Qualcomm stawia na LTE-U i powołuje do życia MulteFire Alliance

Firma i współpracujący z nią partnerzy będą pracować nad technologią, która może zrewolucjonizować rynek bezprzewodowych usług. Jeśli odniosą sukces, to LTE wkroczy szerszą ławą do przedsiębiorstw, gdyż będą one wtedy mogły korzystać z tej technologii na zupełnie innych warunkach.

Kilka dni temu trzy korporacje (Intel, Ericsson i Nokia) zdecydowały się poprzeć projekt firmy Qualcomm i utworzyły wspólnie z nią przymierze MulteFire Alliance. Zajmie się ono promocją technologii LTE-U, która pozwala przesyłać dane przez nielicencjonowane pasma częstotliwości, działając w ten sam sposób jak ma to miejsce w przypadku sieci Wi-Fi.

W opinii analityków minie jeszcze sporo czasu, zanim standardowe sieci LTE wkroczą na dobre do przedsiębiorstw, gdzie będą obsługiwać biznesowe aplikacje. To właśnie z myślą o takich sieciach oraz dostawcach usług zaczęto produkować w ostatnich latach niewielkie, bezprzewodowe stacje bazowe. Wspierały one jednak zawsze standardową technologię LTE, która – tak jak wszystkie sieci komórkowe - korzysta zawsze z usług licencjonowanych pasm częstotliwości.

Zobacz również:

  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Lenovo i Motorola z zakazem sprzedaży w Niemczech

MulteFire Alliance zajmie się natomiast specyficzną odmianą technologii LTE, która będzie mogła transmitować dane przez nielicencjonowane pasma częstotliwości. Sieć taka będzie miała niewielki zasięg i będzie transmitować dane wykorzystując to samo pasmo częstotliwości 5 MHZ, z usług którego korzysta lokalna sieć Wi-Fi.

Bezprzewodowa infrastruktura MulteFire - bazująca na technologii opracowanej przez firmę Qualcomm – pozwoli zarówno małym jak i dużym firmom budować lokalne sieci LTE, które będą swym zasięgiem obejmować jeden budynek lub co najwyżej kilka budynków, albo np. takie obiekty użyteczności publicznej, jak lotnisko czy stadion.

Platforma MulteFire pozwoli budować bezprzewodowe sieci typu "neutral host". Użytkownicy takich infrastruktur będą mogli korzystać z usług wielu dostawców sieci komórkowych, nie korzystając wcale z będących w ich władaniu licencjonowanych częstotliwości. Nie będą też musieli przejmować się tym, że każdy z tych dostawców świadczy swe usługi za pośrednictwem innych stacji bazowych. Wystarczy, że zaopatrzą się w telefon wspierający technologię MulteFire i połączą się z siecią “neutral host”.

Jednak technologia MulteFire ma też zagorzałych przeciwników. Twierdzą oni, że nie może ona współużytkować razem z siecią Wi-Fi tych samych częstotliwości, gdyż zaburza jej prace i powoduje, że pracuje ona mniej wydajnie.

Inne firmy również pracują nad tym zagadnieniem. I tak np. Alcatel-Lucent pokazał na początku tego roku rozwiązanie Wi-Fi Boost, które integruje sieci komórkowe z sieciami Wi-Fi i to wyłącznie przy wykorzystaniu oprogramowania.

Wi-Fi Boost bazuje na firmowej technologii "Wireless Unified Networks” i nie wymaga żadnej modyfikacji stacji bazowych LTE lub punktów dostępowych Wi-Fi, a jedynie instalacji odpowiedniego oprogramowania w urządzeniach klienckich i w systemie dostawcy usługi. Z przyspieszenia transmisji można oczywiście skorzystać tylko tam, gdzie jest dostępna zarówno sieć komórkowa, jak i Wi-Fi, a więc domach, firmach lub miejscach, gdzie znajdują się publiczne hotspoty. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.

Sprawa jest na razie otwarta i póki co trudno jest zdecydowanie stwierdzić, czy sieci LTE zaburzają pracę sieci Wi-Fi. Jednak wielu specjalistów jest przekonanych, że coś musi być na rzeczy i może jest to prawda. Aby stwierdzić to autorytatywnie, trzeba będzie poczekać na kolejne badania, wykonane np. przez IEEE. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200