Polskie firmy sięgają coraz częściej po informatyków zza naszej wschodniej granicy

Jak podaje Just Join IT, już prawie połowa firm w Polsce zatrudnia specjalistów IT ze Wschodu, a chęć współpracy z naszymi sąsiadami wyraziło aż 75% ankietowanych pracodawców.

Foto: ThisIsEngineering/Pexels

Chociaż specjaliści IT są jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce, a ich zarobki systematycznie rosną, to Polska zmaga się z ich niedoborem. Aktualnie szacuje się, że zapotrzebowanie na programistów utrzymuje się na poziomie 50 tys. wolnych stanowisk.

W pozostałych krajach europejskich liczba wakatów sięga nawet 300 tys., a prognozy w perspektywie 6 lat mówią o wzroście do miliona. Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji jest zatrudnianie specjalistów IT z krajów wschodnich, takich jak Ukraina, Białoruś czy Rosja.

Zobacz również:

  • Ta inicjatywa ma ułatwić firmom zadanie wdrażania systemów AI
  • Stan cyberbezpieczeństwa w Polsce w 2023 roku

Badanie Just Join IT pokazuje, że polskie firmy najchętniej chcą zatrudniać programistów na stanowisku Mid (84%). Juniorami ze Wschodu jest zainteresowanych tylko 16% potencjalnych pracodawców. Na co warto zwrócić uwagę, to chęć zwiększenia zatrudnienia Seniorów – 63% firm współpracuje ze wschodnimi programistami tej kategorii, a w pierwszym kwartale przyszłego roku ma ona wzrosnąć do 70%.

Programiści IT zatrudnienie znajdują wszędzie tam, gdzie oprócz angielskiego liczy się znajomość języków krajów wschodnich – szczególnie w działach pomocy technicznej lub przy tworzeniu różnych wersji języków gier czy aplikacji.

W przebadanej grupie najwięcej specjalistów ze Wschodu pracuje w języku JavaScript (45%), Python (32%) oraz PHP (27,3%), ale przewidywania oparte na badaniach preferencji pracodawców wieszczą znaczące zmiany. JavaScript wzrośnie do 49% a miejsce Pythona i PHP w rankingu zastąpią Java (40,5%) i DevOps (32%). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się język HTML (2,7%) i Support (2,7%).

Przeszkodą w zatrudnieniu informatyków ze Wschodu mogą być jednak kwestie formalne. Badanie Just Join IT pokazuje, że 60% polskich firm uważa iż zatrudnienie obcokrajowca ze Wschodu wiąże się z dodatkowymi trudnościami formalnymi. Może to znacznie osłabiać zapał do sięgnięcia po wsparcie naszych sąsiadów.

„Właśnie dlatego nawiązaliśmy strategiczną współpracę z polsko-ukraińską organizacją „Moja Firma”, która od 10 lat pomaga zatrudniać polskim firmom programistów z Ukrainy, Białorusi czy Rosji” – mówi Piotr Nowosielski, dyrektor Just Join IT. I dodaje, „Misją firmy, od samego początku istnienia, jest zmniejszenie luki na rynku pracy w polskim segmencie IT poprzez pomoc w poszukiwaniu najlepszych programistów. Uruchomienie nowej usługi ma być wstępem do stworzenia przez Just Join IT pomostu między Wschodem a Zachodem dla programistów z regionu CEE. Oznacza to również więcej kandydatów zainteresowanych pracą w Polsce”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200