Projektowanie niezawodnej sieci

Lech Szukszta (Narodowy Bank Polski) dyrektor Departamentu Informatyki i Telekomunikacji w Centrali NBP:

Projektowanie niezawodnej sieci
Doceniamy ogromne znaczenie niezawodności naszej sieci komputerowej zainstalowanej w Centrali Narodowego Banku Polskiego, tym bardziej że jest to największa sieć w Polsce, licząca kilka tysięcy przyłączy; nawet chwilowa niesprawność w jej działaniu mogłaby przynieść niepowetowane straty.

Dlatego też zbudowaliśmy niezawodną infrastrukturę kablową o topologii gwiaździstej, obfitującą w wiele połączeń redundancyjnych i podzieloną na niezależne rejony kablowania. Zastosowaliśmy również najnowocześniejsze aktywne urządzenia sieciowe wyposażone w mechanizmy redundancyjne. Nie bez znaczenia są niezawodne serwery centralne, urządzenia archiwizacji oraz zasilacze UPS, a przede wszystkim zdublowane punkty centralne sieci.

Arthur Kilian (Tandberg Data) Market Development & Sales, Central & Eastern Europe:

Projektowanie niezawodnej sieci
W dobie szerokiego stosowania sieci komputerowych nieustający wzrost ilości informacji wymusza stosowanie systemów zabezpieczania (backupu) i archiwizacji, gwarantujących nie tylko odpowiednią wydajność i pojemność, ale także możliwość migracji oraz zwrotną kompatybilność. Warunki te spełniają urządzenia norweskiej firmy TANDBERG DATA, jednego z największych na świecie producentów profesjonalnych systemów do zabezpieczania i archiwizowania danych. Asortyment produktów obejmuje rozwiązania dla serwerów klasy Entry Level (seria Tandberg NS Pro 4/8GB i 10/20GB), serwerów klasy Midrange (seria Tandberg SLR-Scalable Linear Recording od 4 do 50 GB) oraz serwerów klasy High End i RISC (seria Tandberg DLT 20/40 GB i 35/70 GB).

Jerzy Bagiński (NctLand) dyrektor generalny firmy:

Projektowanie niezawodnej sieci
Redundancja jest dla nas nieodłącznym elementem projektowania i budowy systemów sieciowych. Poziom nadmiarowości oraz dublowania elementów zależy oczywiście od zadań, jakie ma realizować projektowany system teleinformatyczny, oczekiwanego poziomu jego niezawodności oraz świadomości i zasobności kieszeni jego użytkownika.

W naszej codziennej pracy spotykamy klientów świadomych newralgicznych miejsc w sieci, chcących je dobrze zabezpieczyć, oraz takich, których musimy długo przekonywać do rozwiązań

niezawodnych i bezpiecznych.

Wśród rozwiązań redundantnych można znaleźć te standardowe, stosowane obecnie niemal we wszystkich systemach sieciowych (np. macierz dyskowa), jak i te instalowane w zależności od konkretnych potrzeb związanych z niezawodnością projektowanego systemu. Myślenie o nadmiarowości zaczynamy już na etapie projektowania systemu okablowania strukturalnego. Dobrze zaprojektowany system kablowy posiada zapas przyłączy oraz zdublowane połączenia szkieletowe. Dodatkowe przyłącza zwiększają elastyczność systemu, ale jednocześnie stanowią zabezpieczenie w przypadku uszkodzenia aktywnych linii kablowych. Należy także pamiętać, że system okablowania strukturalnego wykorzystuje nadmiarowe medium transmisyjne (skrętka 4-parowa).

Prawdziwe pole do działania dla naszych projektantów zaczyna się na etapie budowy części sprzętowej systemu. Urządzenia aktywne mają często dodatkowy zasilacz (czasami dwa) oraz dublowane moduły z wyjściami logicznymi - szczególnie dla połączeń szkieletowych. Elementy te są automatycznie przełączane w razie awarii oraz mają możliwość wymiany w czasie normalnej pracy urządzenia. Serwery posiadają dublowane zasilacze i karty sieciowe oraz macierze dyskowe (dawniej dwa identyczne dyski), które pozwalają na bezawaryjna pracę systemu w przypadku awarii jednego z dysków. Proces wymiany dysku oraz odbudowy macierzy odbywa się "na gorąco" - bez zatrzymywania pracy systemu.

Elementami redundantnymi dysponują same systemy sieciowe, które posiadają mechanizmy umożliwiające pracę, wykorzystując dwa oddalone od siebie serwery, z których jeden jest czynny, a drugi czeka na przejęcie zadań w przypadku awarii pierwszego. Mechanizmami nadmiarowości dysponują także systemy baz danych oraz aplikacje użytkowe.

Powyższe przykłady rozwiązań redundantnych jasno pokazują rolę, jaką producenci przywiązują do tworzenia rozwiązań niezawodnych we wszystkich warstwach systemu teleinformatycznego. My te rozwiązania z powodzeniem implementujemy u naszych klientów.

Grzegorz Man (lnvar Systems SA) dyrektor ds. technicznych:

Projektowanie niezawodnej sieci
O systemach zabezpieczeń należy mówić w wielu aspektach. W systemach okablowania bezpieczeństwo zaproponowanego rozwiązania jest podnoszone głównie na drodze tworzenia połączeń nadmiarowych, prowadzenia kabli, przewodów różnymi trasami oraz stosowania różnych mediów transmisyjnych.

Podział na wiele obwodów elektrycznych, zapewnienie nieprzerwanego źródła energii elektrycznej to podstawowe elementy podnoszące bezpieczeństwo sieci zasilającej.

Niezawodność pracy aktywnych urządzeń sieciowych jest podnoszona przez stosowanie nadmiarowych zasilaczy i modułów. Kolejną płaszczyzną jest platforma serwerów i systemów operacyjnych, w której dublowane są całe maszyny oraz podsystemy.

Należy pamiętać również o bezpieczeństwie przesyłanych danych i ich zabezpieczeniu przed odczytem przez niewłaściwego odbiorcę. Wszystkie te aspekty są uwzględniane przy rozwiązaniach oferowanych przez INVAR System SA. Stosowanie zabezpieczeń podnosi oczywiście koszty rozwiązań, ale ich brak może przyczynić się do powstania strat, których wysokość jest trudna

do przewidzenia.


TOP 200