Qnap TS-459 Pro

Pamięci NAS są ciekawą alternatywą dla zakupu nowego serwera. Ich zalety to zwykle prostota oraz wygoda zarządzania. Choć głównym zadaniem tych pamięci jest przechowywanie i udostępnianie danych, ich możliwości często nie ograniczają się do tej jednej funkcji. Do naszej redakcji trafiła pamięć Qnap TS-459 Pro. Dzielimy się wrażeniami z pracy tego urządzenia.

Konfiguracja sprzętowa

Po rozpakowaniu zauważamy dwa zestawy śrubek do montażu dysków - pierwszy do montażu dysków 3,5-calowych, zaś drugi komplet pozwoli na umieszczenie w tych samych kieszeniach dysków SATA o rozmiarze 2,5 cala.

Do dyspozycji są cztery kieszenie typu hot-swap. Na pochwałę zasługuje możliwość podłączenia dwóch kolejnych dysków za pomocą szybszych od złączy eSATA. Pozytywnie zaskakuje też liczba portów USB - jest ich aż pięć, można do nich przyłączać drukarki (maksymalnie trzy), a także dyski twarde czy UPS. Dwa gigabitowe interfejsy sieciowe mogą pracować w trybie failover bądź równoważenia obciążenia.

Panel główny urządzenia

Panel główny urządzenia

Do zasilania tej macierzy wystarczy standardowy komputerowy kabel (IEC13), nie trzeba więc planować dodatkowego miejsca na zewnętrzny zasilacz.

NAS sprzedawany jest bez dysków, co daje swobodę przy ich doborze, warto jednak zapoznać się z listą dostępną na stronie:http://qnap.com/pro_compatibility.asp. Można się z niej między innymi dowiedzieć, że ze względu na słabą wydajność odradzane są dwa modele dysków Western Digital (WD15EADS-00P8B0 oraz WD10EADS-00P8B0).

System operacyjny przechowywany jest w module DOM (Disk On Module), uszkodzenie bądź jednoczesna wymiana wszystkich twardych dysków nie pozbawi zatem możliwości uruchomienia urządzenia.

Zarządzanie i udostępnianie zasobów

Po pierwszym włączeniu macierzy można skonfigurować dyski w RAID z podstawowego kreatora bezpośrednio w panelu urządzenia. W zależności od liczby dysków możemy wybierać spośród RAID 5, RAID 6, RAID 0 oraz RAID 1.Wydaje się, że przy czterech dyskach, jeżeli chcemy większej redundancji kosztem dostępnej przestrzeni dyskowej, ciekawszą (ze względu na szybszy zapis) propozycją od RAID 6 byłby RAID 10.


TOP 200