Polskie firmy zwiększą inwestycje w cyberbezpieczeństwo

Mnogość ataków hackerskich i ich skuteczność potwierdzają, jak ważne jest wdrażanie polityk cyberbezpieczeństwa oraz współpraca ze specjalistami.

Niemal co druga polska firma w ubiegłym roku padła ofiarą różnego rodzaju ataków hakerskich, mających na celu kradzież danych, a nawet żądanie okupu. Polscy przedsiębiorcy sięgają coraz częściej po specjalistyczne zabezpieczenia cyfrowe, napędzając przez to rozwój rynku cybersecurity.

Według globalnego badania IBM Cost of a Data Breach Report 2022, przeprowadzonego w 17 krajach świata, średni koszt naruszenia w korporacjach wynosi aż 4,35 mln dolarów. To samo badanie pokazuje, że 83% badanych firm doświadczyło więcej niż jednego cyberataku.

Sprawdź: Tłumacz polsko ukraiński

Z kolei według badania firmy Sophos, które objęło Polskę, w 2021 roku 37% polskich firm stało się celem cyberataku ransomware, czyli wymuszenia okupu za umożliwienie dostępu do danych zablokowanych za pomocą złośliwego oprogramowania, a średnia wysokość zapłaconego okupu wyniosła równowartość ponad 170 tys. dolarów. Dlatego tak ważne jest, aby na zagrożenia reagować szybciej i sprawniej, angażując w ten proces ekspertów.

Dla przykładu, w Polsce mamy prawie 2500 gmin oraz ponad 25 000 podmiotów leczniczych takich jak szpitale i przychodnie, finansowanych z budżetu państwa. Stan zabezpieczeń tych podmiotów oraz niewielka świadomość cyberzagrożeń wśród pracowników czynią z nich stosunkowo łatwe cele ataków w sieci, w celu kradzieży danych osobowych pacjentów. Dariusz Chmielewski, prezes zarządu Aegis Security, podkreśla, że to właśnie takie miejsca coraz częściej sięgają po rozwiązania z obszaru cyberbezpieczeństwa. "Podpisujemy umowy z dużymi szpitalami i dziesiątkami gmin, ale potrzebujemy środków na pozyskiwanie najlepszych specjalistów, którzy te zamówienia będą w stanie skutecznie obsłużyć" – dodaje.

Jeśli zaś spojrzymy na raport Check Point Research, dotyczący cyberbezpieczeństwa, Polska plasuje się w nim dopiero na 27. miejscu wśród krajów europejskich, a wyprzedzają nas między innymi Białoruś, Estonia czy Czarnogóra. Jednocześnie konsekwentnie rośnie liczba ataków na kluczowe obszary działalności państwa, takie jak jednostki samorządu terytorialnego czy placówki medyczne. Od lutego br. na terenie naszego kraju obowiązuje trzeci (z czterech możliwych) stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który dotyczy bezpieczeństwa cyberprzestrzeni, oznaczający podwyższone ryzyko ataków o charakterze terrorystycznym. Nic więc dziwnego, że w kontekście cyberbezpieczeństwa jest u nas bardzo dużo do poprawy.

Potrzebne wdrożenia cybersecurity

Juniper Research podkreśla, że wydatki na cyberbezpieczeństwo w nadchodzącym czasie będą znacząco rosnąć - łączne nakłady na zabezpieczenia w tym obszarze na świecie mają do roku 2027 przekroczyć 226 mld dolarów. Także w Polsce dwucyfrowo rośnie wartość tego sektora: według raportu PMR w roku 2021 łączne wydatki sięgnęły 1,9 mld zł (+10,4% r/r), a w roku 2022 prognozowane wydatki mają wynieść 2,1 mld zł (+11,3% r/r). W związku z tym szybko rozwijają się też polskie podmioty oferujące usługi cyberbezpieczeństwa.

Zobacz: Windows 11

"Błyskawicznie postępująca cyfryzacja działań człowieka praktycznie we wszystkich dziedzinach życia oznacza zwiększone zagrożenia w postaci podatności na cyberataki. Nie dziwi zatem, że inwestorzy coraz bardziej interesują się tym sektorem. Globalnie w 2021 roku inwestycje funduszy venture capital w podmioty z tej branży sięgnęły prawie 22 mld dolarów , co przekłada się na rozwój startupów doskonalących swoje pomysły w tym obszarze" – zauważa Łukasz Blichewicz, prezes Grupy Assay, współwłaściciela Aegis Security.

Rośnie zainteresowanie na audyty bezpieczeństwa, testy penetracyjne i socjotechniczne, doradztwo, szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także przygotowanie do certyfikacji systemów zarządzania oraz usługi w zakresie ochrony danych osobowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200