Powstanie interfejs, który połączy myśli z realizacją akcji przez urządzenia elektroniczne

Inteligencja w chmurze

Technologia cloud computing umożliwi przeniesienie obliczeń na zewnątrz, do data center usługodawcy. Do 2020 r. jedna trzecia danych będzie rezydować lub przechodzić przez chmurę, oczekiwany wzrost przychodów to 20% rocznie, a inwestycje związane z nowościami w chmurze do 2014 mogą dojść nawet do 1 bln USD.

W chmurze będą dostępne usługi, które rozpoznają zapytania wydawane głosem, przeszukują olbrzymie zasoby wiedzy, a następnie dają odpowiedź głosem. Znajdą zastosowanie w służbie zdrowia - lekarze będą mogli skorzystać z usługi wywodzącej się z oprogramowania Watson opracowanego przez IBM, udostępnianego jako usługa w chmurze.

Kontrola za pomocą umysłu

Dzisiejsze interfejsy użytkownika wymagają wykonania pracy mechanicznej. W przyszłości powstanie interfejs, który połączy myśli z realizacją akcji przez urządzenia. Dwa lata temu powstał wózek inwalidzki kierowany myślą, w 2010 uniwersytet Maryland opracował technologię dekodowania sygnałów mózgu, przekładając je na ruch dłoni w przestrzeni, Intel opracował oprogramowanie do rozpoznawania skanów aktywności mózgu, by określić, o czym dana osoba myśli z prawdopodobieństwem ok. 90%. Uniwersytet w zachodnim Ontario pracuje nad rozpoznawaniem przewidującym, co ktoś zrobi. Według Dave’a Evansa, sztuczne implanty mózgu pojawią się około 2030 r., a niezawodna komunikacja mózg-mózg przez Internet być może powstanie jeszcze szybciej.

Trzeci wymiar obrazu i wydruku

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie transmisji trójwymiarowej. Zamiast pojęcia piksela, zaczniemy operować wokselami - trójwymiarowymi odpowiednikami piksela, stanowiącymi sześcian o elementarnym rozmiarze, z którego tworzone są obrazy 3D. Wokselowe modele skomplikowanych trójwymiarowych obiektów będą mogły być przedstawione na ekranach 3D lub "wydrukowane". Technologia zestalania tworzyw jest metodą addytywną (w odróżnieniu od obróbki skrawaniem, która jest subtraktywna), polegającą na stopniowym tworzeniu obiektu warstwa po warstwie. Koszt urządzeń i materiałów eksploatacyjnych radykalnie spada - obecnie drukarki/plotery 3D można kupić za poniżej 3 tys. USD, niektóre z nich mogą tworzyć obiekty praktycznie z dowolnego tworzywa, które wyciska się ze strzykawki, alternatywą jest utwardzanie masy plastycznej za pomocą lasera. W najbliższej przyszłości być może będą tak tworzone pojedyncze sztuki przedmiotów powszechnego użytku za niewygórowaną cenę. To na razie pionierskie rozwiązanie techniczne, ale powstają już kompletne, działające przedmioty, z silnikiem turbośmigłowym włącznie. Naukowcy pracują także nad możliwością "drukowania" narządów wewnętrznych człowieka. Największą ilość danych będzie jednak wykorzystywać wideo 3D, zatem właśnie ta usługa wpłynie na rozwój sieci przyszłości.

Na podstawie prezentacji, którą wygłosił Dave Evans Chief Futurist and Chief Technologist for Cisco Internet Business Solutions Group (IBSG) na konferencji Cisco Live 2011 w Las Vegas.


TOP 200