Programisto, masz talent! Wyjdź z szafy i powiedz to głośno!

Współczesna nomenklatura związana z obszarem HR i rozwojem pracowników (learning and development) odchodzi od opisywania ludzi w organizacji jako „kadry” czy „zasoby ludzkie” (sic!). Obecnie o pracownikach mówimy, że są talentami. Wydaje się, że to logiczne podejście, bo każdy ma talent, kluczowe jest to, aby go odkryć i rozwijać.

Materiał partnerski: Talent Management in Tech Companies AGH

Justyna Pawlak-Mihułka, Talent Acquisition Partner w Ascende, opiekun merytoryczny Talent Management in Tech Companies AGH.

Pomagają w tym pracodawcy, przełożeni, dobre programy i systemy talent management. Ale dlaczego nie ułatwić sprawy i samemu nie spróbować pochylić się nad sobą i zastanowić, co mnie interesuje i co chcę w życiu zawodowo osiągnąć? Jesteś programistą i właśnie zastanawiasz się, jakie masz opcje rozwoju? Myślisz, że masz ograniczone możliwości, bo w branży IT najczęściej mówi się o dwóch ścieżkach kariery: technicznej oraz menedżerskiej? Wydaje ci się, że programowanie jest najlepszym zajęciem pod słońcem i pytany o to, co chcesz robić za rok odpowiadasz: programować. A zapytany o to, co chcesz robić za pięć lat, niezmiennie odpowiadasz: programować. Na szczęście, możliwości jest dużo więcej i wymagają one zupełnie innych umiejętności niż wspomniana dychotomia zdolności technicznych lub liderskich.

Zobacz również:

  • Analitycy wciąż poszukiwani
  • Relacja z WWDC 2023 - najważniejszej konferencji Apple w roku

Mamy stanowiska związane z analizą biznesową, które są na styku tworzenia dokumentacji technicznej i obsługi klienta. Stanowiska sprzedażowe, które często są stanowiskami samodzielnymi, ale wymagającymi doskonałych umiejętności komunikacyjnych. Role w obszarze project managementu, gdzie kluczowe są umiejętności organizacyjne. Stanowiska consultingowe, w których często zasadniczy jest „background developerski”, ale charakter pracy wymaga umiejętności prezentacyjnych, postawy zorientowanej na klienta, umiejętności zrozumienia istoty potrzeby klienta. I wreszcie nowoczesne role, które powstają w wyniku wdrożenia metodyk zarządzania projektem w duchu Agile, czyli Scrum Master, Product Owner czy Agile Coach. To tylko kilka z możliwych ścieżek rozwoju dewvelopera. Wymagają różnych umiejętności i jeżeli myślisz, aby w przyszłości wybrać którąś alternatywną dla programowania opcję, spróbuj już dziś poznać swoje mocne strony – odkryć swój talent! Skup się na tych umiejętnościach, które już posiadasz i które z łatwością możesz udoskonalić. To ty jesteś odpowiedzialny za swoją ścieżkę kariery i właśnie ty możesz zainicjować swój rozwój zawodowy.

Co może pomóc w odkryciu talentu?

Badania pokazują, że poziom satysfakcji z pracy wśród specjalistów IT jest niższy niż wśród pracowników z pozostałych branż. Połowa wszystkich pracowników twierdzi, że ma jasno określoną ścieżkę kariery, a w IT uważa tak tylko 36%! Zaledwie 19% specjalistów z branży tech jest zadowolonych z pracy.

Jeżeli w czasie studiów informatycznych angażowałeś się w wolontariat, dyskusyjny klub filmowy, działalność koła naukowego lub przewodziłeś drużynie sportowej, zapewne masz większą szansę, by zmierzyć się z sytuacjami, które pozwolą na odkrycie umiejętności miękkich. Jeżeli byłeś raczej skupiony na studiowaniu, zaliczaniu kolokwiów, „laborek” i przygotowaniach do sesji poprawkowej, możliwe, że w odkryciu swych mocnych stron potrzebujesz wsparcia zewnętrznego. Z pomocą przychodzą testy psychometryczne, które bazując często na dorobku psychologii (np. teorii osobowości Carla Gustava Junga), pomagają odkryć naturalne zdolności oraz umiejętności nabyte (adaptowane). Dzięki testom psychometrycznym można zrozumieć, które style zachowań są zgodne z naszą naturą, a ich rozwijanie wymaga mniejszej ilości energii i inwestycji czasowej. Oczywiście, zdarza się, że zdolności adaptowane stają się mocną stroną. Niemniej warto uświadomić sobie, że ich realizacja wymaga z naszej strony większego wysiłku.

Programisto, masz talent! Wyjdź z szafy i powiedz to głośno!

Bądź proaktywny!

Przejmowanie inicjatywy to pierwszy nawyk, który opisuje Stephen R. Covey w klasycznej już pozycji „Siedem nawyków skutecznego działania”(2012 r.). Nie bez przyczyny to pierwszy krok do bycia efektywnym w swych działaniach. Również w przypadku dążenia do sukcesu zawodowego postawa proaktywna jest zasadniczym czynnikiem pozwalającym na osiągnięcie długofalowych celów. Branie odpowiedzialności za własny rozwój, uświadomienie sobie swoich dążeń oraz jasne komunikowanie tego osobom, które mogą nam pomóc w realizacji ambicji, wymagają działania. Programiści, jako osoby o szczególnych zdolnościach matematycznych oraz logicznego i analitycznego myślenia, bardzo często potrafią się komunikować. Powinno to być ułatwieniem w wyrażaniu swych potrzeb.

Przygotuj się do rozmowy rekrutacyjnej

Budując swój wizerunek w sieci, miej na uwadze, że branża IT jest twórcza i na rynku jest wiele firm o kulturze organizacyjnej pozwalającej na większą swobodę odnośnie do dress-codu oraz zainteresowań.

Już na etapie rekrutacji do nowej firmy jasno informuj, na czym ci zależy. Świadomie przygotuj się do odpowiedzi na pytania związane z celami długofalowymi, motywacją i planami rozwoju zawodowego. Powszechnie istnieje przekonanie, że są to standardowe pytania i że można się przygotować zgodnie z kluczem odpowiedzi, których oczekuje rekruter.

Nie musi tak być! Rekruterzy IT są przyzwyczajeni, że 90% kandydatów odpowie, że jest zainteresowanych ścieżką techniczną, a 10% menedżerską. Możesz zaskoczyć swojego rozmówcę, opowiadając w niestandardowy sposób o swoich mocnych stronach i traktowaniu swoich umiejętności technicznych jako platformy do pójścia dalej. Pamiętaj, w dużych korporacjach jest cały szereg różnych zawodów i ról w obszarze IT. W mniejszych organizacjach za to umiejętności miękkie są niezbędne na co dzień, gdyż często konieczne jest pełnienie kilku ról jednocześnie ze względu na charakter pracy w start-upie lub małej firmie.

Rozmawiaj otwarcie z przełożonym

Na szczęście, coraz więcej firm wdraża programy talentowe obejmujące wszystkich pracowników. Odchodzi się od tradycyjnego postrzegania talentów, jako wyjątkowej grupy lub wyjątkowych jednostek, w które firma inwestuje i przygotowuje do sukcesji. Nowoczesne programy talentowe są kierowane do wszystkich pracowników i wykorzystują narzędzia pomagające odkryć dany talent i rozwijać go, opierając się na mocnych stronach. Odchodzi się również od rozmów na temat performance’u z przełożonym tylko raz w roku, na rzecz stałego rozmawiania i ciągłego dawania feedbacku. Pozwala to na budowanie relacji opartej na zaufaniu i wzajemnym szacunku, dzięki czemu przełożony ma możliwość lepiej zrozumieć potrzeby swojego zespołu, a pracownik ma odwagę komunikować o swoich planach i zamiarach.

Buduj świadomie swój wizerunek

Wyjdź naprzeciw rekruterom i umieść w swoim profilu dostępnym w zawodowych mediach społecznościowych krótkie podsumowanie swoich umiejętności zarówno tych technicznych, jak i miękkich. Warto też zaznaczyć, jakie role cię interesują, jaki zakres odpowiedzialności oraz lokalizacje.

Zadbaj o personal branding w mediach społecznościowych, szczególnie tych zawodowych, takich jak LinkedIn. Niewątpliwie, jako programista jesteś zalewany codziennie ofertami pracy poprzez portale społecznościowe, z których spora część jest nieadekwatna do twojego profilu. Wyjdź naprzeciw rekruterom i umieść w swoim profilu dostępnym w zawodowych mediach społecznościowych krótkie podsumowanie swoich umiejętności zarówno tych technicznych, jak i miękkich. Warto też zaznaczyć, jakie role cię interesują, jaki zakres odpowiedzialności oraz lokalizacje. Dzięki temu dajesz sobie szansę, że oferty, których oczekujesz, cię nie ominą.

Budując swój wizerunek w sieci, miej na uwadze, że branża IT jest twórcza i na rynku jest wiele firm o kulturze organizacyjnej pozwalającej na większą swobodę odnośnie do dress-codu oraz zainteresowań. Rekruterzy szukający talentów do start-upów lub software house’ów nie pominą wówczas profilu, na którym widnieje zdjęcie w czasie skoku ze spadochronem lub w innej mniej formalnej sytuacji. Jeżeli twoim marzeniem jest kariera w korporacji międzynarodowej z sektora finansowo-bankowego, będzie zalecany klasyczny biznesowy wygląd.

Badania pokazują, że poziom satysfakcji z pracy wśród specjalistów IT jest niższy niż wśród pracowników z pozostałych branż. O ile połowa wszystkich pracowników twierdzi, że ma jasno określoną ścieżkę kariery, o tyle w IT uważa tak tylko 36%! Zaledwie 17% specjalistów IT czuje się też docenionych przez swoich przełożonych. A tylko 19% specjalistów z branży tech jest zadowolonych z pracy (TINYPulse, 2015). The Economist, opierając się na niniejszych badaniach, postawił tezę, że jedną z przyczyn braku satysfakcji wśród pracowników branży technologicznej jest brak możliwości rozwoju oraz brak programów talentowych (The Economist, 2016). Warto zatem już teraz pomyśleć o swoich celach długofalowych, by nie dołączyć do tych 19% sfrustrowanych faworytów rynku pracy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200