Przełączniki WLAN kontra inteligentne punkty dostępu

Przełączniki WLAN kontra inteligentne punkty dostępu

Mobius Wireless System (Symbol)

Przełącznik firmy Symbol w zależności od wersji dysponuje 6, 12, 24, 30 portami, co pozwala na sterowanie nawet 30 punktami dostępowymi WLAN, które mogą być zgodne zarówno ze standardem IEEE 802.11b (11 Mb/s), jak i 802.11a (54 Mb/s). Jako system operacyjny Symbol wykorzystuje Lynx, oparty na Linuksie. W jądrze systemu są zaimplementowane typowe aplikacje sieci WLAN do transferu pakietów z sieci radiowej do przewodowej i wirtualnych sieci LAN lub do zbierania informacji statystycznych na temat ruchu w sieci WLAN (np. Symbol MobiusGuard Portfolio, AirBEAM Manager). Z siecią przewodową LAN Mobius Axon jest połączony przez dwa porty 10/100 Ethernet, ma także opcję współpracy z gigabitową wersją Ethernetu.

Porty dostępowe w systemie Mobius są w zasadzie adapterami sieciowymi, w których nie ma zintegrowanych funkcji kontroli i zarządzania. Funkcje bezpieczeństwa, takie jak szyfrowanie danych czy uwierzytelnianie, a także zarządzanie siecią Symbol umieścił w bezprzewodowym przełączniku. Węzły dostępowe pełnią jedynie funkcję mostu, który przesyła pakiety danych przez łącze radiowe do stacji WS. Przełącznik automatycznie rozpoznaje punkty dostępowe i umożliwia ich zarządcy odpowiednią konfigurację z centralnego stanowiska. Węzły dostępowe nie wymagają ponadto własnych adresów IP.

Zasilanie węzłów dostępowych odbywa się przez sieć komputerową - Power over Ethernet (IEEE 802.3af), co jest bardzo istotne, bo często w pobliżu miejsca instalacji takich jednostek brak źródeł prądu.

Punkty dostępowe firmy Symbol kosztują 250 USD. W kosztorysie należy uwzględnić także przełącznik, kosztujący, w zależności od wersji, od 2900 USD (6 portów) do 6200 USD (30 portów).

Producent przekonuje, że wybór systemu Mobius Wireless System jest szczególnie uzasadniony w wypadku operatorów sieci WLAN w miejscach publicznych (tzw. hot spots), szpitalach, szkołach i uniwersytetach, jak również w handlu czy przemyśle, a zatem tam, gdzie radiowy dostęp musi być zapewniony na sporym obszarze, co wymaga zastosowania większej liczby jednostek dostępowych. Za rozwiązaniem firmy Symbol ma także przemawiać łatwość rozbudowy systemu Mobius oraz niski koszt jego utrzymania.

Zdaniem Symbol Technologies, kluczowym problemem klasycznych rozwiązań sieci WLAN była tendencja do cyklicznego wprowadzania przez producentów nowych generacji produktów, co zmuszało użytkowników do ciągłej ich modernizacji, jeśli chcieli korzystać z nowych funkcji. Dlatego producent przekonuje, że dzięki Mobius Wireless Systems - w którym nowe funkcje są instalowane centralnie, w przełączniku - nie ma potrzeby dozbrajać czy wręcz wymieniać każdego punktu dostępowego z osobna.

Pomysł firmy Symbol na sieci WLAN ma też słabe strony. Umiejscowienie całej inteligencji w przełączniku sprawia, że jego awaria powoduje przerwę w działaniu całej radiowej części sieci LAN (tzw. single point of failure). Eliminacja tego zagrożenia wymaga budowania infrastruktury zapasowej, co wiąże się z zakupem dodatkowych przełączników, czyli wzrost kosztu całej inwestycji. Dotyczy to przede wszystkim operatorów sieci WLAN, którzy nie mogą sobie pozwolić nawet na chwilową awarię całej sieci, np. w szpitalach czy miejscach publicznych.

Nie należy jednak zapominać o tym, że oprócz obniżenia kosztów inwestycji w sieć bezprzewodową WLAN system Mobius umożliwia korzystanie z nowych aplikacji, np. telefonowania poprzez WLAN. Podstawą do realizacji tego typu usług jest zaimplementowana w przełączniku funkcja QoS.

Przełączniki WLAN kontra inteligentne punkty dostępu

Kombinacje inteligentnych i prostych punktów dostępowych (Proxim)

Kolejnym rozwiązaniem opartym na tej samej co Mobius koncepcji jest platforma Maestro firmy Proxim. Składa się z bezprzewodowego przełącznika, który pozwala na zarządzanie i konfigurację podłączonych do niego punktów dostępowych. W odróżnieniu od opisywanego wcześniej systemu firmy Symbol platforma Maestro pozwala na dołączenie zarówno "inteligentnych", jak i prostych węzłów AP oraz na obsługę punktów dostępowych niepochodzących od Proxima (Symbol Technologies ogranicza się do punktów własnej produkcji).

Rozwiązanie Proxima ma pozwolić przedsiębiorstwom na dalsze użytkowanie posiadanych już węzłów i ewentualną rozbudowę systemu radiowego przez zastosowanie "lżejszych", ale tańszych punktów dostępowych. Funkcje bezpieczeństwa, jak uwierzytelnienie i kontrola dostępu do portów, oraz wspomagające realizację usług QoS są konfigurowane centralnie, poprzez przełącznik. Ponadto sieć WLAN typu Maestro (podobnie jak rozwiązanie firmy Symbol) pozwala na realizację usług typu Voice over WLAN czy też na rezerwację odpowiedniego pasma do przesyłu danych multimedialnych. W węzłach zintegrowana została również opcja równoważenia obciążeń.

Podsumowanie

Która z koncepcji sieci WLAN bardziej przekona nabywców? Na odpowiedź przyjdzie prawdopodobnie jeszcze poczekać, jednak pojawienie się alternatywy na rynku sieci bezprzewodowych może spowodować obniżenie cen oferowanych produktów, co potencjalnych klientów interesuje najbardziej.

Na rynku polskim na razie brak jakichkolwiek informacji na temat daty pojawienia się systemów Mobius i Maestro.


TOP 200