Procesory rocznik '95

Procesor składa się z 5,5 mln tranzystorow, jest zasilany napięciem 2,9 V oraz pobiera moc 14 W (maks. do 20 W). Cache drugiego poziomu zawiera 16 mln tranzystorów, zaś integrująca te dwie struktury oprawka zawiera aż 387 nóżek.

Do realizacji P6 wykorzystano tę samą choć ulepszoną technologię 0,6 mikrometra jaką stosuje się obecnie produkcji Pentium 100 MHz. Przewidywana cena P6 wyniesie ok. 1000 USD. Produkt ma ukazać się na rynku w połowie 1995 r.

Następna generacja P6, wykorzystująca opracowywaną w fabryce Intela w Oregon technologię 0,35 mikrometra pozwoli na budowę procesora taktowanego częstotliwością 200 MHz, korzystającego z cache pierwszego rzędu 2x16 kB i cache drugiego rzędu 512 kB. Spodziewana jest możliwość zastąpienia wczesnych wesrsji układów przez nowe modele procesora P6 przez prostą wymianę układów w oprawce. Zastosowana technologia obiecuje wykorzystanie wyższej od 200 Mhz częstotliwości. Przewidywany termin wprowadzenia na rynek nowej generacji P6 to druga połowa 1996 r.

Procesor P7

Procesor P7 będzie prawdopodobnie korzytał z architektury 64-bitowej wykorzystywanej zresztą już dzisiaj przez procesory DEC Alpha i MIPS.

Być może będzie to 64-bitowy procesor o architekturze VLIW (Very Long Instruction Word) RISC, zaprojektowany wspólnie przez Intela i Hewlett-Packarda. Ukazanie się procesora VLIW spodziewane jest na lata 1997/98. Nie jest na razie całkiem jasne czy P7 będzie procesorem VLIW czy też będzie miał architekturę zgodną z procesorami Intele x86.

Konkurenci Pentium

Nx586

Procesor Nx586 taktowany częstotliwością 60 lub 66 MHz pojawił się blisko rok temu wbudowany w prototypowe urządzenia. Układ FPU był w tych procesorach oddzielnym chipem, dołączanym jak zewnętrzny koprocesor. Mimo to architektura zawierająca zintegrowany bufor typu cache 2x16 kB, szybki kontroler zewnętrznej cache oraz wewnętrzny mechanizm działania typu RISC spowodowała, że Nx586 był 5-10% szybszy od procesorów Pentium pracujących w tych samych warunkach.

Najnowsze układy firmy NexGen, pracują przy częstotliwości 75, 84 i 93 MHz i są oznaczone odpowiednio jako procesory 586-P80, P-90 i P-100. Procesory mają wydajność zbliżoną do odpowiednich wersji Pentium. Nx586 jest wytwarzany w fabryce IBM Microelectronics przy wykorzystaniu technologii 0,5 mikrometra. Napięcie zasilania wynosi 4 V. Zastosowanie techniki montażu MCM pozwoliło na umieszczenie części procesorowej oraz FPU w jednej obudowie.

Procesor zamienia rozkaz 486 na instrukcje RISC-owe dzięki czemu mogą być one przetwarzane równolegle w dwu RISC-owych jednostkach. Także i on stosuje w swej pracy technologię typu "Dynamic Execution" - m.in. wykonywanie rozkazów w innym porządku niż to wynikałoby z kolejności wejściowej oraz specjalne traktowanie rozkazów zawierających pętle czy skoki do odległych adresów.

Nowsze wersje Nx586 będą pracowały z częstotliwościami 100-133 MHz przy czym moduł FPU będzie już na stałe zintegrowany ze strukturą "procesorową". Kolejny procesor Nx686 zarówno pod względem właściwości jak i ceny będzie współzawodniczył z procesorem P6.

Warto zaznaczyć, że Nx586 już w tej chwili jest konkurencją dla Pentium.

AMD K5

Procesor firmy ADM (Advanced Micro Devices) o roboczej nazwie K5 zawiera 4,3 mln tranzystorów, zbudowano go przy wykorzystaniu technologii 0,4 mikrometra i jest zasilany napięciem 3,3 V. Ma wbudowany na stałe moduł FPU, ktory jest nieco wolniejszy od FPU procesora Pentium. Podobnie jak Nx586 stosuje w swej pracy wykonywanie rozkazów w innym porządku niż wynika to z kolejności wejściowej, przy czym następuje to po przetłumaczeniu instrukcji 486 na ciąg mikropoleceń (nazwanych przez AMD ROps-ami).

CPU K5 z podwojeniem częstotliwości zegara będzie zgodne z oprawką dla struktur Pentium P54C. Procesory K5 pracujące z częstotliwością do 133 MHz będą dostępne na rynku pod koniec br. AMD zapewnia, że K5 będzie o ok. 30% szybszy (i na pewno tańszy) od odpowiedników klasy Pentium. Może to oznaczać, że K5 133 MHz będzie tylko niewiele wolniejszy (przy dużo niższej cenie) od procesora P6. Procesor K5 ma się pokazać na rynku w ilościach produkcyjnych w lecie br., przy czym już teraz niektóre z procesorów K5 w wersji alfa pracują z powodzeniem w sprzęcie firmy Compaq.

Działalność AMD jest uzgodniona z Intelem - na mocy zawartego porozumienia może on korzystać z mikrokodów 386 i 486, bez prawa ich użycia w emulacjach programowych.


TOP 200