Podejście zero-knowledge proof odegra dużą rolę w rozwoju Web3 i metaverse
-
- 15.06.2022, godz. 06:15
Mina Foundation opublikowała wyniki ankiety w formie raportu "State of Zero-Knowledge Report 2022", oceniając nastroje traderów i programistów z sektora krypto. Aż 40% ankietowanych postrzega finanse jako branżę najbardziej potrzebującą dowodów zero-knowledge proof.

Zero-knowledge proof zyskuje na znaczeniu / Fot. Shubham Dhage, Unsplash.com
Zero-knowledge proof (ZKP), czyli w wolnym tłumaczeniu dowód z wiedzą zerową, to procedura kryptograficzna, w której jedna ze stron potrafi udowodnić drugiej, że dysponuje pewną informacją, bez jej ujawniania. Dowody takie znajdują zastosowanie w procesach uwierzytelniania, zwłaszcza gdy równocześnie konieczne jest zapewnienie określonego poziomu anonimowości.
Sprawdź: Lucky Patcher
Zobacz również:
Mina Foundation, korporacja odpowiedzialna za obsługę protokołu Mina, czyli tzw. najlżejszego blockchainu na świecie, podzieliła się wynikami ankiety zrealizowanej na grupie 1978 krypto traderów i programistów.
Najważniejsze wnioski opublikowane w raporcie State of Zero-Knowledge Report 2022:
- 90% ankietowanych stwierdziło, że kryptowaluty zawierające ZKP są bardziej atrakcyjne niż te, które nie korzystają z tego mechanizmu
- 78% uważa, że ZKP są ważne dla przyszłości rozwoju Web3 i metaverse
- Ponad 40% postrzega finanse jako branżę najbardziej potrzebującą rozwiązań ZKP. Dalej jest opieka zdrowotna (12%), media społecznościowe (5%), e-commerce (3%), gry i rozrywka (2%) oraz przedmioty kolekcjonerskie, takie jak NFT (2%)
- Ponad 48% respondentów najbardziej obawia się, że dane mogłyby wpaść w ręce polityków i rządu. Dalej są firmy zewnętrzne (44%), media społecznościowe (41%), banki (40%) i portfele kryptograficzne (36%)
Z badania wynika, że ok. 76% ankietowanych przynajmniej słyszało już o ZKP i rozumie, czym są te mechanizmy. Z kolei 42% uważa, że ZKP będą miały bardzo duże znaczenie dla rozwoju zdecentralizowanej sieci, ponieważ korzystnie wpływają na prywatność.
Evan Shapiro, dyrektor generalny Mina Foundation, przekonuje że mamy do czynienia z dużą zmianą. Jego zdaniem jeszcze kilka lat temu ZKP było jedynie teoretycznym rozwiązaniem, dostępnym dla specjalistów ds. kryptografii i doktorów. "Doprowadzenie do sytuacji, w której społeczność uważa, że ZKP można wykorzystać do zwiększenia prywatności w Web3, jest kamieniem milowym dla technologii i przyszłości jej zastosowania w sektorze krypto i nie tylko" - tłumaczy Shapiro.
Zobacz: Kryptowaluty prognozy
Zero-knowledge proofs, czyli matematyczne metody stosowane w kryptografii do weryfikacji prawdziwości danych bez ujawniania samych danych, zyskują coraz większą popularność w społeczności Web3. Zapewniają bowiem zdolność do skalowalności i prywatności w aplikacjach zdecentralizowanych.