Procesor dobry na wszystko

Komputery rozrywkowe

Intel zapowiedział uruchomienie nowej, podobnej do Centrino, kampanii promującej kolejną platformę - tym razem ma ona nazwę Viiv (czytaj "five" - piątka) i dotyczyć będzie zastosowań komputerów jako cyfrowych systemów domowej rozrywki. Jak obiecuje Intel, pierwsze komputery z logo Viiv pojawią się na rynku już w I kwartale 2006 r., choć podczas IDF żaden z dużych producentów sprzętu nie ogłosił wsparcia dla tej inicjatywy. Przedstawiciele Dell i HP nie chcieli oficjalnie komentować tego pomysłu i składać jakichkolwiek deklaracji.

Podobnie jak w przypadku Centrino, logo Viiv będzie mogło być umieszczane na komputerach mających określone wyposażenie - tym razem będzie to zestaw składający się z dwurdzeniowego procesora, chipsetu i karty sieciowej oferowanych przez Intela, oprogramowania Microsoft, a także innych elementów oferowanych przez niezależnych producentów, jeśli będą one wpływać na lepsze wyposażenie komputera jako "domowego centrum rozrywkowego". Logo Viiv będzie umieszczane tylko na sprzęcie z certyfikatem Intela. Producenci uzyskają wsparcie marketingowe podobne do oferowanego w ramach programu Centrino.

Niektórzy analitycy z rezerwą oceniają możliwość powodzenia tego nowego pomysłu Intela zauważając, że choć użytkownicy komputerów PC w znacznym stopniu przyzwyczaili się tolerować oczekiwanie na załadowanie systemu, a nawet awarie związane z błędami oprogramowania, ale włączając choćby odtwarzacz DVD lub odbiornik TV oczekują praktycznie natychmiastowej reakcji sprzętu i jego stabilnej, niezakłóconej pracy.

Intel jest jednak przekonany, że platforma Viiv odniesie sukces. Ma ona wykorzystywać nowej generacji procesory, takie jak Yonah lub Conroe, zapewniające moc przetwarzania wystarczającą do przetwarzania i transmisji wielu strumieni wideo jednocześnie oraz mechanizmy szybkiego startu systemu (quick boot) umożliwiające jego uruchomienie praktycznie natychmiast po naciśnięciu jednego klawisza.

Oprócz tego Intel ma nadzieję, że wspólnie z organizacją Digital Living Network Alliance uda się opracować specyfikację standardowych formatów oraz rozwiązań programowych i sprzętowych, które sprawią, że użytkownicy nie będą musieli martwić się o zgodność kupowanych filmów wideo lub innych treści z platformą Viiv.

Jednego tematu przedstawiciele Intela nie chcieli jednak podczas IDF wyjaśnić - jakie mechanizmy DRM (Digital Rights Management - zarządzanie ochroną praw autorskich) zostaną zaimplementowane na platformie Viiv. Trudno się temu zresztą dziwić, bo Intel jest między "młotem i kowadłem" - z jednej strony nie chce zniechęcać potencjalnych klientów ograniczeniami Viiv PC, np. w możliwościach kopiowania płyt audio/wideo, a z drugiej - chciałby zachęcić dostawców treści do udostępnienia jak najszerszej oferty na nową platformę. Czy firmie uda się znaleźć satysfakcjonujące rozwiązanie, które umożliwi szybką popularyzację komputerowych systemów domowej rozrywki - zobaczymy za rok.

WLAN dla biznesu

Technologie sieci bezprzewodowych były ostatnio "oczkiem w głowie" Intela, który zdecydował się na ich silną, kosztowną promocję. Choć sieci bezprzewodowe nie mają już aury nowości, ci, którzy dali się zauroczyć wizji świata bez kabli wspieranej przez platformę Centrino, nie mogą czuć się zawiedzeni. Intel wciąż inwestuje i rozwija technologię transmisji bezprzewodowej, a zapowiadane na najbliższe miesiące i lata modyfikacje mogą mieć znacznie większe praktyczne znaczenie dla użytkowników niż dotychczasowa promocja.

Podczas IDF, Intel i Cisco Systems zawarły porozumienie dotyczące wspólnego opracowania ulepszonych technologii transmisji w sieciach bezprzewodowych Wi-Fi, tzw. Business Class Wireless Suite. Pierwszym efektem tej współpracy ma być system transmisji głosu VoIP (Voice over Internet Protocol), zapewniający wysoką jakość przekazu oraz mechanizmy pozwalające na automatyczne wykrywanie najlepszych kanałów połączeniowych w dostępnej sieci bezprzewodowej.

Business Class Wireless Suite ma zawierać m.in. zintegrowane mechanizmy QoS (Quality of Service) umożliwiające automatyczne kontrolowanie i sterowanie priorytetami transmisji audio/wideo umożliwiające niezakłócony, wysokiej jakości przekaz danych strumieniowych (dźwięku lub wideo). Mechanizmy te zostaną wprowadzone do nowych intelowskich zestawów Wi-Fi dla notebooków Centrino oraz routerów Cisco.

Drugie ulepszenie Wi-Fi to funkcja umożliwiająca inteligentny, automatyczny wybór przez urządzenie klienckie najlepszego połączenia z określoną stacją bazową WLAN (jeśli w zasięgu jest więcej niż jedna taka stacja). Obecnie interfejs kliencki z reguły wybiera najsilniejszy dostępny sygnał, co często nie jest rozwiązaniem optymalnym. Natomiast nowa, zapowiadana na 2006 r. generacja złączy Wi-Fi będzie mogła wybierać kanał o najwyższej dostępnej aktualnie przepustowości, jeśli tylko natężenie sygnału jest wystarczające, a nie koniecznie największe. Funkcja ta będzie szczególnie przydatna w systemach Wi-Fi o dużej gęstości - wyposażonych w wiele stacji dostępowych i obsługujących dużą liczbę użytkowników.

Technologie przyszłości na IDF Fall 2005
  • We współpracy z Matsushita (Panasonic) zamierza przynajmniej o 30% zwiększyć czas pracy standardowych akumulatorów zasilających notebooki, co ma m.in. pozwolić na osiągnięcie 8-godzinnej autonomicznej pracy komputerów przenośnych do 2008 r.

  • Intel zaprezentował prototypowy, cyfrowy regulator napięcia zasilania, wykorzystujący układ scalony CMOS, pracujący z częstotliwością 100 MHz i zintegrowany z procesorem Pentium M oraz kontrolerami pamięci i grafiki. W porównaniu do stosowanych obecnie analogowych regulatorów instalowanych na płycie głównej, rozwiązanie to umożliwia znacznie szybszą, mierzoną w ułamkach mikrosekund, reakcję na zmiany zapotrzebowania na moc zasilania niezbędną do prawidłowego działania systemu. W efekcie możliwe jest zmniejszenie zużycia energii przez komputer o 15-30% bez wpływu na jego wydajność. Technologia ta ma jednak znaleźć praktyczne zastosowanie w notebookach dopiero za kilka lat.

  • Intel pracuje nad technologią, która ma umożliwić komputerom PC ciągłe analizowanie ruchu pakietów w sieci i automatyczne izolowanie systemu przez zablokowanie wszystkich połączeń sieciowych w wypadku stwierdzenia aktywności wirusów lub robaków internetowych. Mechanizm ten nie wykorzystuje żadnych sygnatur wymagających ciągłej aktualizacji, a jedynie analizę zmian w ruchu pakietów charakterystycznych dla ataków internetowych. Według Intela, technologia ta w praktyce nie powoduje fałszywych alarmów, a krótki czas reakcji na zagrożenia umożliwia efektywne blokowanie nawet najszybciej rozprzestrzeniających się robaków.

  • We współpracy z Carnegie Mellon University w ramach tzw. projektu Diamond Intel opracowuje nową technikę przeszukiwania zbiorów plików graficznych. Ma ona umożliwić łatwe definiowanie różnorodnych filtrów grafiki i ich łączne wykorzystanie do szybkiego wyszukania żądanych obrazów w bazach zawierających nawet dziesiątki lub setki tysięcy grafik albo fotografii.

  • Wspólnie z IBM Intel opracowuje technikę, która umożliwi budowę autonomicznych systemów kontrolujących warunki środowiska, które mają znaleźć zastosowanie m.in. w serwerach obsługujących hurtownie danych. Umożliwią one szybkie, automatyczne zamknięcie systemu w przypadku zbytniego wzrostu temperatury lub wilgotności, a w efekcie będą zapobiegać potencjalnym awariom i utracie danych.

  • Intel opracowuje zupełnie nową klasę procesorów dla urządzeń przenośnych, które umożliwią budowę małych komputerów naręcznych o mocy obliczeniowej zbliżonej do PC, tzw. handtop PC. Układy te mają pobierać zaledwie pół wata mocy i pojawią się na rynku pod koniec tej dekady.

TOP 200