Podejście zero-knowledge proof odegra dużą rolę w rozwoju Web3 i metaverse

Mina Foundation opublikowała wyniki ankiety w formie raportu "State of Zero-Knowledge Report 2022", oceniając nastroje traderów i programistów z sektora krypto. Aż 40% ankietowanych postrzega finanse jako branżę najbardziej potrzebującą dowodów zero-knowledge proof.

Zero-knowledge proof zyskuje na znaczeniu / Fot. Shubham Dhage, Unsplash.com

Zero-knowledge proof zyskuje na znaczeniu / Fot. Shubham Dhage, Unsplash.com

Zero-knowledge proof (ZKP), czyli w wolnym tłumaczeniu dowód z wiedzą zerową, to procedura kryptograficzna, w której jedna ze stron potrafi udowodnić drugiej, że dysponuje pewną informacją, bez jej ujawniania. Dowody takie znajdują zastosowanie w procesach uwierzytelniania, zwłaszcza gdy równocześnie konieczne jest zapewnienie określonego poziomu anonimowości.

Sprawdź: Lucky Patcher

Zobacz również:

  • Co porażka projektu TradeLens oznacza dla komercyjnych zastosowań blockchain

Mina Foundation, korporacja odpowiedzialna za obsługę protokołu Mina, czyli tzw. najlżejszego blockchainu na świecie, podzieliła się wynikami ankiety zrealizowanej na grupie 1978 krypto traderów i programistów.

Najważniejsze wnioski opublikowane w raporcie State of Zero-Knowledge Report 2022:

  • 90% ankietowanych stwierdziło, że kryptowaluty zawierające ZKP są bardziej atrakcyjne niż te, które nie korzystają z tego mechanizmu
  • 78% uważa, że ZKP są ważne dla przyszłości rozwoju Web3 i metaverse
  • Ponad 40% postrzega finanse jako branżę najbardziej potrzebującą rozwiązań ZKP. Dalej jest opieka zdrowotna (12%), media społecznościowe (5%), e-commerce (3%), gry i rozrywka (2%) oraz przedmioty kolekcjonerskie, takie jak NFT (2%)
  • Ponad 48% respondentów najbardziej obawia się, że dane mogłyby wpaść w ręce polityków i rządu. Dalej są firmy zewnętrzne (44%), media społecznościowe (41%), banki (40%) i portfele kryptograficzne (36%)

Z badania wynika, że ok. 76% ankietowanych przynajmniej słyszało już o ZKP i rozumie, czym są te mechanizmy. Z kolei 42% uważa, że ZKP będą miały bardzo duże znaczenie dla rozwoju zdecentralizowanej sieci, ponieważ korzystnie wpływają na prywatność.

Evan Shapiro, dyrektor generalny Mina Foundation, przekonuje że mamy do czynienia z dużą zmianą. Jego zdaniem jeszcze kilka lat temu ZKP było jedynie teoretycznym rozwiązaniem, dostępnym dla specjalistów ds. kryptografii i doktorów. "Doprowadzenie do sytuacji, w której społeczność uważa, że ZKP można wykorzystać do zwiększenia prywatności w Web3, jest kamieniem milowym dla technologii i przyszłości jej zastosowania w sektorze krypto i nie tylko" - tłumaczy Shapiro.

Zobacz: Kryptowaluty prognozy

Zero-knowledge proofs, czyli matematyczne metody stosowane w kryptografii do weryfikacji prawdziwości danych bez ujawniania samych danych, zyskują coraz większą popularność w społeczności Web3. Zapewniają bowiem zdolność do skalowalności i prywatności w aplikacjach zdecentralizowanych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200