Prognozy sieciowe 2011

2010 był na pewno rokiem definiowania i zrozumienia, czym ma być cloud computing. W 2011 r. można oczekiwać zwiększenia znaczenia sieci WAN w kontekście dojrzewania modelu przetwarzania w chmurze. Wydajność, konsolidacja i wirtualizacja - pozostaną ważnymi obszarami rozwoju branży ICT.

Przedsiębiorstwa nadal będą poszukiwać szybkich, bezpiecznych i opłacalnych rozwiązań, oferujących im elastyczność, łatwość w zarządzaniu i wdrażaniu.

Pomimo nieznacznego wzrostu budżetów IT, zwrot z inwestycji pozostanie w 2011 r. bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na decyzje zakupowe każdego CIO.

Zobacz również:

  • Szybki wzrost przychodów z AI

Riverbed Technology, firma specjalizująca się w poprawianiu wydajności infrastruktury IT, podsumowuje rok 2010 i wymienia najważniejsze trendy na 2011.

Uzależnienie od sieci WAN będzie rosło

Zastosowanie aplikacji biznesowych, w tym multimedialnych (VoIP, wideo i wiele innych) oraz cloud computing, spowoduje wzrost przepływu danych i tym samym coraz większe uzależnienie od sieci rozległych (WAN). Jeśli dodamy do tego rosnącą liczbę pracowników mobilnych i rozproszonych oddziałów, a także zdalne tworzenie kopii zapasowych, konieczność archiwizacji i odzyskiwania danych w sieciach WAN - efektywne funkcjonowanie sieci rozległych będzie mieć krytyczne znaczenie dla przedsiębiorstw.

Wydajność pozostanie najważniejsza

Sprostanie wyzwaniom związanym z wydajnością aplikacji i sieci pozostanie ważnym imperatywem w 2011 r. Przedsiębiorstwa nadal będą poszukiwać sposobów, aby ich infrastruktura IT była opłacalna, elastyczna i efektywna. Optymalizacja sieci WAN na wielu poziomach - sprzętu i oprogramowania - pomaga przedsiębiorstwom wdrożyć odpowiednie rozwiązania w celu przyspieszenia procesu migracji danych i aplikacji w dowolnym miejscu i czasie.

Dojrzewanie Cloud Computing

Niezależnie od tego - publiczna, prywatna czy hybrydowa chmura - coraz więcej przedsiębiorstw dostrzega jej korzyści. W 2011 r. będziemy obserwować dojrzewanie "chmury publicznej" dla serwerów i pamięci masowej. Znamy już wdrożenia na Amazon EC2 lub Microsoft Online dla aplikacji oraz w Amazon S3 i EMC Atmos do przechowywania danych (cloud storage). Obecnie przedsiębiorstwa i instytucje publiczne znacznie lepiej rozumieją korzyści i ograniczenia zarówno prywatnych, jak i publicznych modeli chmur. Posiadając taką wiedzę, decydenci będą mogli określić, kiedy i gdzie chmura ma sens w ich organizacji.

Mniej taśm do back-upu

Koszty, złożoność i ryzyko przenoszenia ręcznie danych na taśmach spowoduje, że 2011 r. przyniesie wzrost replikacji i backupu w oparciu o infrastrukturę sieci. Zastąpią one tradycyjne taśmy zapisywane na wypadek konieczności odzyskiwania danych (DR). Dla dzisiejszych przedsiębiorstw, które operują coraz większą ilością danych i rozwijają zdalne biura, stworzenie niezawodnej infrastruktury i strategii odzyskiwania danych będzie kluczowym komponentem bezpieczeństwa.

Konsolidacja i wirtualizacja na poziomie oddziału

Konsolidacja oddziałów zdalnych, czyli integracja wielu aplikacji i funkcji w ramach pojedynczego urządzenia, minimalizuje wykorzystanie przestrzeni i pobór energii, a maksymalizuje wykorzystanie sprzętu oraz upraszcza zarządzanie. Konsolidując swoje serwery - zarówno przedsiębiorstwa jak i instytucje publiczne - będą czerpać korzyści z niższych kosztów administracji przy korzystaniu z usług swoich oddziałów. Osiągną to wykorzystując wirtualizację do centralizacji i skupienia pozostałych usług w oddziale.

Praca i życie w zwirtualizowanym świecie

Choć moda na grę Second Life przeminęła, to wirtualizacja staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem w środowisku biznesowym. Przedsiębiorstwa, które zaczęły już wirtualizować swoje centra danych, będą poszerzać ten proces o swoje oddziały zdalne, a zainteresowanie technologią VDI (Virtual Desktop Infrastructure) będzie rosło.

Dalszy wzrost mobilności dzięki nowym urządzeniom

Wraz z rosnącą liczbą podróżujących pracowników, potrzebować będziemy rozwiązań, które zaspokoją ich potrzeby dostępu do sieci w każdym miejscu i czasie. Narzędzia te muszą być szybkie i bezpieczne. Już teraz widzimy, wzrost zainteresowania urządzeniami klasy tablet (jak Apple iPad czy Samsung Galaxy Tab). Sieci Wi-Fi są również w polskich realiach coraz powszechniej dostępne w portach lotniczych, hotelach, kawiarniach czy restauracjach szybkiej obsługi.

Pełna przejrzystość sieci

Ze względu na zwiększającą się zależność od sieci WAN (z rosnącą liczbą danych), pracowników zdalnych i mobilnych oraz nowych aplikacji - działy IT poszukują coraz lepszych narzędzi do wglądu i analizy sieci. Szczegółowe i wszechstronne możliwości raportowania pozwolą wskazać i zaalarmować o problemach w sieci przedsiębiorstwa - na poziomie aplikacji, położenia geograficznego czy komputera danego użytkownika.

Popularyzacja modelu Managed Services

Rok 2010 przyniósł więcej zarządzanych usług oferowanych przez dostawców, takich jak: Verizon, Orange Business Services i BT oraz integratorów systemów, jak HP i IBM. Trend ten utrzyma się w 2011 r.

Zwiększenie zasięgu i efektywności komunikacji satelitarnej

Łączność satelitarna przeszła długą drogę od czasów radzieckiego Sputnika i służy dzisiaj firmom do komunikowania się nawet z najbardziej odległymi punktami na kuli ziemskiej. W 2011 r. kontynuowane będą poszukiwania rozwiązań zwiększających efektywność (techniczną i ekonomiczną) transmisji satelitarnych.

Wojciech Gołębiowski, Riverbed Technology

Redakcja "Networld" dołożyła wszelkich starań, aby wyeliminować ewentualne nawiązania autopromocyjne w powyższym artykule. Czytelnicy powinni jednak mieć na uwadze, że porady firmowe mogą zachęcać do wyboru określonych rozwiązań, produktów lub aplikacji sieciowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200