Policzone ryzyka i korzyści

Ryzyko

Ryzyko jest czwartym elementem metodologii TEI. Jest to miernik niepewności zysków oraz przewidywanych kosztów zawartych w zakresie inwestycji. Niepewność jest mierzona według dwóch płaszczyzn prawdopodobieństwa:

1. Prawdopodobieństwa, że uda się utrzymać koszty i korzyści w granicach budżetu projektu

2. Prawdopodobieństwa, że projekt przekroczy wyznaczony czas.

Innym podejściem tej metodologii jest rozpatrywanie ryzyka od strony korzyści i od strony kosztów. Wariant ryzyko-a-korzyści rozpatruje prawdopodobieństwa wszystkich wiarygodnych, możliwych do osiągnięcia korzyści. W przypadku kosztów, podejście to uwzględnia prawdopodobieństwa wszystkich możliwych do poniesienia kosztów.

Ocena ryzyka dokonywana jest przez określenie prawdopodobieństwa każdego z analizowanych wariantów. Warianty o najwyższym stopniu prawdopodobieństwa są poddawane dalszej estymacji.

W podejściu TEI nie stosuje się typowego dla analizy ryzyka rozkładu gęstości prawdopodobieństwa Gaussa, lecz tak zwany rozkład trójkąta. Średnia wartość z tego rozkładu jest interpretowana jako prawdopodobieństwo ryzyka. Ryzyko to jest podstawowym elementem szacowania stopy zwrotu z zainwestowanego kapitału ROI. Szacowany poziom stopy zwrotu z inwestycji zestawia się z rentownością rządowych papierów wartościowych, które, jak wiadomo, pozbawione są ryzyka.

W ten sposób model TEI szacuje premie za ryzyko dla każdego z analizowanych wariantów kosztów i korzyści.

Podejście to wskazuje na typowe czynniki ryzyka w projektach w następujących, typowych dla branży IT kategoriach:

Dostawcy - ryzyko, że dostawcy produktów lub technologii mogą zmienić niektóre ustalenia w trakcie realizacji projektu.

Produkt - ryzyko, że produkt może nie być dostarczony w przewidywanej postaci.

Architektura - ryzyko, że obecna architektura IT może nie sprostać przyszłym wymaganiom po rozbudowie infrastruktury IT.

Kultura organizacyjna - ryzyko, że organizacja nie będzie w stanie zaadoptować nowej technologii lub nowej organizacji pracy.

Opóźnienie - szacunkowy wpływ opóźnienia projektu lub jego całkowitego zawieszenia na przychody.

Wielkość inwestycji - bezpośrednia korelacja ryzyka projektowego do wielkości projektu, mierzona jako wielkość budżetu na projekt.

Stworzona przez Forrester Research metodologia Total Economic Impact jest modelem analitycznym, który w przemyślany sposób dochodzi do określenia realnej wartości inwestycji technologicznej dla klienta. Wartość ta jest ukazywana w postaci konkretnej wartości biznesowej oraz poziomu stopy zwrotu z inwestycji (ROI). Ta przystępna forma informacji znacznie ułatwia proces podejmowania decyzji związanych z inwestycją. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod oceny przedsięwzięć inwestycyjnych, model ten jest dostosowany do specyfiki branży IT, co w znaczący sposób poprawia jego przydatność i efektywność.


TOP 200