Przyszłość komunikacji według Bell Labs

Kto ma wpływ na kogo i w jakim zakresie

Modułowe systemy light Radio Cube już wkrótce mogą wpłynąć na zasadniczą zmianę architektury telekomunikacyjnych stacji bazowych

Polecamy:
Sieci społecznościowe to, zdaniem naukowców z Bell Labs, jedna z przyszłościowych i ważnych technologii komunikacyjnych. W ramach jednego z projektów opracowywane jest oprogramowanie Influence Analysis Server, które umożliwia określenie, jaki wpływ na opinie społeczności i w jakim zakresie mają indywidualne osoby. Algorytm pozwalający na tego typu analizy jest obecnie testowany w sieci Twitter, ale będzie mógł być stosowany również w innych sieciach.

Oprogramowanie może znaleźć zastosowanie np. w marketingu - pozwala na określenie najbardziej opiniotwórczych uczestników sieci społecznościowej w interesującym firmę segmencie i podjęcie próby przekonania ich do zalet jakiegoś nowego produktu, zamiast inwestowania w ogólne kampanie reklamowe. Warto jednak zauważyć, że tego typu technologia potencjalnie może zostać wykorzystana jako metoda socjotechniczna, umożliwiająca uzyskanie wpływu na społeczności lokalne lub zainteresowane specyficznymi tematami.

Zobacz również:

  • VoLTE w praktyce - czy warto korzystać z tej technologii?
  • Ruszyły testy satelitów Starlink działających w trybie „direct-to-cell”
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Elastyczne zarządzanie pamięcią cache

Celem projektu QoE (Quality of Experience) jest opracowanie mechanizmów zarządzania pamięcią masową wykorzystywaną do buforowania danych w systemach teleinformatycznych tak, by możliwe było jej inteligentne, dynamiczne i automatyczne przydzielanie różnym usługom i aplikacjom działającym w sieci. Ma to pozwolić na bardziej efektywne niż obecnie wykorzystanie fizycznej sieci oraz zwiększenie dostępności usług i zasobów, a w efekcie wzrost zadowolenia użytkowników końcowych.

Przenośne stacje bazowe LTE

ELIT (End-to-end LTE Integrated Technology) to niewielka, przenośna stacja bazowa LTE. Zaprezentowany w Bell Labs prototyp jest praktycznie gotowy do wdrożenia. Urządzenie umożliwia przeniesienie w dowolne miejsce i natychmiastowe uruchomienie sieci LTE, działającej lokalnie lub połączonej w zewnętrzną infrastrukturę telekomunikacji bezprzewodowej. ELIT może pracować z dowolnymi częstotliwościami LTE stosowanymi w różnych krajach na świecie. Rozwiązanie to można wykorzystać np. do obsługi imprez masowych, podczas których zbyt duża koncentracja użytkowników może zablokować system operatora, szybkiego uruchamiania sieci telekomunikacyjnej na obszarach objętych katastrofą lub klęską żywiołową, a także w działaniach militarnych. Alcatel-Lucent prowadzi już rozmowy z potencjalnymi użytkownikami ELIT, badając ich pomysły na zastosowania i wymagania dotyczące parametrów i funkcji systemu, które można modyfikować.

Telefoniczny tłumacz online

Kolejna bliska praktycznych zastosowań technologia to system automatycznego translatora języków, oferowany jako usługa przez operatorów telekomunikacyjnych. Jego użytkownik, wykorzystując połączenie z internetem, może wyświetlać na ekranie monitora komputerowego lub smartfona przetłumaczony z innego języka tekst przekazywany głosem. Jak podkreślają przedstawiciele Bell Labs, była to pierwsza prezentacja systemu pozwalającego na translację rozmowy telefonicznej w czasie rzeczywistym. Obecnie obsługiwane są tylko tłumaczenia angielsko-hiszpańskie. Technologia ta jest rozwijana we współpracy z innymi firmami, których nazwy nie zostały jednak ujawnione.

TIVIZIO

Tivizio to przeznaczona dla firm usługa, działająca w systemie cloud computing i umożliwiająca łatwe współdzielenie przez jej pracowników zasobów wideo. W czerwcu br. mają zostać zakończone wdrożenia testowe, a komercyjna usługa ma być dostępna od września.

Bell Labs to jeden z najbardziej znanych i cenionych firmowych ośrodków badawczo-rozwojowych, którego historia sięga 1925 r. Od momentu założenia działa on bez przerw do chwili obecnej, choć zmieniali się jego właściciele - najpierw należał do AT&T i Western Electric, od 1996 r. do Lucent Technologies, a od 2006 do dziś jest własnością firmy Alcatel-Lucent.

Od 1925 r. naukowcy z Bell Labs opatentowali ponad 33 000 wynalazków i uzyskali 7 Nagród Nobla w dziedzinie fizyki. Obecnie ośrodek ten ma 8 centrów badawczych, w USA, Francji, Belgii, Niemczech, Irlandii, Indiach, Chinach i Południowej Korei. Jego budżet w 2009 r. sięgnął sumy 2,4 mld euro.

W ostatnich latach Bell Labs ograniczył swoje zaangażowanie w badania podstawowe, koncentrując się na technologiach związanych z systemami telekomunikacyjnymi ICT, a więc dziedzinie bezpośrednio związanej z biznesową aktywnością Alcatel-Lucent. Projekty badawcze realizowane w ośrodku mają jednak szeroki zasięg i obejmują również technologie związane z sieciami społecznościowymi lub automatycznym tłumaczeniem.


TOP 200