Praca zdalna czy praca hybrydowa? Wybór nie jest oczywisty

Pandemia na dobre zmieniła sposób pracy w wielu branżach na całym świecie. Coraz częściej mówimy o pracy całkowicie zdalnej, a wiele przedsiębiorstw przyjęło model pracy hybrydowej. Jaki typ pracy najlepiej sprzyja naszej produktywności?

Rok 2020 przyniósł największą zmianę w sposobie postrzegania i wykonywania pracy od momentu upowszechnienia komputerów oraz dostępu do Internetu. Z powodu pandemii, wszyscy pracownicy oraz pracodawcy musieli przekonać się do pracy zdalnej, która finalnie trafiła do Kodeksu Pracy. Poza krytycznymi dla funkcjonowania Państwa podmiotami takimi jak np. szpitale, sądy, służby ochrony porządku publicznego, produkcja czy transport, z dnia na dzień wdrożono pracę zdalną.

Praca hybrydowa stała się najpopularniejszym modelem pracy
Źródło: Alex Kotliarskyi / Unsplash

Praca hybrydowa stała się najpopularniejszym modelem pracy

Źródło: Alex Kotliarskyi / Unsplash

Od tego czasu mijają właśnie trzy lata. Podczas ostatnich 36-miesięcy mogliśmy obserwować jak praca zdalna wpływa na produktywność oraz zdrowie psychiczne pracowników. W ciągu trzech lat można było przeanalizować zachowania i preferencje pracowników, a także ich produktywność. Po zachłystnięciu się pracą zdalną na początku pandemii, aktualnie nie jest już ona przeważającą formą pracy. Większość organizacji - nawet takich, które przed pandemią pracowały całkowicie stacjonarnie wdrożyła hybrydowy model pracy.

Zobacz również:

Czy hybryda faktycznie jest odpowiednim modelem pracy? Pogodzenie pracy zdalnej z pracą stacjonarną ma swoje benefity, ale i wady. W niniejszym materiale przedstawiamy nasze spostrzeżenia dotyczące form wykonywania obowiązków służbowych przez ostatnie trzy lata.

Praca zdalna - idealna dla freelancerów, specjalistów, introwertyków oraz programistów

Praca zdalna została szczególnie ciepło przyjęta przez wszelkiego rodzaju freelancerów, osoby z introwertycznym usposobieniem, a także pracowników IT. Programiści już przed pandemią pracowali w większości zdalnie. Aktualnie dołączyli do nich również analitycy danych, administratorzy IT, eksperci od UI/UX, bazodanowy oraz inni. Z pracy zdalnej nie zawsze skorzystają specjaliści helpdesku oraz osoby odpowiedzialne za zachowanie ciągłości biznesu.

Zdalny model pracy ma wiele zalet. Zaliczamy do nich możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi. Niezwykle ważny jest również brak czasu na dojazdy do biura, co pozwala na lepsze planowanie naszego dnia. Praca zdalna otwiera rownież ścieżkę na karierę w globalnych strukturach i współpracę z osobami z całego świata. Duże organizacje zauważyły możliwość lepszego wykorzystania zasobów ludzkich i coraz częściej zezwalają na współpracę pomiędzy przedstawicielstwami z różnych krajów.

Do zalet pracy zdalnej zaliczamy również możliwość wykonywania obowiązków domowych w trakcie krótkich przerw, możliwość wyjścia na krótki spacer lub załatwienia drobnych spraw bez widocznego uszczerbku na naszej efektywności i czasie pracy.

Praca zdalna może źle wpływać na samopoczucie
Źródło: Sigmund / Unsplash

Praca zdalna może źle wpływać na samopoczucie

Źródło: Sigmund / Unsplash

Niestety w ciągu ostatnich 36-miesięcy odnotowano również wiele minusów pracy zdalnej, z których nie zdawaliśmy sobie sprawy przed wystąpieniem pandemii. Największym z nich jest brak kontaktów społecznych. Praca zdalna nie sprzyja zawieraniu nowych znajomości, pogłębiania relacji koleżeńskich w pracy czy chociażby odczytywania emocji osób, z którymi współpracujemy. Szybko okazało się również, że nowi pracownicy, którzy od razu rozpoczynają współpracę od pracy zdalnej mają duży problem z dostosowaniem się do swojego zespołu i wdrożeniem się w nowe obowiązki.

Wielu pracowników zdalnych ma również problem z wyraźnym oddzieleniem pracy od życia poza nią. Wykonywanie obowiązków służbowych w domu utrudnia zachowanie balansu pomiędzy pracą, a życiem prywatnym. Dodatkowo nie wszyscy pracownicy posiadają optymalne warunki do pracy zdalnej - wygodne stanowisko pracy, szybki internet, dostęp do narzędzi pracy, spokój. Coraz częściej zwraca się także uwagę na koszty pracy zdalnej - w dobie rosnących cen energii elektrycznej stają się one zauważalne dla pracowników.

Ostatnią kwestią jest pogarszające się samopoczucie i zdrowie psychiczne u ekstrawertyków pracujących zdalnie.

Praca zdalna wymaga odpowiedniego stanowiska pracy
Źródło: Domenico Loia / Unsplash

Praca zdalna wymaga odpowiedniego stanowiska pracy

Źródło: Domenico Loia / Unsplash

Praca hybrydowa - optymalny, chociaż nie najbardziej ekonomiczny sposób pracy

Praca hybrydowa wydaje się być aktualnie optymalnym kompromisem pomiędzy klasyczną pracą stacjonarną, a pracą w pełni zdalną. Z jednej strony możemy korzystać z dni, w których pracujemy zdalnie, a z drugiej strony mamy okazję do spotkań na żywo z współpracownikami i budowania więzi społecznych.

Praca w modelu hybrydowym ogranicza możliwość wykonywania jej z dowolnego miejsca na ziemi, ale pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników, którzy się na nią zdecydowali. Dodatkowa elastyczność pomaga dostosować pracę do własnych upodobań, a wybrane dni stacjonarne są świetną okazją do networkingu oraz ustalenia priorytetów do wykonania przy okazji pracy zdalnej.

Organizacje, które zdecydowały się na pracę zdalną doceniają wysoką motywację pracowników do pracy oraz lepszą komunikację międzyludzką.

Niestety nie ma róży bez kolców - praca hybrydowa ma swoje wady. Pierwszą z nich jest konieczność dostosowania dwóch środowisk pracy - w domu oraz w biurze. Biuro organizacji podczas hybrydowego modelu pracy nie jest efektywnie wykorzystywane - przez część tygodnia stoi praktycznie puste.

Praca hybrydowa pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników
Źródło: Tim van der Kuip / Unsplash

Praca hybrydowa pozytywnie wpływa na samopoczucie pracowników

Źródło: Tim van der Kuip / Unsplash

Praca stacjonarna już nie powróci do sektora prywatnego

Niezależnie od preferencji jedno jest pewne - firmy nie chcą już wracać do stacjonarnego trybu pracy. Nawet menedżerowie, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad swoją organizacją docenili zalety pracy hybrydowej, która podnosi zadowolenie pracowników oraz zwiększa efektywność pracy. Wybór odpowiedniego modelu współpracy zależy od wielu zmiennych. Ze względu na uniwersalność praca hybrydowa jest optymalnym wyborem.

Praca zdalna wymaga od pracowników bardzo dobrego zarządzania swoim czasem, a także usposobienia, które pozwala na długie godziny pracy w osamotnieniu.

Z informacji przekazywanych przez organizacje, które powróciły do biur wynika, że jedynie bardzo niewielka część z nich zamierza zastąpić pracę hybrydową pracą w pełni stacjonarną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200