Przyszłość komunikacji według Bell Labs

Podczas zorganizowanej w maju w ośrodku Bell Labs pod Paryżem, konferencji Annual Technology Symposium 2011 przedstawiono ponad 50 projektów badawczych. Niektóre z nich już w najbliższych miesiącach zadebiutują na rynku jako produkty lub usługi oferowane przez Alcatel-Lucent.

Immersive communications

Zdaniem naukowców z Bell Labs praktyczna przepustowość sieci światłowodowych może być zwiekszona do 400 Gb/s

Polecamy:
Od kilku lat w Bell Labs opracowywana jest technologia określana jako "immersive communication" - system obejmujący i integrujący komunikację głosową, wideo, wymianę informacji z detektorami i urządzeniami, a także mechanizmy analizy i rozpoznawania głosu, obrazów (twarzy) i automatycznego tłumaczenia. Ma on połączyć tego typu rozwiązania, opracowywane w ramach różnych projektów Bell Labs, w jeden system komunikacyjny pracujący w chmurze.

Jego elementem jest m.in. rozwiązanie do wideokomunikacji Slide World, które umożliwia dynamiczną, wykorzystującą mechanizmy rozpoznawania twarzy i głosu, kompozycję obrazów osób biorących udział w wideo-spotkaniu. Ponadto zawiera funkcje pozwalające na prezentację emocji lub zmęczenia uczestników spotkania np. w formie emotikonów. Technologia ta różni się od klasycznych systemów wideokonferencyjnych tym, że nie wymaga stacjonarnej infrastruktury i specjalnie zaprojektowanych sal konferencyjnych - przetwarzanie danych jest realizowane w chmurze. Slide World może być narzędziem przydatnym w systemach zdalnych prezentacji lub szkoleń, bo umożliwia uzyskanie bieżących informacji o reakcji uczestników na przedstawiane treści, co w wypadku wideokonferencji często jest niemożliwe, a przy osobistych spotkaniach w dużej grupie może być trudne.

Zobacz również:

  • Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?
  • WhatsApp Web lepsza niż aplikacja mobilna?

Eksperymenty z siecią światłowodową o przepustowości 400 Gb/s

Projektem ściśle związanym z optycznymi sieciami telekomunikacyjnymi są badania nad zwiększeniem ich przepustowości do poziomu 400 Gb/s. Realizacja tego celu wymaga zastosowania wielu zaawansowanych technik przetwarzania sygnałów cyfrowych DSP, formatu 16QAM, ograniczenia stosunku szum/sygnał itd. O tym, że jest to zadanie realne i może być przydatne w praktycznych zastosowaniach, świadczy niedawna prezentacja łącza o wydajności 200 Gb/s działającego na odległość 2400 km.

Modułowe, uniwersalne i energooszczędne light Radio

Technologia light Radio jest modyfikacją klasycznej architektury telekomunikacyjnych stacji bazowych. Rozwiązanie opracowane przez Bell Labs przy współpracy z Freescale i HP jest uniwersalnym, elastycznym systemem modułowym, który umożliwia instalację miniaturowych stacji odbiorczo-nadawczych na wieżach, słupach, budynkach lub w dowolnym miejscu, gdzie dostępne jest zasilanie i łącze szerokopasmowe. Podstawowym elementem systemu jest light Radio Cube - moduł o wymiarach 6x6x6 cm, składający się z układu radiowego, wzmacniacza i aktywnej anteny. Pozostałe składniki, takie jak kontrolery i system zarządzania, zostały oddzielone i mogą być instalowane w innych, dogodnych miejscach systemu. Moc pojedynczego modułu light Radio Cube wynosi 5 W, ale elementy te można łączyć w zestaw o większej mocy lub zależnie od potrzeb mieszać moduły do obsługi sieci 2G, 3G i 4G. Pierwsze testy light Radio mają być zakończone przed końcem br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200