Początek wojny między HP i Oracle

Oracle nie będzie rozwijał oprogramowania na platformę Intel Itanium. HP ma 90% tego rynku. Zdaniem ekspertów, decyzja ta uderzy we wspólnych klientów HP i Oracle.

20

prawie tyle instalacji serwerów HP Superdome opartych na platformie Itanium działa w polskich firmach.

Decyzja o zaprzestaniu rozwoju oprogramowania Oracle dla procesorów Intel Itanium ma być podyktowana m.in. zmianami zachodzącymi na rynku rozwiązań serwerowych. Zdaniem przedstawicieli Oracle, systemy bazujące na architekturze Itanium cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem. Firma zamierza więc koncentrować wysiłki m.in. na rozwoju oprogramowania pod kątem procesorów x86 oraz układów opartych na przejętej wraz z Sun Microsystems architekturze SPARC.

Itanium będzie rozwijane poza rok 2014

Władze amerykańskiego koncernu sugerują wręcz, że z rozwoju Itanium stopniowo rezygnować będzie sam Intel. Stoi to jednak w sprzeczności z oficjalnymi planami rozwoju platformy Itanium. Zakładają one, że w 2012 roku na rynku zadebiutują bazujące na architekturze Itanium układy znane pod nazwą kodową Poulson. Natomiast w roku 2014 rozpocząć się ma produkcja kolejnej generacji układów, znanych pod nazwą Kittson. Plany rozwoju architektury Itanium sięgają jednak znacznie dalej.

Mark Hurd, wiceprezes Oracle, wcześniej prezes HP

"Na razie są one objęte klauzulą poufności. Nie ulega jednak wątpliwości, że Intel nie zamierza zrezygnować z rozwoju architektury Itanium. Co ważniejsze, zmiany planowane w kolejnych generacjach tych układów mają uczynić je rozwiązaniami znacznie bardziej efektywnymi kosztowo od wszystkiego, co Oracle może obiecać w przypadku procesorów SPARC" - twierdzi Rob Enderle, właściciel firmy analitycznej Enderle Group. Zapowiedź kierownictwa Oracle oznacza, że ostatnim liczącym się w skali międzynarodowej producentem rozwiązań IT wykorzystujących architekturę Itanium będzie HP. W 2010 roku z produkcji oprogramowania dla platformy Itanium wycofał się Microsoft. Rok wcześniej zrobił to Red Hat Software.

Oracle chce zwiększyć udział Suna

Zdaniem wielu obserwatorów decyzja o zaniechaniu dalszego rozwoju bazy danych i oprogramowania biznesowego Oracle pod kątem platformy Itanium jest pierwszym przejawem zaostrzającej się walki rynkowej amerykańskiego koncernu o udziały w rynku rozwiązań serwerowych. Szczególnie uderzy ona w klientów korzystających z oprogramowania Oracle działającego na platformie HP. W skali świata obie mają ponad 140 000 wspólnych klientów. Wielu z nich korzysta z oprogramowania Oracle działającego na wykorzystującym układy Itanium sprzęcie HP w zakresie krytycznych procesów biznesowych.

Nic dziwnego, że deklaracje o zaniechaniu rozwoju oprogramowania Oracle dla procesorów Itanium spotkały się z natychmiastową reakcją przedstawicieli kierownictwa HP. "To desperacka próba przymuszenia klientów do nabywania serwerów Sun" - czytamy w oficjalnym komunikacie HP. Według przedstawicieli koncernu, zaniechanie rozwoju oprogramowania Oracle pod kątem architektury Itanium wpisuje się w szereg, podejmowanych przez kierownictwo koncernu Larrego Ellisona, działań ukierunkowanych na zwiększenie sprzedaży serwerów Sun.

Zdaniem przedstawicieli HP, chęć zaprzestania rozwoju oprogramowania pod kątem systemów serwerowych bazujących na układach Intel Itanium to przejaw zaostrzającej się konkurencji ze strony Oracle w segmencie rozwiązań serwerowych. "Oracle - starając się wesprzeć słabnącą sprzedaż serwerów Suna - przejawia zachowania szkodliwe dla klientów. Wymierzone w konkurentów działania władz tej firmy mogą u wielu przedsiębiorstw i organizacji publicznych generować liczone w setkach milionów dolarów koszty utraconej produktywności" - przekonuje Dave Donatelli, wiceprezes HP odpowiedzialny za segment rozwiązań serwerowych, pamięci masowych i systemów sieciowych.

Strategiczny plan Larrego Ellisona

Leo Apotheker, prezes HP, który zastąpił Marka Hurda

Warto dodać, że od września 2010 roku stanowisko wiceprezesa koncernu Oracle sprawuje Mark Hurd, który wcześniej przez 4 lata kierował HP. Z kolei Larry Ellison, prezes Oracle, niejednokrotnie podkreślał, że strategicznym celem amerykańskiego koncernu jest potrojenie przychodów i dorównanie wielkością HP. Jednocześnie z pojawiających się doniesień wynika, że na początku 2011 roku handlowcy Oracle otrzymali polecenie skoncentrowania wysiłków na sprzedaży systemów linii Exadata/Exalogic. Władze amerykańskiego koncernu chcą zachęcić klientów do kupowania zintegrowanych rozwiązań łączących sprzęt, oprogramowanie i usługi Oracle. Poza korzyściami, wynikającymi m.in. z lepszej integracji, optymalizacji i wspólnych usług wsparcia technicznego, oznacza to jednak większe uzależnienie od oferty jednego dostawcy.


TOP 200