Polacy na targach CeBIT 2011

Minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas wizyty na targach CeBIT zapowiedział, że w ciągu 10 lat udział ICT w polskim PKB ma osiągnąć 15%!

Wicepremier Waldemar Pawlak promując Polskę jako partnera targów CeBIT 2012, spotkał się z: Ernstem Rauem, członkiem Deutsche Messe ds. CeBIT; prof. dr. Augustem Wilhelmem Scheerem, prezesem BITKOM; Stephanem Weilem, nadburmistrzem Hanoweru oraz Davidem McAllisterem, premierem Dolnej Saksonii.

Po raz pierwszy stoisko na targach w Hanowerze miało Ministerstwo Gospodarki. Przyświecało mu hasło "Informatyka polską specjalnością". By jak najlepiej promować osiągnięcia krajowych firm IT na świecie, Polska stara się o partnerstwo strategiczne przy organizacji targów CeBIT w 2012 r. W tym roku krajem partnerskim targów była Turcja. W związku z tym do Hanoweru pojechał wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Na CeBIT wybrał się także Grzegorz Napieralski, od niedawna przewodniczący sejmowej Komisji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.

Informatyka strategiczną gałęzią polskiej gospodarki

O zaletach naszego kraju jako partnera CeBIT 2012 polska delegacja przekonywała głównych organizatorów. Wicepremier Waldemar Pawlak spotkał się m.in. z Ernstem Rauem, członkiem Deutsche Messe, prof. dr. Augustem Wilhelmem Scheerem, prezesem BITKOM, oraz nadburmistrzem Hanoweru Stephanem Weilem. Argumenty za wyborem Polski wiceszef polskiego rządu przedstawił również premierowi Dolnej Saksonii Davidowi McAllisterowi.

Wicepremier Waldemar Pawlak poinformował, że ze względu na duży wpływ branży ICT na wzrost gospodarczy polski rząd zdecydował, iż informatyka będzie traktowana w najbliższych latach jako sektor strategiczny. "W ciągu 10 lat chcemy osiągnąć 15-proc. udział tej gałęzi gospodarki w polskim PKB" - powiedział. Wartość krajowego rynku IT plasuje Polskę w pierwszej 20-tce światowych rankingów. Od lat jego dominującym segmentem jest jednak sprzęt komputerowy, którego udział wyniósł w 2009 r. ok. 53%. Szybko rozwija się także sektor usług informatycznych (31%) i produkcji oprogramowania (16%).

Polska jest krajem ludzi młodych. Każdego roku kierunki informatyczne kończy w Polsce ok. 40 tys. studentów. Stworzyła także doskonałe warunki do inwestowania w rozwój nowoczesnych technologii na terenie specjalnych stref ekonomicznych, które będą funkcjonowały w naszym kraju do roku 2020. W ciągu najbliższych 10 lat zostaną jednak przekształcone w klastry. Z oferowanych przez nie udogodnień mogą skorzystać przedstawiciele m.in. sektora badawczo-rozwojowego i BPO (Business Process Outsourcing). Za wyborem Polski przemawia również wysoki popyt wewnętrzny na usługi informatyczne oraz rozwiązania telekomunikacyjne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200