Qualcomm udostępnia kod źródłowy kodeka aptX

Kod źródłowy popularnego kodeka aptX będzie można wykorzystać w projektach AOSP.

Qualcomm aptX to autorski kodek audio wysokiej jakości (hi-res) rozwijany przez amerykańskiego producenta układów scalonych do urządzeń mobilnych. aptX jest wykorzystywany we flagowych słuchawkach bezprzewodowych. Można z niego skorzystać na większości urządzeń z Androidem oraz sprzętach firm współpracujących z Qualcomm.

Kodek aptX trafia do Android Open Source Project
Źródło: Zarak Khan / Unsplash

Kodek aptX trafia do Android Open Source Project

Źródło: Zarak Khan / Unsplash

Obecny na rynku od 2009 roku standard oferuje bezprzewodowa transmisję danych z zachowaniem niskich opóźnień i wysokiej jakości. Aktualnie na rynku znajdziemy czwartą generację - aptX Adaptive z 2018 roku.

Zobacz również:

  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • Platforma X na Androida z nową funkcją

Qualcomm zdecydował się na udostępnienie kodeków aptX oraz aptX przesyłając je do projektu Android Open Source. Tym samym firma zrezygnowała z licencjonowania swojego kodeku.

Dodanie aptX do bazy AOSP ma na celu umożliwienie dystrybucji kodeku do jak największej liczby urządzeń końcowych bez konieczności licencjonowania oraz wnoszenia opłat licencyjnych.

Twórcy smartfonów oraz nieautoryzowanego oprogramowania opartego na Androidzie mogą bez problemu korzystać z kodeków aptX oraz aptX HD.

Do programu Android Open Source Project nie przesłano ostatniej wersji kodeku, a zatem aptX Adaptive.

Wiele wskazuje na zmianę w dystrybucji kodeków w Androidzie 14 oraz nowszych wydaniach. Możliwe, że Google wprowadzi kodek aptX jako standard dla wszystkich urządzeń, a w przyszłości rozwiązanie firmy Qualcomm zastąpi klasyczne kodeku SBC oraz AAC.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre popularne urządzenia nie posiadają obsługi aptX. Zaliczamy do nich między innymi całą serię Galaxy S23.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200