Przełączniki i routery

JCS 1200 jest modułowym rozwiązaniem umożliwiającym skalowanie sprzętowej warstwy do kontroli i zarządzania systemem niezależnie od infrastruktury przełączników. W praktyce oznacza to, że jeśli w sieci uruchomione zostaną nowe usługi, możliwe jest rozszerzenie mocy przetwarzania warstwy kontrolnej potrzeby modyfikacji istniejących routerów. Urządzenia Juniper serii T pozwalają na wymiarowanie sieci w trzech płaszczyznach: przekazywania, sterowania i usług oraz skalowanie systemu od przełączników T1600, TX Matrix do TX Matrix Plus, i to bez zaburzania pracy sieci.

Platforma TX Matrix Plus, współpracując z JCS 1200, umożliwia tworzenie wirtualnych routerów na poziomie pojedynczych gniazd przy współdzieleniu dostępnych zasobów sieci. Wirtualizacja routerów brzegowych i rdzeniowych była dotąd realizowana przy wykorzystaniu rozwiązań programowych, co stwarzało problemy związane z bezpieczeństwem systemu. Zastosowane przez Juniper rozwiązanie sprzętowe pod tym względem jest niewątpliwie bezpieczniejsze.

Nowy Nexus i technologia EnergyWise

Cisco wprowadza nowe modele przełączników: Nexus 7018 i 5010 oraz Nexus 2000 Series Fabric Extenders - rozwiązanie, które ma zapewnić serwerom pracującym w centrach danych szybszy niż dotąd dostęp do usług sieciowych. Firma zaprezentowała też nową architekturę EnergyWise, która ma umożliwić istotne zmniejszenie zużycia energii przez urządzenia zainstalowane w sieci.

Przełącznik Nexus 7018 ma 18 gniazd (16 dla kart interfejsów) i może obsługiwać do 512 portów Ethernet 10 Gb/s, czyli dwa razy więcej niż starsze modele Nexus 7010. Nexus 5010 pozwala na instalację do 28 portów, w tym czterech 10 Gb/s. Urządzenia obsługują technologie DCE (Data Center Ethernet), FCoE (Fibre Channel over Ethernet) i Fibre Channel. Natomiast głównym elementem nowej architektury Nexus 2000 jest przełącznik Nexus 2148T, który zawiera 48 portów gigabitowych i przekierowuje ruch, za pośrednictwem portów uplink 10 Gb/s, do przełączników Nexus 5000.

Natomiast dzięki pierwszej wersji architektury Cisco EnergyWise, urządzenia zgodne ze standardem PoE (Power over Ethernet) zasilane przez sieć LAN (telefony IP, stacje Wi-Fi, kamery wideo IP itp.) będzie można zdalnie wyłączać, gdy nie są używane. Obecnie technologię EnergyWise można wykorzystać tylko przy oprogramowaniu zarządzającym Cisco, ale firma zamierza stopniowo wprowadzać te mechanizmy do produkowanych przełączników. Na luty br. zapowiedziała aktualizację oprogramowania dla Catalyst 2960, 3560, 3560-E, 3750 i 3750-E, a w połowie roku - Catalyst 4500 i Catalyst 6500.

Pierwsza wersja technologii EnergyWise pozwala tylko wyłączać i włączać urządzenia sieciowe, ale Cisco pracuje nad rozwiązaniem, które umożliwi wprowadzanie sprzętu w stan uśpienia, co jednak będzie wymagało modyfikacji urządzeń końcowych. Kolejne jej wersje mają zostać rozszerzone o możliwość sterowania komputerami PC, notebookami i drukarkami, a następnie objąć swoim zasięgiem całą infrastrukturę włącznie z systemami klimatyzacji, wentylacji, ogrzewania, oświetlenia itp.


TOP 200