Po co informatykowi certyfikat?

Rynek informatyczny w coraz większej części bazuje na certyfikatach. Specjaliści IT, którzy uzyskali podobny dokument, otrzymują wynagrodzenie nawet o 40% wyższe od osób, które nie mają certyfikatu.

Uzyskanie certyfikatu to inwestycja w swoją przyszłość, która powinna przynosić korzyści. Certyfikat może wywindować miesięczne zarobki specjalisty IT do poziomu niedostępnego dla specjalistów zatrudnionych na innych stanowiskach kierowniczych w firmie. Wystarczy przejrzeć dane z raportu firmy Sedlak & Sedlak opublikowanymi po badaniu przeprowadzonym wśród prawie 14 tys. informatyków na 46 różnych stanowiskach IT. Statystyki wyraźnie pokazują, że certyfikat jest dla pracownika opłacalny. Najbardziej opłacalne są certyfikaty:

Prince2 – 10 000 zł – certyfikat potwierdzający stosowanie określonej metodyki zarządzania projektami w taki sposób, że zarząd firmy nie jest obciążony bieżącym zarządzaniem projektem, ale sprawuje skuteczny nadzór nad realizacją projektu. Metodyka Prince2 zwiększa szanse na terminowe zakończenie projektu i nieprzekroczenie założonego budżetu, a w przypadku przerwania wdrożenia minimalizuje straty.

ITIL – 9800 zł – Information Technology Infrastructure Library to kodeks postępowania dla działu informatyki zawierający zalecenia przydatne (niezbędne?) przy oferowaniu usług informatycznych. Przestrzeganie zasad pozwala zagwarantować założoną w projekcie jakość usług, przy czym koszty wdrożenia są cały czas kontrolowane. ITIL stosowany jest zarówno w usługach wewnętrznych, jak i w outsourcingu.

SCJP – 8400 zł – Sun Certified Java Programmer potwierdzał umiejętności programistyczne wymagane dla platformy Java. Oracle, który wchłonął firmę Sun, zmienił nazwę i dotychczasowy SCJP został zastąpiony przez OCPJC (Oracle Certified Professional Java Programmer), w wersji 6 jest on identyczny jak SCJP, natomiast nowsza wersja 7 nie ma już odpowiednika i dotyczy nowej wersji języka Java.

MCTS – 6600 zł – Microsoft Certified Technology Specialist to zestaw certyfikatów potwierdzających umiejętności techniczne w zakresie kluczowych produktów lub technologii Microsoft. Certyfikat potwierdza umiejętność implementowania, tworzenia, stosowania, rozwijania i zarządzania rozwiązaniami, w których wykorzystuje się technologie Microsoftu.

ISTQB – 6500 zł – International Software Qualifications Bard potwierdza umiejętności w zakresie testowania oprogramowania, czyli znajomość technik testowania oprogramowania, umiejętność planowania, projektowania i przeprowadzania audytów i testów, a także umiejętność oszacowania ryzyka związanego z procesami biznesowymi i znajomość terminologii oraz wszystkich norm i standardów ważnych przy prowadzeniu testów.

CCNA – 4700 zł – korporacyjny Cisco Certified Network Associate potwierdza specjalistyczną wiedzę techniczną oraz umiejętności instalacji okablowania strukturalnego, konfiguracji i zarządzania sieciami teleinformatycznymi i telekomunikacyjnymi średniej wielkości.

Praktyka

Taki jest obraz certyfikatów, których posiadacze więcej zarabiają. A czym jest certyfikat z punktu widzenia pracodawcy? Jest to rodzaj „karty gwarancyjnej” umiejętności kandydata na określone stanowisko. Można to zrozumieć jako jeden z warunków w procesie rekrutacji. Podobne podejście do certyfikatu mają też zleceniodawcy usług informatycznych, dla których certyfikat u usługodawcy „zapewnia” oczekiwany poziom usługi. Potwierdza to Mariola Pruchińska, menedżer Centrum Realizacyjnego w Infovide-Matrix SA: „Dla mnie, jako menedżera dużego zespołu IT, certyfikaty są ważnym elementem planów rozwoju konsultantów. Ustalając ścieżkę kariery w przypadku specjalności takich jak programiści, analitycy czy testerzy, uzgadniamy jednocześnie tempo ich rozwoju zawodowego. Postępy w rozwoju śledzimy na bieżąco, mając do dyspozycji metody sprawdzające kompetencje konsultantów wewnątrz organizacji. Jednocześnie ustalamy także momenty, w których konsultant powinien potwierdzić osiągnięcie określonego poziomu specjalizacji poprzez zewnętrzny certyfikat. To potwierdzenie jest ważne zarówno dla pracownika, który dokumentuje kolejny etap swojego zawodowego rozwoju, jak i dla mnie jako menedżera. Upewnia mnie, że poziom kompetencji dostarczanych naszym klientom spełnia powszechnie uznane standardy”.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200