Początek wojny między HP i Oracle

Niezmiernie kosztowne okazać mogą się również procesy migracji strategicznych aplikacji, bo głównie tego typu oprogramowanie działa, opierając się na systemach bazujących na platformie Itanium, do promowanej przez Oracle platformy SPARC. Wiele wskazuje jednak na to, że w dłuższej perspektywie czasu - wobec deklaracji kierownictwa Oracle - przynajmniej przed częścią kosztów migracji nie będzie ucieczki. Firmie Oracle trudniej zagrozić HP niż IBM, ponieważ ta druga firma ma własną bazę danych i usługi. HP zaś posiada głównie rozwiązania sprzętowe.

Oracle musi jednocześnie odrabiać straty, które Sun poniósł w związku z niepewnością co do przyszłości tej firmy. Z danych Gartnera wynika, że w 2010 roku aż o 17% spadła sprzedaż serwerów opartych na układach SPARC i systemie Solaris. Według analityków, rok wcześniej załamanie sprzedaży takich serwerów było jeszcze wyższe. Władze HP zapowiadają z kolei, że oferta bazujących na układach Intel Itanium i systemie operacyjnym HP-UX platform Integrity będzie rozwijana jeszcze co najmniej przez 10 lat. Równolegle koncern zamierza wspierać klientów w wykorzystaniu oprogramowania Oracle na platformie Integrity. Nieoficjalnie mówi się, że nawet co drugi serwer HP Integrity Superdome obsługuje oprogramowanie Oracle. W Polsce działa ok. 20 instalacji bazujących na takich serwerach.

Oracle nie dla Itanium

Ostatnią, wspierającą architekturę Itanium wersją bazy danych Oracle będzie środowisko oznaczone symbolem 11gR2. Na platformę Itanium nie zostanie również wydana kolejna, zapowiadana na rok 2012, wersja systemu Oracle PeopleSoft. Podobnie będzie w przypadku pakietu Oracle e-Business Suite oraz oprogramowania linii JDEdwards, Siebel i Hyperion. Architektury Itanium nie będzie obsługiwać również platforma Oracle Fusion Applications. Jednocześnie przedstawiciele Oracle zapowiadają, że wcześniejsze wersje oprogramowania przeznaczonego na platformę Itanium będą wspierane na dotychczasowych zasadach. Oznacza to jednak, że kilka lat użytkownicy takich systemów stracą dostęp do aktualizacji i poprawek technicznych. W zależności od wybranego poziomu wsparcia pełna obsługa techniczna wraz z dostępem do poprawek i aktualizacji przysługują klientom Oracle przez 5-8 lat od daty wydania używanej wersji oprogramowania. W późniejszym okresie oferowane są jedynie podstawowe usługi wsparcia technicznego.

Nie jest to pierwsze tego typu działanie Oracle ukierunkowane na zwiększenie sprzedaży serwerów Suna kosztem systemów bazujących na układach Itanium. Pod koniec 2010 roku Oracle zmienił zasady licencjonowania własnego oprogramowania dla serwerów bazujących na układach linii Itanium 9300. Z początkiem grudnia ubiegłego roku obowiązujący wcześniej, ustalony na poziomie 0,5, współczynnik wykorzystywany do rozliczenia wartości licencji w zależności od liczby rdzeni procesora zastąpiła wartość 1. Od grudnia 2010 na każdy rdzeń procesora Itanium 9300 przypadać ma jedna pełna licencja oprogramowania Oracle. Wobec tych zmian zdecydowanie korzystniej wyglądają zasady licencjonowania dla systemów opartych na platformie SPARC.

Niewykluczone, że Oracle zdecyduje się wprowadzić specjalne warunki migracji z systemów serwerowych bazujących na platformie Itanium na systemy uniksowe Suna. W odpowiedzi HP zamierza wspierać klientów w procesach migracji do środowisk bazodanowych innych niż Oracle.

Krótka historia Itanium

Pierwszy 64-bitowy układ Itanium, oparty na nowej, oryginalnej platformie EPIC, pojawił się na rynku w 2001 roku i w zamyśle miał konkurować z procesorami RISC i systemami uniksowymi. Wkrótce potem Microsoft opracował platformę obliczeniową Windows/Itanium i dopiero niedawno zrezygnował z planów jej dalszego rozwoju, zapowiadając jednak utrzymanie wsparcia dla Windows Server 2008 R2 for Itanium do 2018 r. We wrześniu 2005 roku powstało konsorcjum Itanium Solutions Alliance. Natomiast w styczniu 2006 roku Intel i HP ogłosiły 5-letni program wsparcia promocji i rozwoju oprogramowania dla platformy Itanium. Firmy te, przy wsparciu innych producentów, takich jak Bull, Fujitsu, Hitachi Data Systems, NEC, SGI i Unisys, zaplanowały wydanie na ten cel do 2010 roku 10 mld USD, z czego 5 mld USD wyłożyło HP. Inicjatywa ta miała na celu zwiększenie popularności platformy, która przez pierwsze 5 lat zdobyła niecały 1% udziału w rynku pod względem liczby sprzedanych serwerów. Obecnie ma ona pod względem wartości ok. 7-proc. udział w rynku serwerów oraz jednego zdecydowanie dominującego dostawcę HP, który - według IDC - sprzedał 90% wszystkich komputerów wykorzystujących platformę EPIC. Pozostałe 10% należy do Bulla i SGI. (wp)


TOP 200