Polska skrzywiona innowacyjność

Myślmy z rozmachem

Równolegle powinna zmienić się mentalność polskich przedsiębiorców. Jak zauważył Rafał Bator, powinni oni przesunąć skalę marzeń. Przestać myśleć o tu i teraz, a zacząć myśleć o wizji firm globalnych. Dla większości osób zakładających nowe przedsiębiorstwa wystarczy jednak bezpieczeństwo działania, które na kilka lat dają fundusze unijne. Tymczasem na końcu łańcucha są inwestorzy - reprezentowani na debacie przez Asseco Poland i Enterprise Investors - którzy skreślają przedsiębiorcę korzystającego z unijnej pomocy z listy potencjalnych kandydatów do zainwestowania. Przyznają także, że w Polsce trudno znaleźć interesującą spółkę, wiec kupują firmy słowackie, węgierskie, izraelskie.

Nie popadając w zbytni pesymizm, trzeba przyznać, że zdolnych, kreatywnych, młodych duchem ludzi nie brakuje. Sami o nich często piszemy (go.computerworld.pl/ea7c5). "Przedsiębiorcy muszą jednak pamiętać o kilku sprawach. Po pierwsze, firma może powstać w Polsce, ale nie może działać wyłącznie na rynku polskim. Jest to rynek za mały, za płytki i idący w tyle za innymi, w szczególności za rynkiem amerykańskim. Z definicji musi więc tworzyć produkt globalny, akceptowany przez najbardziej wymagający rynek i tam się przebijać. Prace badawczo-rozwojowe może prowadzić w Polsce, ale sprzedaż już w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej. Po drugie, firma powinna działać w segmencie, gdzie nie są wymagane na starcie duże nakłady kapitałowe, a czas implementacji produktu - od pomysłu do przemysłu - to kilka, kilkanaście miesięcy. Po trzecie, musi powstać w Polsce <<masa krytyczna>>, duża liczba start-upów, tworzonych i kierowanych przez nastawionych na sukces liderów, którzy nie będą się zrażać porażkami. Po czwarte, firma i jej lider musi być przekonujący dla międzynarodowych rynków finansowych" - konkluduje Paweł Ciesielski.

Są pojedyncze przykłady prób zmiany obecnej sytuacji. Powstają Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Ministerstwo Gospodarki stworzyło bazę nowych technologii, która ma pośredniczyć w kontaktach nauki i biznesu. Polski rząd inwestuje w kierunki zamawiane, głównie inżynierskie. Matematyka wróciła na maturę. Jest sporo kapitału na rynku... Przemiany muszą się jednak toczyć znacznie szybciej! Nie mamy kolejnych 20 lat na stworzenie globalnej marki, takiej jak Nokia, Microsoft czy Google…

Ranking innowacyjności Computerworld

Przedstawiamy cztery firm IT opisane przez nas w rubryce En face, które - zdaniem naszych czytelników - są najbardziej innowacyjnymi przedsiębiorstwami IT w Polsce (w nawiasie procent głosów oddanych na każdą z nich). Zapraszamy też do zgłaszania własnych kandydatur na adres redakcji - [email protected].

Wojciech Ozimek, prezes firmy One2Tribe produkującej gry społecznościowe (34,57%)

Michał Kowalczyk, pomysłodawca i właściciel wrocławskiej firmy Nexwell Engineering zajmującej się projektowaniem i produkcją systemów automatyki domowej, zdobywca tytułu Mikroprzedsiębiorcy Roku 2009 (26,95%)

dr inż. Wojciech Sakowski, prezes i współzałożyciel firmy Evatronix projektującej wirtualne komponenty elektroniczne dla firm z całego świata, pracownik naukowy Politechniki Śląskiej (12,94%)

Grzegorz Jakacki, współtwórca firmy programistycznej Enpoka i serwisu Codility.com oferującego usługi weryfikacji umiejętności programistów przez Internet (9,22%)


TOP 200