aby zagwarantować uwierzytelnianie NTLM - podstawowe (Basic) oraz oparte o skrót (Digest). Dzięki temu Silverlight będzie mógł uwierzytelniać użytkownika podczas korzystania z ADO.NET Data Services czy Live Mesh.

Czytaj też:

Zapraszamy na serwis dla programistów developers.computerworld.pl poświęcony tworzeniu i jakości oprogramowania oraz narzędziom programistycznym.

Najciekawsza w tej domenie wydaje się być jednak technologia WCF RIA Services. Silverlight jest w stanie wykorzystywać tę grupę usług, aby usprawnić budowanie aplikacji biznesowych. WCF RIA Services ma zredukować budowanie wielowarstwowych aplikacji do poziomu standardowego, dwuwarstwowego rozwiązania. Opiera się ono na zbiorze bibliotek realizujących operacje sieciowe, dostęp do danych, wspierających jednocześnie transakcje oraz stronicowanie danych. WCF RIA Services pozwala na wystawienie modelu obiektowego w kilku formatach: binarnym (dedykowanym dla .NET), ATOM oraz JSON. Poza tym, wspiera nakładanie ograniczeń na obiekty i ich odpowiednią walidację, kontrolę zmian, uwierzytelnianie, autoryzację opartą na rolach i personalizację.

Liczba dodatkowych problemów występujących przy pisaniu typowej aplikacji RIA jest dość znaczna: trzeba odpowiednio zarządzać stanem prezentacji, asynchronicznie realizować większość zadań. Mnogość potencjalnych źródeł danych także nie ułatwia pracy. WCF RIA Services ma to uprościć, pozwalając programiście stworzyć DomainService, aby określić logikę aplikacji operującą na zbiorach encji. Na jej podstawie ma być wygenerowany DomainContext oraz pośrednicy (proxies) encji do wykorzystania po stronie klienta. Jest to dobrze znany model aplikacji rozproszonych. Jednakże tutaj na starcie otrzymujemy możliwość wysyłania jednostek pracy do DomainService czy odpytywania go za pomocą zapytań LINQ.

Grupa docelowa

Zmiany w tym wydaniu Silverlight, to przede wszystkim rozbudowanie wsparcia dla systemów rozproszonych. Ostatnio w tym zakresie wiele się wydarzyło, wydano dużo nowych technologii, a Microsoft musi zapewnić wzajemną integrację swoich narzędzi. Jest to szczególnie ważne w zastosowaniach dedykowanych dla biznesu, bez tego ciężko przekonać klientów do stosowania nowych narzędzi i osiągnąć sukces na tym rynku.


TOP 200