Przełączniki i routery

Większy wybór i dostępność bardziej zaawansowanych funkcji i technologii to wynik konkurencji i walki o utrzymanie przychodów, która zaostrza się wśród producentów urządzeń sieciowych.

Przewidywania dotyczące możliwego spadku inwestycji w systemy IT zwiększają aktywność producentów, którzy starają się ograniczyć potencjalny spadek obrotów i zysków wprowadzając nowe, bardziej zaawansowane produkty lub rozszerzając ofertę na nowe segmenty rynku. Ta rosnąca konkurencja jest korzystna dla użytkowników, którzy mają większy wybór i mogą taniej niż dotąd modernizować systemy IT. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim tych firm, które nie są dotknięte kryzysem lub są w stanie tak zmodyfikować strategię biznesową, aby mu nie ulec.

Wśród przykładów zaostrzającej się konkurencji można zauważyć wprowadzenie przez HP pierwszych modeli zaawansowanych przełączników dla centrów danych, co przez niektórych specjalistów jest oceniane jako wyprzedzające uderzenie w Cisco, firmę, która zamierza w połowie tego wprowadzić własne serwery kasetowe, wchodząc w ten sposób w segment rynku, którego liderem jest właśnie HP.

Tam gdzie konkurują najwięksi, również mniejsze firmy starają się zyskać jakieś udziały. Schemat działania jest standardowy - zaoferować sprzęt o dobrych parametrach, a jednocześnie lepiej wyposażony i w niższej cenie niż podobne urządzenia znanych producentów. Przykładem jest D-Link, który już od pewnego czasu systematycznie rozszerza ofertę przełączników klasy korporacyjnej. Czasami metodą na konkurencję jest rozszerzenie oferty przez przejęcie innej liczącej się na rynku firmy. Tak postąpił Brocade, kupując firmę Foundry, co spowodowało, że stał się poważnym graczem na rynku rozwiązań LAN.

Korporacyjne przełączniki

8 Gb/s

taką przepustowość oferują nowe, modułowe przełączniki Brocade FC DCX 4S obsługują najnowszy standard Fibre Channel.

D-Link konsekwentnie rozszerza ofertę w kierunku sieciowych urządzeń klasy korporacyjnej. Ostatnio firma zaprezentowała modularne przełączniki DES-7206 i DES-7210 przeznaczone dla dużych sieci LAN i MAN. Według przedstawicieli producenta, przełączniki serii DES-7200 pod względem zaawansowania technicznego dorównują sprzętowi znanych firm specjalizujących się w ofercie sieciowych urządzeń klasy korporacyjnej, a jednocześnie mają znacznie niższą cenę.

Urządzenia oferują funkcje routingu w warstwie 3 i przełączania w warstwie 2 i mogą zostać wykorzystane jako centralny element sieci w topologii gwiazdy lub drzewa. Ponieważ pozwalają one na instalowanie różnych modułów funkcjonalnych, mogą być wykorzystywane jako przełączniki dystrybucyjne warstwy dostępowej. DES-7206 i DES-7210 są wyposażone odpowiednio w cztery i osiem gniazd, w których można zainstalować moduły z miedzianymi lub światłowodowymi portami Fast Ethernet, Gigabit Ethernet lub 10Gigabit Ethernet. W maksymalnej konfiguracji model DES-7210 obsługuje do 384 portów gigabitowych i 32 10Gigabit Ethernet.


TOP 200