Powstał serwer klasy „edge computing” nadający się do obsługiwania aplikacji wspierających sztuczną inteligencję

HP Enterprise wprowadzi do oferty jeszcze w tym miesiącu swój pierwszy serwer zaprojektowany specjalnie z myślą o obsługiwaniu aplikacji, które są instalowane na obrzeżach systemów IT, gdzie na potrzeby uczenia maszynowego wykorzystują technologię wnioskowania SI.

Grafika: Qualcomm

Standardowo uczenie maszynowe składa się z dwóch faz. W pierwszej aplikacja szkoli się, a w drugiej wnioskuje. Podczas szkolenia serwer korzysta z bardzo wydajnych procesorów (takich jak te produkowane przez firmy Nvidia czy AMD), ucząc w ten sposób sztuczną inteligencję określonych zachowań poprzez dostarczanie jej algorytmów, które potrafią np. rozpoznawać grafikę czy ludzką mowę.

Wnioskowanie polega w największym skrócie na tym, że aplikacja podpowiada czy rozpracowywane temat do wytrenowanych wcześniej modeli. Zadanie takie może a powodzeniem obsługiwać produkowany przez firmę Qualcomm jednostką obliczeniowa Cloud AI100, która jest instalowana w serwerze HPE Edgeline EL8000.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Superkomputer HPE powraca na Międzynarodową Stację Kosmiczną
  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24

Cloud AI100 zawiera 16 rdzeni obliczeniowych i obsługuje większość formatów danych (takich jak FP16, INT8, INT16 i FP32), których są używane w procesie wnioskowania. Procesor ten różni się od standardowych układów Arm, gdyż został zaprojektowany specjalnie do obsługiwania procesu wnioskowania.

I to właśnie układ Cloud AI100 wchodzi w skład serwerów HPE Edgeline EL8000, który są instalowane w module o wielkości 5U. Moduł może zawierać do czterech takich kasetowych serwerów, które mają do dyspozycji zintegrowane z modułem elementy sieciowe, takie jak nadmiarowe przełączniki. HPE produkuje też mniejsze moduły tego typu, które mają wielkość 2U i mogą zawierać dwa serwery kasetowe EL8000t

Oprócz wydajności, układ Cloud AI100 ma jeszcze jedną istotną zaletę, jest wyjątkowo energooszczędny. Występuje przy tym w dwóch postaciach. Jako karta PCI Express lub chipy M.2 montowane na płycie. Karta PCIe pobiera moc o wielkości 75 watów, a dwie jednostki M.2 pobierają 25 watów mocy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200