Przemysłowe cyberataki uderzają w prawie wszystkie firmy IoT

Z raportu Barracuda Networks wynika, że bezpieczeństwo systemów Internetu rzeczy często schodzi na dalszy plan.

IoT na celowniku hakerów / Fot. Fahim Reza, Unsplash.com

IoT na celowniku hakerów / Fot. Fahim Reza, Unsplash.com

Barracuda Networks podaje w raporcie, że cyberataki na urządzenia przemysłowego IoT są już powszechne i prawie żadna firma nie jest odporna.

Producent przepytał 800 starszych menedżerów IT i specjalistów ds. bezpieczeństwa o bezpieczeństwo systemów IoT. Wnioski? Aż 94% ankietowanych potwierdziło, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy doszło u nich do incydentu związanego z bezpieczeństwem.

Zobacz również:

  • 8 błędów strategii danych, których należy unikać
  • 5G - rozwój jeszcze przed nami, 6G - tuż tuż, za rogiem

Sprawdź: Emotka

Naruszenia dotyczące bezpieczeństwa w systemach IoT nie są łatwe w naprawie. Prawie dziewięciu na dziesięciu (87%) ankietowanych przyznało że atak trwał zwykle dłużej niż jeden dzień. Tego typu przestoje są bardzo niepożądane i narażają przedsiębiorstwa na duże straty finansowe.

Jednym z głównych powodów, dla których punkty końcowe IoT są tak interesującym celem dla cyberprzestępców, jest fakt, że ich poziom zabezpieczeń jest często niewystarczający czy nawet schodzi na dalszy plan. "Infrastruktura jest atrakcyjnym celem dla cyberprzestępców, ale niestety projekty IoT i IIoT (przemysłowe IoT - red.) często nie mają odpowiednich zabezpieczeń ze względu na koszty lub złożoność" - przyznaje Tim Jefferson, starszy wiceprezes ds. inżynierii danych, sieci i bezpieczeństwa aplikacji w Barracuda. "Problemy takie jak brak segmentacji sieci brak wymagań w zakresie uwierzytelniania wieloskładnikowego narażają firmy na atak i wymagają natychmiastowej uwagi" - dodaje.

Bezpieczeństwo IoT to wyzwanie

Firmy rozumieją znaczenie przemysłowego IoT. Aż 96% respondentów stwierdziło, że musi zwiększyć swoje inwestycje w zakresie bezpieczeństwa. Z kolei 72% stwierdziło, że aktualnie pracuje nad odpowiednimi wdrożeniami lub już je zrealizowało.

Barracuda przekonuje, że wysiłek na pewno jest tego wart, podkreślając że wśród firm, które ukończyły swoje projekty zabezpieczające IoT oraz IIoT, 75% w ogóle nie doświadczyło ataków czy poważniejszych incydentów.

Zobacz: WhatsApp Web

Warto dodać, że ataki IIoT wykraczają często poza sferę cyfrową i mogą mieć konsekwencje w świecie rzeczywistym.

"Polecamy przyjąć proaktywne podejście do bezpieczeństwa. Ma to kluczowe znaczenie dla firm, jeśli chcą uniknąć stania się kolejną ofiarą ataku".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200