Powstanie interfejs, który połączy myśli z realizacją akcji przez urządzenia elektroniczne

Sztuczne implanty mózgu pojawią się ok. roku 2030, a komunikacja mózg-mózg przez Internet być może powstanie szybciej.

Powstanie interfejs, który połączy myśli z realizacją akcji przez urządzenia elektroniczne

Silnik turbośmigłowy w całości wyprodukowany za pomocą addytywnej technologii druku

Postęp w dziedzinie prędkości pracy sieci odbywa się bardzo szybko - w lutym 2011 firma Ericsson zademonstrowała łącze światłowodowe pracujące z prędkością 448 GB/s (20 filmów HD/s), w kwietniu pobito rekord świata, przesyłając ponad 100 terabitów na sekundę łączem DWDM w pojedynczej parze światłowodów, w maju br. osiągnięto 26 terabitów na sekundę przy wykorzystaniu pojedynczego lasera.

Większość użytkowników korzysta z Internetu jednokierunkowo. Dzisiejsze telefony mają kamery wideo i trend dwustronnej komunikacji będzie się pogłębiać - każdy będzie mógł przesłać wideo do dowolnego urządzenia. Sieć musi być przystosowana do dwukierunkowej transmisji wideo.

Dużo małych urządzeń

Obecne sieci lokalne łączą laptopy, stacje robocze, zasoby dyskowe, drukarki itp. Po przejściu do adresacji IPv6 każde z domowych urządzeń RTV i AGD będzie można połączyć z siecią, by mogło komunikować się z innymi modułami. Wykorzystywane sieci muszą mieć dużą pojemność pul adresowych i dobrą pracę przy silnym obciążeniu mediami. W tym samym gospodarstwie domowym, w tej samej sieci, będą przekazywane różne usługi, np. wideo na żądanie, a w przyszłości dwukierunkowe i trójwymiarowe wideo HD. Niezbędne będzie opracowanie zabezpieczeń.

Zasili się samo

Ponieważ w sieci znajdzie się bardzo wiele urządzeń, niezbędny będzie rozwój technologii umożliwiających zasilenie ich bez konieczności doprowadzania zewnętrznego źródła energii. Mikroprocesory będą korzystać z energii pobieranej z fal radiowych, hałasu, różnicy temperatur i światła. Chociaż w ten sposób można pobrać z otoczenia niewiele energii, będzie to wystarczające źródło zasilania dla urządzeń małej mocy. Mikroprocesory o bardzo małym poborze energii będą połączone siecią, przekazując niezbędne informacje, a gdy nie są potrzebne, będą przechodzić w stan niskiego poboru energii. Dalszy kierunek rozwoju obejmie usprawnienie metod pozyskiwania energii - firma Sandia już produkuje ogniwa słoneczne, które charakteryzują się sto razy mniejszym zużyciem materiałów, dalszy rozwój przewiduje drukowanie ogniw za pomocą drukarek, uniwersytet MIT opracował okna generujące prąd elektryczny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200