Qualcomm stawia na rozwój okularów AR. "Mają być cienkie i lekkie"

Qualcomm pochwalił się opracowaniem multi-chipowej architektury, która trafi do okularów rzeczywistości rozszerzonej. Mowa o Snapdragon AR2 Gen 1, dzięki której okulary AR będą cienkie i lekkie.

Qualcomm stawia na AR / Fot. Qualcomm

Qualcomm stawia na AR / Fot. Qualcomm

Qualcomm chce mocniej postawić na rzeczywistość rozszerzoną (AR -augmented reality), a konkretnie okulary AR. Do tej pory większość modeli dostępnych na rynku była dość ciężka i masywna, a dodatkowo krótko pracowały one na baterii. Aby rozwiązać te problemy, Qualcomm przyjął zupełnie nowe podejście do opracowania platformy Snapdragon AR2 Gen 1.

Dużą zmianą jest tzw. architektura wielochipowa. Zamiast umieszczać wszystkie rozwiązania na jednym SoC (system on a chip), firma rozbiła poszczególne komponenty i rozłożyła je wokół ram AR2 Gen 1. Dzięki temu można będzie projektować cienkie okulary AR, które w dodatku zapewniają lepszą wydajność.

Zobacz również:

  • Najnowsza przeglądarka Chrome jest zgodna z komputerami zawierającymi procesory Arm
  • Apple się wygadało - Vision Pro będzie sprzedawany poza USA?

Sprawdź: ProtonMail

Trzy główne elementy architektury to procesor AR, koprocesor AR, jak i platforma łączności.

Qualcomm stawia na rozwój okularów AR. "Mają być cienkie i lekkie"

Dwa pierwsze komponenty są w stanie przechwytywać i przetwarzać dane czujnika pokładowego, a platforma łączności dba o szybkie połączenie z powiązanym smartfonem lub komputerem, na które przenosi bardziej wymagające zadania przetwarzania danych.

Rzeczywistość rozszerzona to trend na 2023

Qualcomm twierdzi, że procesor AR obsługuje do dziewięciu kamer pokładowych i ma niskie opóźnienia, zapewniając szybki czas reakcji np. wtedy, gdy ludzie się poruszają.

Koprocesor AR łączy zaś dane z kamery i czujników, aby pomóc w śledzeniu wzroku i rozpoznawaniu tęczówki w celu renderowania odpowiednich elementów AR.

I finalnie, Fast Connect 7800, czyli moduł Wi-Fi 7 z mniej niż 2 ms opóźnienia i przepustowości do 5,8 Gb/s, zapewnia odpowiednio szybką łączność.

Zobacz: Filetracker

Umieszczenie poszczególnych modułów w różnych punktach wokół Snapdragon AR2 Gen 1 i przeniesienie niektórych zadań obliczenionych na smartfona lub komputer, pozwala firmie Qualcomm na wypracowanie wzrostu wydajności. Jak podaje producent, procesor Hexagon Tensor 4 nm zapewni wydajność AI o 2,5 raza większą niż w poprzedniej wersji, a dodatkowo zmniejszy się zużycie energii o 50%.

Ponadto Qualcomm nawiązał współpracę z różnymi partnerami, w tym z Microsoftem, aby zapewnić programistom miejsce do tworzenia treści dla okularów AR2 Gen 1. Mowa o platformie Snapdragon Spaces Ready Developer Platform, która została zaprojektowana po to, aby pomóc "w ponownym wyobrażeniu sobie, co potrafią okulary AR".

Na razie nie wiadomo jednak kiedy pierwsze okulary oparte na AR2 Gen 1 trafią na rynek.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200