Przenośny modem 5G - czy warto już się nim zainteresować?

Smartfony z 5G to już standard, ale przenośne modemy 5G nadal są nowinką technologiczną. Czy warto już wyposażyć pracowników w przenośne routery z obsługą sieci 5G? Wyjaśniamy jakie zalety i wady posiadają najnowsze modemy z 5G.

Sieć 5G to aktualnie jedna z najważniejszych nowinek technologicznych, które pojawiły się na rynku na przestrzeni ostatnich kilku lat. Pierwsze komercyjne urządzenia z obsługą 5G pojawiły się na rynku na początku 2019 roku, a zaledwie trzy lata później 5G stało się już standardem rynkowym.

Stacje bazowe 5G
Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Stacje bazowe 5G

Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Na przestrzeni ostatnich 36 miesięcy sieć 5G stała się niezwykle popularna oraz znacznie bardziej dopracowana. Wystarczy przypomnieć sobie pierwsze smartfony z obsługą 5G. Były to topowe odmiany flagowych smartfonów takich jak np. Samsung Galaxy S10 5G. Cena tych urządzeń nierzadko przekraczała 5000 zł, a na pokładzie znajdował się dedykowany, zewnętrzny modem 5G, który zajmował dodatkowe miejsce, a na dodatek był energochłonny. Aktualnie najcieńsze smartfony z 5G mają zaledwie niespełna 7 mm grubości (Xiaomi 11 Lite 5G NE), a bateria pozwala nawet na dwa dni pracy bez konieczności doładowywania.

Zobacz również:

  • HPE Aruba Networking poszerza ofertę z obszaru bezpieczeństwa i sieci dla MŚP
  • Popularne smartfony z groźną luką w zabezpieczeniach [AKTUALIZACJA]
Xiaomi 11 Lite 5G NE

Xiaomi 11 Lite 5G NE

Sieć 5G na przestrzeni ostatnich trzech lat znacząco wyewoluowała. W przeciwieństwie do wdrożenia 4G LTE, na rynku nie znajdziemy wielu przenośnych modemów 5G. Producenci sprzętu elektronicznego skupili się na implementacji modemów 5G w smartfonach, tabletach oraz laptopach zapominając nieco o uniwersalnych modemach z wbudowanymi routerami Wi-Fi. Czy nowoczesny modem 5G to odpowiedni wybór? Czy po trzech latach rozwoju 5G w naszym kraju warto już dopłacać do modemu 5G? Jakie korzyści zyskamy decydując się na droższy model z obsługą 5G? Na te pytania odpowiadamy w poniższym materiale.

Sieć 5G w Polsce - cechy charakterystyczne

Sieć 5G działa w dwóch standardach - Sub 6 GHz (Europa i większość świata) oraz mmWave (Stany Zjednoczone). Głównymi zaletami sieci 5G jest wyższa przepustowość przesyłania danych, ale również znaczenie lepsza skalowalność. Jedna stacja bazowa radzi sobie z obsługą większej ilości urządzeń końcowych bez zauważalnych spadków wydajności, co jest istotne w obecnych czasach. Smart City oraz IoT sprawiają, że nadajniki sieci 4G LTE są przeciążane, co powoduje spadek jakości połączenia z internetem w najbardziej zatłoczonych miejscach - centrach miast i przestrzeniach publicznych np. stadionach, urzędach, stacjach metra.

Netgear Nighthawk M5

Netgear Nighthawk M5

Na obecnym stadium rozwoju sieć 5G oferuje niskie opóźnienia typowe na poziomie 4 ms i możliwość obsługi miliona urządzeń na przestrzeni jednego kilometra kwadratowego. Należy dodać do tego również dużą stabilność połączenia - jest ono utrzymywane podczas poruszania się z prędkością do 500 km/h.

Wyższa szybkość, większa pojemności, stabilniejsze połączenie oraz niższe opóźnienia to największe zalety sieci 5G w porównaniu do 4G LTE.

Sieć 5G w Polsce - pokrycie zasięgiem

Sieć 5G w Polsce została uruchomiona przez Plusa w maju 2020 roku. Polski operator jako pierwszy wprowadził do komercyjnego użycia sieć 5G. Początkowo dostępna była ona jedynie w największych miastach, a pokrycie zasięgiem ograniczało się do najważniejszych punktów takich jak stacje przesiadkowe, lotniska czy centra miast.

Plus - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

Plus - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

Po zaledwie dwóch latach od wdrożenia 5G w Polsce z sieci nowej generacji skorzystamy w największych miastach oraz aglomeracjach miejskich. Co istotne operatorzy zadbali również o pokrycie zasięgiem 5G najważniejszych tras tranzytowych na terytorium naszego kraju.

Play - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

Play - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

Dzięki temu zabiegowi możemy wydajnie pracować poruszając się pomiędzy największymi miastami w Polsce.

T-Mobile - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

T-Mobile - mapa pokrycia zasięgiem sieci 5G (marzec 2022)

Warto podkreślić, ze sieć 5G jest w pełni kompatybilna wstecznie z LTE i wspiera płynne przełączanie się pomiędzy 4G, a 5G bez utraty danych pakietowych. W momencie spadku zasięgu sieci 5G sprzęt automatycznie przełącza się na technologię starszej generacji.

Przenośny modem 5G - nieoczywiste zalety

Na rynku znajdziemy mnóstwo telefonów z 5G. Najtańsze modele kupimy już za mniej, niż 1000 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku przenośnych modemów 5G. W sklepach nie znajdziemy zbyt wielu modeli z obsługą 5G. Aktualnie w Polsce możemy wybierać spośród około 20-30 urządzeń kilku producentów, które różnią się od siebie funkcjonalnością oraz ceną.

ZTE MU5001 5G

ZTE MU5001 5G

Przenośny modem 5G posiada kilka nieoczywistych zalet. Przede wszystkim modem 5G posiada zauważalnie mocniejsze anteny od telefonu komórkowego z obsługą 5G. Oznacza to, że możemy liczyć na silniejszy zasięg oraz unikniemy problemów z połączeniem w mniej popularnych lokalizacjach. Modem 5G posiada również wydajniejsze podzespoły, które przystosowanedo obsługi kilku urządzeń końcowych w tym samym czasie. Dodatkowo nie musimy martwić się o zużycie energii - nowoczesne modemy 5G pozwalają na cały dzień pracy bez konieczności doładowywania.

Najnowsze modemy 5G posiadają wydajne układy rozwijane przez firmy takie jak Qualcomm czy MediaTek. Przepustowość przesyłania danych wynosi nawet do 4000 Mb/s.

Modemy 5G wyposażane są przez producentów w wiele dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji. Mowa o złączu Gigabit Ethernet pozwalającym na przewodowe połączenie z komputerem, pojemnej baterii pełniącej funkcję banku energii czy wbudowanym ekranie do łatwego zarządzania routerem.

Przenośny modem 5G jest w stanie obsłużyć w tym samym czasie od 16 do nawet ponad 30 urządzeń końcowych. Dodatkowo zasięg możemy wzmocnić zewnętrznym antenami, co jest niemożliwe w przypadku smartfonów.

Przenośny modem 5G - największe wady

Wielu pracodawców zastanawia się czy w dobie smartfonów z tetheringiem warto decydować się na zakup zewnętrznego modemu 5G? Faktycznie największą wadą tego rozwiązania jest fakt, że pracownik nosi dodatkowe urządzenie, pamięta o jego ładowaniu, a pracodawca musi zwiększyć ilość kart SIM w organizacji. Nie bez znaczenia jest również wysoka cena zakupu - dedykowany modem 5G to koszt przekraczający 1000 zł. Oznacza to, że kosztuje on tyle samo, co wydajny smartfon z wbudowanym modemem 5G, który może pełnić funkcję hotspotu.

D-LINK DWR-2101

D-LINK DWR-2101

Przenośny modem 5G - podsumowanie wad i zalet

Podsumowując wady i zalety przenośnych modemów 5G dochodzimy do pewnych wniosków. Urządzenia te dedykowane są dla pracowników mobilnych, którzy większość czasu spędzają w terenie. Przenośny modem 5G pozwoli na połączenie z siecią w miejscach, w których smartfon nie posiada zasięgu. Dodatkowo możemy swobodnie korzystać z internetu na kilku urządzeniach w tym samym czasie, a w razie potrzeby rozszerzyć zasięg dzięki zewnętrznym antenom. Całość uzupełnia długi czas pracy na baterii, niewielkie wymiary oraz obecność złącza Gigabit Ethernet, które pozwala na połączenie przewodowe z komputerem.

Cechy te sprawiają, że przenośny modem 5G to ciekawy wybór dla pracowników zdalnych lub mobilnych. Otrzymują oni wydajne narzędzie pracy, które pozwala uzyskać dostęp do szybkiego połączenia z siecią niezależnie od lokalizacji. Dodatkowo w tym samym czasie nie zużywamy energii w naszym smartfonie.

Niestety ze względu na wysoką cenę zakupu oraz konieczność posiadania dodatkowej karty SIM, zewnętrzny modem 5G nie jest rozwiązaniem uniwersalnym. Pracownicy, którzy zazwyczaj pracują w biurze, sporadycznie wyjeżdżając w delegacje mogą skorzystać z udostępniania internetu ze swoich smartfonów. Rozwiązanie to jest również sprawdzone, a przy okazji zauważalnie tańsze.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200