Qnap TS-459 Pro

W środowisku bez usługi DHCP do odszukania i wstępnej konfiguracji urządzenia można wykorzystać program QNAP Finder. W sieci z serwerem DHCP do zarządzania wystarczy przeglądarka internetowa, adres potrzebny do połączenia z macierzą odczytamy z panelu urządzenia.

Qnap TS-459 Pro

Wygodny dostęp do plików możliwy jest też za pomocą przeglądarki internetowej

Co prawda, po połączeniu z urządzeniem za pomocą przeglądarki, przez proces dostosowania QNAP-a nie przeprowadzi nas kreator, niemniej jednak menu urządzenia jest przejrzyste i zarówno podstawowa, jak i bardziej zaawansowana konfiguracja nie powinny nastręczać problemów.

Na dole kokpitu pojawiają się informacje o nowych dostępnych pakietach i wersjach firmware; oprócz pomocy dostępnej z menu mamy też do dyspozycji linki do forum, wiki oraz wsparcie online.

Domyślnie NAS jest członkiem grupy roboczej, zaś do predefiniowanych udziałów (np. public) dostęp mają wszyscy. Możemy stworzyć lokalną bazę użytkowników oraz grup i na jej bazie ustalać prawa (odczyt, zapis i odczyt, brak dostępu) bądź, po dodaniu urządzenia do Active Directory, ustalać je dla obiektów domeny. Jeśli pozostaniemy przy grupie roboczej, przy okazji tworzenia nowego konta możemy każdemu użytkownikowi łatwo utworzyć katalog domowy.

Qnap TS-459 Pro

Wyniki testów przeprowadzonych narzędziem ATTO Disk Benchmark (A). Dla porównania test macierzy IOMEGA StorCenter ix4-200d (B)

Producent wyposażył macierz w kosz sieciowy, co zasługuje na pochwałę, trzeba jednak przyznać, że niezbyt fortunnie rozwiązał tę kwestię. Kosz sieciowy to folder, do którego (po aktywowaniu tej funkcji) trafią wszystkie usuwane elementy. Standardowo mają dostęp do niego wszyscy użytkownicy. Jeśli więc usunęliśmy coś z naszego prywatnego katalogu, znajdzie się to w koszu i będzie dostępne dla wszystkich. Dopiero po wyrzuceniu pliku z tego miejsca (bądź opróżnieniu całego kosza), ostatecznie się go pozbędziemy.

System Windows nie jest jedynym, z którego możemy korzystać, sięgając do zasobów tej pamięci sieciowej. Możliwy jest dostęp z Linuksa (NFS), komputerów firmy Apple czy przez usługę FTP. Administrator ma również dostęp do urządzenia w trybie tekstowym za pomocą SSH bądź usługi telnet. Przestrzeń macierzy można też udostępnić poprzez protokół iSCSI. Warto zaznaczyć, że uzyskała ona certyfikat VMware. Do plików można również dostać się za pomocą przeglądarki internetowej.

Macierz jest przystosowana do synchronizacji danych z zewnętrznym repozytorium - Amazon S3, o wykupienie usługi musimy zatroszczyć się sami.


TOP 200