Projektowanie niezawodnej sieci

Piotr Borkowski (Veracomp SA) inżynier systemów sieciowych:

Projektowanie niezawodnej sieci
Zbudowanie niezawodnej (w sensie nieprzerwanego działania) sieci wymaga przede wszystkim poprawnego i elastycznego projektu architektury, z wyróżnieniem krytycznych dla działania całości

punktów. Zastosowane urządzenia powinny umożliwiać implementację połączeń nadmiarowych oraz automatyczne przełączanie w momencie uszkodzenia połączenia głównego.

Zastosowanie tylko nadmiarowości w połączeniach jest niewystarczające dla pełnego zabezpieczenia pracy sieci, uszkodzeniu bowiem może ulec samo urządzenie. Wskazane jest więc zastosowanie redundancji urządzeń, które wzajemnie się monitorując, będą zamiennie przejmować swe funkcje w razie awarii.

Ważnym elementem całości jest zarządzanie. Centralne zarządzanie całością może pomóc we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów. Tutaj również należy pamiętać o zapasowym centrum zarządzania, które przejmie rolę głównego, choćby w wypadku pożaru.

Trudno mówić o zarządzaniu nie mając w ręku dokładnej dokumentacji zawierającej wprowadzane na bieżąco zmiany. Ten "drobiazg", często pomijany przez instalatorów, jest niezbędny we właściwym zarządzaniu całością.

Często nie zauważony pozostaje również problem zasilania awaryjnego sieci. Urządzenia podtrzymujące działanie serwerów i elementów pracującej sieci w wypadku zaniku energii zasilającej często umykają uwadze instalatorów kładących nacisk na rozwiązywanie "poważniejszych" problemów.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden fakt. Dla sieci najwięcej dobrego może zrobić człowiek. Ale i człowiek może być przyczyną katastrofy. Nie przeszkolony personel, mający dostęp do urządzeń kluczowych w działaniu sieci, może nawet nieumyślnie zmienić jedno z ustawień czy wypiąć jeden z kabli w celu dołączenia nowego urządzenia. Odróżnić trzeba działania nieświadome od działań osób specjalizujących się we włamywaniu do sieci (hackerów), powodujących często wiele zamieszania. Należy pamiętać o stosowaniu ścian ogniowych (firewalls) i szyfrowaniu danych. "Kropką nad i" jest podpisanie odpowiednich umów serwisowych, pozwalających na szybką wymianę uszkodzonych urządzeń.

Wybór konkretnego rozwiązania będzie zawsze wypadkową pomiędzy wymaganiami użytkownika a kosztami, jakie może on ponieść.

Wojciech Głownia (3Com Polska) dyrektor firmy:

Projektowanie niezawodnej sieci
Jednym z najważniejszych celów firmy 3Com jest dostarczenie użytkownikom rozwiązań, których pewność działania wynosi 99,99%. Produkty naszej firmy mają cechy umożliwiające osiągnięcie tak wysokiej niezawodności. Podstawowe z nich to:

1. Możliwość zapewnienia bezprzerwowego zasilania naszych

urządzeń. Począwszy od urządzeń z rodziny SuperStack II - możliwość zasilania urządzeń z zasilaczy redundancyjnych w wypadku awarii podstawowego zasilacza urządzenia -aż do urządzeń CoreBuilder, w których możemy zastosować N+1 zasilaczy w obudowie.

2. Możliwość budowania połączeń rezerwowych (resilent links), dzięki którym można uniknąć kłopotów związanych z awarią portu (w urządzeniach SuperStack II), a nawet całego modułu (cross module resilent links). Warto zaznaczyć, że w odróżnieniu od protokołu SpanningTree przy liniach opartych na resilent link czas przełączenia na połączenie rezerwowe jest o wiele krótszy - często za krótki, by użytkownik mógł zorientować się, że nastąpiła jakaś awaria. Dodatkowo można wykorzystać mechanizm trunkingu (łączenia kilku połączeń pomiędzy urządzeniami w jedno logiczne połączenie) -oprócz odporności na awarie daje to możliwość wykorzystywania wszystkich połączeń do przesyłu danych w tym samym czasie. Już wkrótce będzie można zbudować logiczny przełącznik z kilku fizycznych urządzeń, opierając się na technologii switch clustering. Warto zaznaczyć, że również w połączeniach z serwerami karty sieciowe naszej firmy dają możliwości zastosowania technologii resilent link, co daje niezawodne połączenie z serwerem.

3. W urządzeniach przeznaczonych do szkieletu sieci możliwość zdublowania wszelkich zasobów urządzenia począwszy od maszyn przełączających, a na modułach zarządzających skończywszy. Doskonałym przykładem takiego urządzenia jest CoreBuilder 9000. Wszystkie zasoby tego urządzenia można tak zdublować, że awaria żadnego z nich nie zakłóci pracy całego urządzenia. Przykładem tego może być zapasowa maszyna przełączająca, która przejmuje zadania podstawowej w czasie krótszym! niż jedna sekunda. Oczywista cecha urządzeń o budowie modułowej jest możliwość wymiany poszczególnych modułów bez konieczności wyłączania czy restartowania całego urządzenia (Hot Swap).

Przemysław Kania (Cisco Systems Polska) inżynier systemowy:

Projektowanie niezawodnej sieci
Firma Cisco Systems kładzie ogromny nacisk na zapewnienie takiej funkcjonalności swoich urządzeń oraz takie podejście projektowe, aby wpływ awarii jakiegokolwiek elementu sieci komputerowej był minimalny. W zasadzie każda instalacja musi mieć zaimplementowane mechanizmy umożliwiające zduplikowanie urządzeń czy też zabezpieczenie przed ewentualną awarią któregoś z nich. Cisco wprowadziła rozszerzenia do protokołu Spanning Tree, tzw. Uplinkfast i Backbone fast, dzięki którym, przy odpowiednim zaprojektowaniu sieci kampusowej, można uzyskać czas przełączenia rzędu kilku sekund. Mechanizm HSRP umożliwia zastosowanie takiej konfiguracji z dwoma routerami, że z punktu widzenia użytkownika sieci lokalnej widziany jest tylko jeden router logiczny. W momencie awarii jednego z routerów drugi jest w stanie przejąć funkcje pierwszego, nawet w czasie jednej sekundy. Protokół routingu EIGRP, wymyślony i rozwinięty przez Cisco, umożliwia uzyskanie również bardzo krótkiego czasu konwergencji. Zastosowanie HSRP i EIGRP w sieci kampusowej ma jak najbardziej uzasadnienie w chwili obecnej, szczególnie w kontekście tego, że większość przełączników Cisco działa w warstwie trzeciej i posiada pełną funkcjonalność routera. Protokół SSRP umożliwia zduplikowanie krytycznych elementów sieci zaprojektowanej w technologii ATM i wykorzystującej standard LANEmulation. Warto podkreślić, że przy odpowiednim podejściu projektowym, zastosowaniu odpowiednich urządzeń i protokołów zalecanych przez Cisco można zaimplementować sieć kampusową o bardzo dużej skali (kilka tysięcy portów), w której czas konwergencji będzie wvnosił w graninach 1 - 3 sek


TOP 200