Pożegnanie z inteligentną synchronizacją

Nokia IntelliSync Mobile Suite była platformą łączącą infrastrukturę firmy z telefonami Nokia. Firma zrezygnowała jednak ze sprzedaży tego pakietu.

Nokia IntelliSync Mobile Suite była platformą łączącą infrastrukturę firmy z telefonami Nokia. Firma zrezygnowała jednak ze sprzedaży tego pakietu.

W momencie wycofania IntelliSync ze sprzedaży bardzo wiele projektów załamało się, gdyż zabrakło kluczowego narzędzia, które miało posłużyć do integracji firmowych aplikacji z urządzeniami mobilnymi. Została alternatywa w postaci zmiany platformy telefonów (np. na Windows Mobile), ewentualnie poszukiwanie innych rozwiązań.

Firmowa poczta

Najprostszym zadaniem jest synchronizacja poczty elektronicznej. Do tego celu przewidziano rozwiązania łączące telefony Nokii z firmową pocztą Microsoft Exchange i Lotus Domino. Mail for Exchange jest aplikacją dla telefonów z systemem Symbian S60, a edycja 3 i bazuje na protokole Activesync. Za jej pomocą można pobierać i wysyłać wiadomości poczty elektronicznej, przeglądać książki adresowe, ustawiać powiadomienie o nieobecności w biurze, organizować spotkania i uzyskiwać informacje o konfliktach w kalendarzu.

Dostęp do poczty Lotus Domino odbywa się za pomocą aplikacji IBM Lotus Notes Traveller, która integruje się z serwerem Domino i umożliwia zdalny dostęp do aplikacji, które tam pracują. Dzięki temu wspiera nie tylko pocztę elektroniczną, ale także inne aplikacje zbudowane w tym środowisku.

Do obsługi pozostałych skrzynek pocztowych przewidziano usługę Nokia Email, która w technologii push umożliwia dostarczenie maili do telefonu. Niestety nie przewidziano w tym pakiecie możliwości przesyłania kontaktów, zadań czy kalendarzy. W firmach, które wykorzystują rozwiązania pracy grupowej inne niż Microsoft Exchange czy IBM Lotus Domino, nie ma więc narzędzi, które mogłyby w pełni zastąpić pakiet IntelliSync.

Serwis Nokia Email jest dopiero rozwijany, premiera pełnej wersji jest planowana na 2009 r. Docelowo będzie oferowana także komunikacja błyskawiczna i serwisy społecznościowe. Nokia Email ma jednak ważną wadę – słabe bezpieczeństwo informacji. Usługa ta wymaga podania stronie trzeciej kompletnej konfiguracji poczty elektronicznej włącznie z hasłem. Wszystkie wiadomości przechodzą niezaszyfrowane przez serwery związane z usługą Nokia Email, wychodząc w ten sposób poza firmę. Jest to poważną wadą tej usługi.

Usługi firmowe

Wiele firm korzystało z IntelliSync, także do świadczeniu usług. Dotyczy to nie tylko portali internetowych (AutoSync Yahoo dla portalu Yahoo.com), operatorów telekomunikacyjnych (Verizon, Eurotel, Polska Telefonia Cyfrowa) czy międzynarodowych korporacji (Boeing, Nintendo). W Polsce wdrażaniem rozwiązań łączących telefonię komórkową z infrastrukturą firmy zajmowali się integratorzy, tacy jak NextiraOne Polska. Małe i średnie firmy kupowały ten pakiet, gdyż był prosty w użyciu i wygodny.


TOP 200