Połączyć pracowników

TeamWare Calendar 3.5

TeamWare Calendar 3.5 to nowa wersja narzędzia do zarządzania czasem pracowników i zasobami firmy, takimi jak np. sale konferencyjne. Każdy użytkownik w firmie ma kalendarz osobisty, który może być zsynchronizowany z kalendarzem firmy, co umożliwia natychmiastowe znalezienie wspólnych wolnych przedziałów czasu. Użytkownik może dokonywać zapisów i rezerwacji w kalendarzach innych osób w stopniu określonym przez nadane mu w systemie uprawnienia. Poprzednio moduł mógł działać tylko lokalnie. Od wersji 3.5 - także w sieci rozległej przedsiębiorstwa korzystając z replikacji bazy danych. W przeciwieństwie do TeamWare Forum jest on jednak replikowany na wszystkich serwerach bazodanowych, a nie wybranych. Jeśli dany użytkownik nie ma zainstalowanego TeamWare Calendar, to informacja, np. o propozycji spotkania trafia do niego za pośrednictwem poczty elektronicznej.

TeamWare Flow 1.0

TeamWare Flow 1.0 to najbardziej wyrafinowane narzędzie TeamWare Office 3.5 służące do kontroli obiegu dokumentów i informacji. Klasyczne programy typu workflow pozwalają wyłącznie na automatyzację i kontrolę predefiniowanych procesów, takich jak np. obsługa zaliczek. Nowe podejście zastosowane w TeamWare Flow 1.0 (collaborative workflow) pozwala tworzyć i ulepszać procesy biznesowe bez pomocy programisty.

Każdy pracownik zaangażowany w proces może obserwować przepływ informacji na ekranie swojego monitora i modyfikować je w dowolnym czasie zgodnie z przyznanymi uprawnieniami. Dzięki tym możliwościom TeamWare Flow pozwala uniknąć pułapek związanych z wymuszoną pasywnością użytkowników w klasycznych systemach typu workflow.

Przykładem wykorzystania modułu może być przygotowanie i kontrola zamówień oraz wystawianie faktur. Moduł przekazuje informacje i dokumenty między poszczególnymi stanowiskami zgodnie ze zdefiniowaną instrukcją oraz automatycznie tworzy odpowiednie raporty. Typowa procedura realizowana przez system polega na wyszukaniu dokumentu w TeamWare Library, przekazaniu go za pomocą TeamWare Flow do innych działów w celu dokonania odpowiednich aktualizacji, a następnie rozesłaniu za pomocą TeamWare Mail lub opublikowaniu poprzez TeamWare Forum.

Obecnie TeamWare Flow 1.0 można zainstalować na serwerze jedynie z Windows NT i SQL Serverem lub z Solarisem i bazą danych Sybase. Komunikacja z klientami odbywa się za pomocą protokołu TCP/IP.

Inne aplikacje

Z innych pomocniczych aplikacji warto wymienić TeamWare Embla, TeamWare QualityTeam, TeamWare Link oraz Office Power.

TeamWare Embla to klient internetowy dla Windows, umożliwiający łatwy dostęp do zasobów i usług Internetu.

Ponadto w zapowiadanej na koniec br. wersji 4.0 użytkownik, który zaloguje się zdalnie przez sieć Internet na serwerz TeamWare, będzie mógł uruchomić z niego dowolną aplikację TeamWare Office, np. TeamWare Mail w celu wykorzystania go do przesłania znalezionego w TeamWare Library dokumentu do dowolnych osób bez konieczności kopiowania go na własną stację roboczą.

QualityTeam to aplikacja pozwalająca na przechowywanie wybranych dokumentów (np. procedur działania) zgodnie z normami ISO 9000. Do zarządzania nimi używa się QualityLibrary, narzędzia oferującego dostęp do: TeamDirectory (informacje o użytkownikach), TeamMail (informacje o numerach wersji dokumentów) oraz TeamLibrary (oryginały dokumentów). Audit Management System pozwala natomiast na raportowanie pokontrolnych zaleceń audytorów oraz monitorowanie aktualnego stanu ich realizacji.

Narzędziem dla programistów jest TeamWare Link, zawierający interfejsy API ułatwiające rozbudowę aplikacji za pomocą Visual Basic.

Ostatnim elementem jest OfficePower - system biurowy działający na platformie unixowej, zawierający wiele aplikacji unixowych, przeznaczony dla mieszanych grup użytkowników (terminale i komputery PC).

Pozycja rynkowa

Na świecie sprzedano do tej pory ponad 650 tys. licencji na TeamWare Office z czego ponad 65% w Europie. Obecnie pakiet cieszy się największym powodzeniem na rynku japońskim, najsłabszym - na rynku amerykańskim, gdzie zdobył zaledwie jego 2%. W Polsce w ciągu roku od lokalizacji oprogramowania (styczeń 1995 r.) sprzedano ok. 400 licencji. Ostatnio ICL Poland podpisał dwie znacznie większe umowy - każda po 400 licencji - z fabryką chemiczną Azoty Kędzierzyn oraz z Hutą "Łabędy".

Cena 4 podstawowych modułów (bez TeamWare Flow) wynosi od 700 do 1850 USD dla 10 użytkowników. Duża popularność pakietu spowodowała, że od niedawna, aczkolwiek jeszcze nie w Polsce, jest on sprzedawany razem z komputerami IBM i Hewlett-Packarda. W przypadku tego ostatniego - bez TeamWare Mail, a z OpenMail HP. W ramach promocji firma wypożycza wersją użytkową na 90 dni, którą można zatrzymać po wykupieniu licencji (min na 10 stanowisk).


TOP 200