Polska za mało inwestuje w B&R

Globalne nakłady na badania i rozwój wzrosły niemal dwukrotnie od 1993 do 2009 roku. W tym okresie udział mniej zamożnych krajów w nakładach na badania wzrósł o 13 punktów procentowych, za co w głównej mierze odpowiedzialne są Chiny. Okazuje się również, że -zwłaszcza w przypadku gospodarek mniej zamożnych - niewielkie, lokalne innowacje o charakterze organizacyjnym, marketingowym, projektowym czy logistycznym przyczyniają się do wzrostu społecznego i ekonomicznego na równi ze światowej klasy innowacjami technologicznymi.

Zdaniem autorów raportu, dobrze funkcjonujące instytucje patentowe stały się kamieniem węgielnym współczesnej gospodarki opartej na wiedzy - i na całym świecie przeżywają problemy związane z przetworzeniem rosnącej liczby napływających wniosków patentowych. Wartość światowego rynku patentów sięgnęła 180 mld USD w 2009, a tempo jego wzrostu jest wyższe niż tempo wzrostu dochodu narodowego świata. Towarzyszy temu powstawanie rynków brokerów patentowych. W przemyśle wysokich technologii rejestracja patentów przybrała postać wyścigu zbrojeń: bogate portfolio patentów gwarantuje swobodę dalszego prowadzenia działalności gospodarczej i ochronę przed atakiem pozostałych graczy.

Wiele krajów opracowało politykę patentowania wyników badań prowadzonych ze środków publicznych, zachęcając do patentowania uniwersytety i publiczne ośrodki badawczo-rozwojowe, by umożliwić komercyjne wykorzystanie wyników ich badań. Na początku lat 80. liczba tego rodzaju patentów była bliska zeru, w 2010 wzrosła do 15 tys. Większość patentów pochodzi z Francji, Niemiec, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

Innowacja na skalę globalną

Innowacje w coraz większym stopniu mają charakter międzynarodowy. Przyczynia się do tego mobilność studentów, wysoko wykwalifikowanych pracowników i naukowców. Szybko wzrasta liczba artykułów naukowych podpisanych przez naukowców z rożnych krajów, a wnioski patentowe składane są coraz częściej przez grupy naukowców z więcej niż jednego kraju. Przedsiębiorstwa z krajów będących liderami innowacyjności składają dużą część wniosków o ochronę patentową poza granicami swoich krajów. Prym wiodą tutaj niewielkie kraje, takie jak Szwajcaria, Belgia, Holandia, Szwecja, Izrael i Finlandia (ponad 80% wniosków patentowych składanych za granicą), ale nawet we Francji, w Niemczech czy Wielkiej Brytanii odsetek wniosków składanych za granicą sięga 60%. W Polsce nie przekracza 15%.

Raport dostępny jest pod adresem: www.wipo.int/econ_stat/en/economics/wipr/


TOP 200