Qualcomm uważa, że jego układy pokonują Intela w pracy z AI

Qualcomm wierzy w intensywny rozwój ekosystemu firmy Microsoft opartego na architekturze ARM.

Podczas gdy firma Apple przeprowadziła bardzo udane przejście z architektury x86 na ARM, Microsoft nie ma tyle szczęścia. Firma od lat próbuje swoich sił we wdrożeniu na rynek i spopularyzowaniu Windowsa na komputery z układami ARM. Swego czasu wydano nawet specjalną wersję Windows RT.

Flagowy układ ARM dla komputerów z Windowsem
Źródło: Qualcomm.com

Flagowy układ ARM dla komputerów z Windowsem

Źródło: Qualcomm.com

Aktualnie na rynku znajdziemy Windows 10 i Windows 11 w wersji na procesory ARM. Na półkach sklepowych znajduje się trochę konstrukcji z układami ARM, ale stanowią one głównie ciekawostkę rynkową.

Zobacz również:

  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • Pierwsze firmy z finansowaniem NATO Innovation Fund
  • Gemini Nano trafi na bazowe Pixele

Według firmy Qualcomm - największego producenta układów ARM, który dostarcza procesory miedzy innymi do tabletów Microsoft Surface Pro X, nowe układy ARM są zauważalnie szybsze od odpowiedników Intela przy działaniach na rzecz AI, a na dodatek zużywają przy tym znacząco mniej energii.

Podczas konferencji Microsoft Build 2023 ogłoszono nawiązanie współpracy Qualcomm z Microsoftem. Ścisła integracja układów ARM z systemem operacyjnym Windows 11 oraz zmiana sposobu przetwarzania informacji ma być bezpośrednią odpowiedzią na wdrożenie układów Apple Silicon przez firmą Apple.

W testach UL Procyon AI Inference, Qualcomm Snapdragon 8cx Gen 3 uzyskał wyniki wykazujące prędkości ponad dwa i pół razy szybsze niż Intel Core i5-1235U 12. generacji przy użyciu zintegrowanego GPU i pięć razy szybsze podczas testu wykorzystującego CP.

Qualcomm zademonstrował również wartość swojego procesora Hexagon dla sztucznej inteligencji.

Intel jest o krok wstecz względem Qualcomm. Firma dostrzega wartość procesorów AI i oferuje dyskretny procesor AI dla niektórych chipów 13. generacji, z planami integracji AI w Meteor Lake, następnej generacji procesorów Core. Aktualnie sprzedawane układy 11 i 12. generacji nie posiadają dedykowanych układów do przetwarzania na rzecz AI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200