Praca zdalna poza domem - jak się do niej przygotować?

Coraz ładniejsza pogoda sprzyja wyjściom z domu. W dobie pracy zdalnej brak urlopu nie musi oznaczać konieczności pracy z biura lub domu. Jak przygotować się do wykonywania swoich obowiązków służbowych z dowolnego miejsca?

Praca hybrydowa ceniona jest przez pracowników za dużą swobodę. W modelu tym operuje aktualnie większość przedsiębiorstw na całym świecie. Pracownicy co jakiś czas pojawiają się w biurze w celu podtrzymania relacji z współpracownikami, załatwienia najważniejszych spraw oraz ustalenia zadań do wykonania. Pracodawcy zauważyli, że praca zdalna posiada wiele pozytywnych aspektów. Spora część pracowników posiada wyższą efektywność pracy, gdy wykonuje ją zdalnie.

Praca zdalna nie musi być wykonywana z domu
Źródło: Nathan Dumlao / Unsplash

Praca zdalna nie musi być wykonywana z domu

Źródło: Nathan Dumlao / Unsplash

Aktualne wyobrażenie pracy hybrydowej zakłada wizyty w biurze oraz pracę z domu. Z drugiej strony praca zdalna może być wykonywania z dowolnego miejsca na ziemi z dostępne do internetu oraz zasilania.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej
  • WhatsApp z dużymi zmianami w obsłudze wideo
  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej

Wiosna to idealny okres roku na aktywność fizyczną oraz spędzanie czasu poza domem czy biurem. Jednocześnie nie musimy wykorzystywać naszego urlopu, aby cieszyć się piękną pogodą. W dobie pracy zdalnej możemy zadbać o jej wykonywanie w dowolnym miejscu. Dzięki temu rozwiązaniu nie zaniedbamy obowiązków służbowych, a jednocześnie będziemy mogli cieszyć się swobodą oraz odpocząć od miejskiego zgiełku.

Dzisiejszy sprzęt pozwala na pracę zdalną z dowolnego miejsca na ziemi

Pandemia koronawirusa wymusiła zmiany w zarządzaniu sprzętem służbowym. Aktualnie przeważająca większość pracowników posiada wydajne komputery przenośne oraz nowoczesne smartfony. To obecnie standardowe wyposażenie pracowników biurowych niezależnie od zajmowanych przez nich stanowisk.

Do pracy zdalnej warto przygotować sprzęt
Źródło: Miles Peacock / Unsplash

Do pracy zdalnej warto przygotować sprzęt

Źródło: Miles Peacock / Unsplash

Nowoczesne komputery przenośne pozwalają na wygodną pracę w biurze oraz domu. Dzięki kilku przystępnym cenowo akcesoriom nasze obowiązki służbowe będziemy mogli wykonywać w dowolnym miejscu na ziemi. W jakie elementy dodatkowe warto się wyposażyć, aby wygodnie pracować nawet z przestrzeni otwartej?

Filtr antyrefleksyjny skutecznie zredukuje ilość światła odbijanego od matrycy

Zdecydowana większość komputerów przenośnych do pracy posiada matową powierzchnię matrycy. Odbija ona promienie słoneczne, dzięki czemu umożliwia pracę w gorszych warunkach oświetleniowych. Na rynku znajdziemy również biznesowe komputer z błyszczącymi matrycami. Są to modele przeznaczone głównie dla osób pracujących na codzień ze zdjęciami oraz materiałami wideo.

Niezależnie od posiadanego typu ekranu możemy dodatkowo poprawić jego czytelność w świetle słonecznym dzięki filtrowi antyrefleksyjnemu. Ten kosztujący od kilkudziesięciu do nieco ponad stu złotych element dodatkowo zredukuje ilość światła podbijającego się od matrycy. Filtr antyrefleksyjny możemy stosować na matrycach z matową oraz błyszczącą powierzchnią. Na rynku znajdziemy zarówno uniwersalne folie, które możemy dociąć do wymiarów naszego ekranu, jaki i dedykowane rozwiązania dla najpopularniejszych laptopów np. MacBooków firmy Apple.

Filtr antyrefleksyjny firmy 3M
Źródło: 3m.com

Filtr antyrefleksyjny firmy 3M

Źródło: 3m.com

Filtr antyrefleksyjny możemy również zakupić w formie folii ochronnej na ekran. Jest on wtedy na stałe naklejany na ekran i chroni go również przed zarysowaniami oraz przypadkowymi uszkodzeniami. To dobre rozwiązanie dla posiadaczy urządzeń 2w1 oraz tabletów.

Powerbank do laptopa znacząco wydłuży czas pracy

Nowoczesne komputer przenośne posiadają wydajne akumulatory, które pozwalają na kilka godzin pracy z dala od zasilania. Niestety w świetle słonecznym należy korzystać z maksymalnego podświetlenia matrycy, które znacząco zwiększa zużycie energii. Na szczęście większość laptopów posiada już ładowanie z wykorzystaniem uniwersalnego złącza USB Typu C, które w droższych modelach posiada również kompatybilność z technologią Thunderbolt.

Nowoczesne komputery przenośne możemy bez problemu naładować z powerbanka. Odpowiednio pojemny model pozwoli naładować akumulator komputera przenośnego i wydłużyć czas pracy o dodatkowe kilka godzin.

Powerbank dla laptopa 
Źródło: sandberg.world

Powerbank dla laptopa

Źródło: sandberg.world

Renomowani producenci akcesoriów komputerowych posiadają w swojej ofercie dedykowane modele z obsługą szybkiego i mocnego ładowania (np. 65 W) oraz funkcją ładowania telefonu komórkowego w tym samym czasie. Tego typu akcesorium kupimy już za niewiele ponad 200 zł.

Powerbank do laptopa może przydać się w wielu sytuacjach np. podczas zaniku prądu w mieszkaniu czy podróży służbowej. Z jego pomocą zapewnimy sobie zewnętrzne źródło energii, które pozwoli nam pracować nawet z wycieczki pod namioty.

Przenośny modem 4G LTE/5G zadba o jakość połączenia z siecią

Wybrane laptopy biznesowe posiadają wbudowany modem sieci komórkowej. Nie jest on standardem, ale na szczęście to nie problem. Wystarczy wyposażyć się w przenośny modem 4G LTE lub 5G, który zadba o połączenie z siecią. Dedykowane routery Wi-Fi z wbudowanym modemem posiadają znacznie silniejsze anteny od tych wbudowanych w telefon komórkowy lub laptopa. Pozwalają one na połączenie z internetem z miejsc o gorszym pokryciu zasięgiem. Dodatkowo w razie problemów możemy skorzystać z zewnętrznych anten, które podłączymy do modemu z wykorzystaniem dedykowanych konektorów.

Przenośny modem 5G
Źródło: netgear.com

Przenośny modem 5G

Źródło: netgear.com

Przenośny router W-Fi z wbudowanym modemem sieci komórkowej sprawdzi się znacznie lepiej od hotspotu wbudowanego w służbowego smartfona. Telefon w trybie udostępniania połączenia internetowego bardzo szybko się rozładowuje, a na dodatek połączenie może być przerywane w momencie rozmowy, co negatywnie wpływa na płynność pracy.

Szczegółową problematykę modemów przybliżaliśmy w naszym materiale "Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?".

Odpowiednie akcesoria zwiększą bezpieczeństwo podczas przenoszenia

Praca zdalna zwiększa ryzyko przypadkowego uszkodzenia sprzętu. Decydując się na wyjazd za miasto warto wyposażyć się w odpowiedni plecak lub torbę, która zabezpieczy nasz sprzęt przed uszkodzeniem mechanicznym.

Plecak na laptopa z organizerem firmy Thule
Źródło: thule.com

Plecak na laptopa z organizerem firmy Thule

Źródło: thule.com

Zdecydowana większość awarii sprzętu spowodowanych przez użytkowników wynika z niewłaściwego zabezpieczenia komputera podczas przemieszczania się.

Praca zdalna to nieograniczona swoboda w wykonywaniu obowiązków służbowych
Źródło: bruce mars / Unsplash

Praca zdalna to nieograniczona swoboda w wykonywaniu obowiązków służbowych

Źródło: bruce mars / Unsplash

Decydując się na pracę zdalną spoza miejsca zamieszkania warto zdecydować się na zakup torby lub plecaka z organizerem, który pozwoli nam wygodnie przenosić wszystkie elementy niezbędne do pracy - zasilacz, powerbanka, telefon komórkowy czy myszkę. Dobrym pomysłem jest również zakup dedykowanego etui na samego laptopa. Element ten pozwoli dodatkowo zabezpieczyć nasze główne urządzenie do pracy przed przypadkowymi zarysowaniami lub wgnieceniami powstałymi w wyniki przenoszenia go razem z innymi akcesoriami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200