RIA dla biznesu

Już wkrótce światło dzienne ujrzy kolejna wersja ważnej dla firmy Microsoft platformy Silverlight. Ma to związek z premierą Visual Studio 2010.

RIA dla biznesu
Zgodnie z zapowiedziami, oficjalnej premiery Silverlight 4 należy się spodziewać w połowie kwietnia, podczas konferencji DevConnections. Nowa platforma, służąca budowaniu rozwiązań typu Rich Internet Application (RIA), jest kierowana głównie do klientów biznesowych.

Rozwój

Omawiana technologia jest obecna na rynku już blisko trzy lata. Jej początki sięgają .NET Framework 3.0. Oparta jest w dużej mierze na WPF (Windows Presentation Foundation). Wymaganiem leżącym u podstaw Silverlight była możliwość uruchomienia okrojonej i uproszczonej aplikacji WPF wewnątrz przeglądarki. Od tego pochodziła też jej pierwotna nazwa, czyli: Windows Presentation Foundation Everywhere (WPF/E). Od tego czasu pojawiło się już kilka jej wersji, a aktualnie, razem z Visual Studio 2010 i .NET 4.0, zostanie opublikowana kolejna - Silverlight 4. Jak w przypadku każdego zrębu dedykowanego do wytwarzania RIA, dominują dwa obszary zastosowań: multimedia oraz biznes. Podobnie też rozkładają się akcenty w nowo wprowadzanych elementach.

Nowości

Silverlight dodaje wsparcie dla drukowania, dzięki któremu programista będzie mógł kontrolować, czy aplikacja pozwala na drukowanie, formatowanie zawartości i to, co dokładnie ma się pojawić podczas drukowania. Na poziomie kodu całości opiera się na utworzeniu klasy PrintDocument, zdefiniowaniu drukowanej zawartości oraz napisaniu obsługi zdarzenia. Przydatna może się okazać właściwość PageVisual należąca do klasy UIElement. Bardziej zaawansowana obsługa wydruku wymaga wykorzystania zdarzeń: StartPrint oraz EndPrint. Oprócz tego, można drukować elementy nie należące do wyświetlanego drzewa elementów, tworząc w locie obiekty w zdarzeniu PrintPage i ustawiając im właściwość PageVisual.

Znacznie poprawiono obsługę języków pisanych od prawej do lewej (np. arabski czy hebrajski). Kluczowa jest w tym przypadku właściwość FlowDirection. Większość elementów w drzewie dziedziczy ją po swoich przodkach. Zmiany dotknęły także standardowy katalog kontrolek. Włączona do niego została kontrolka RichTextBox.

Dodano także kontener ułożenia (layout container) Viewbox, który pozwala na dokładne pozycjonowanie oraz zmianę rozmiaru przy jednoczesnym skalowaniu podrzędnego elementu. Pewnym ograniczeniem jest to, że Viewbox może zawierać tylko jeden element. Zmiany nie ominęły także kontrolki DataGrid. Należą do nich: auto-sizing wybranych kolumn, przewijanie kółkiem myszy czy kopiowanie zawartości kolumn do schowka.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200