Plany producentów CPU na 1994 r.

Intel i naśladowcy

Intel i naśladowcy

Intel

W styczniu br. Intel oficjalnie ogłosił wprowadzenie na rynek nowej rodziny procesorów IntelDX4. Seria ta, roboczo nazywana do tej pory P24C, potraja zewnętrzną częstotliwość zegara, przez co pracuje z wewnętrzną częstotliwością 75 lub 100 MHz. Ma ona zastąpić na rynku stosowane do tej pory procesory 486DX2, co spowoduje wzrost właściwości użytkowych stosujących ją komputerów do tego poziomu, jaki oferuje droższe Pentium 60 MHz.

Nazwa tej rodziny procesorów jest nieco dziwna - spodziewano się raczej oznaczenia 486DX3. Przyczyna wyboru takiego właśnie symbolu leży podobno przede wszystkim w tym, że Intel chce się w sposób zdecydowany różnić w oznaczeniu swych układów m.in. od firmy AMD, której procesor 486DX3 pokaże się na rynku w br. Nie będzie to jedyna konstrukcja tego typu. Ukazał się już bowiem układ 486 firmy IBM, stosujący w swej wewnętrznej pracy potrojoną częstotliwość zegara.

Produkcja nowych procesorów Intela ruszyła w marcu br. Jak dotąd sprzętowy upgrade komputerów stosujących w swej pracy procesory DX2 będzie niemożliwy, gdyż nowe procesory IntelDX4 wymagają do zasilania swych obwodów napięć 3,3 V zamiast stosowanych do tej pory 5V. Zaletą niższego napięcia zasilającego jest mniejszy pobór mocy nowego procesora. Pod koniec drugiego kwartału br. Intel ma zamiar wprowadzić na rynek procesor IntelDX4, który będzie wewnątrz swej struktury stosował napięcie 3,3 V, zadowalając się na zewnątrz zasilaniem 5 V. Pozwoli to na sprzętowy upgrade typu OverDrive komputerów z procesorami DX2.

Częstotliwość 100 MHz będą także stosowały wewnętrzne układy procesora Pentium o nazwie roboczej P54C. Przypuszcza się, że P54C będzie układem wykorzystującym podwajanie zewnętrznej częstotliwości, jak 50/100 MHz. Następne procesory z tej serii (przewidywany termin wejścia tych układów do produkcji to koniec br.) będą także pracowały z podwojeniem zewnętrznego taktowania zegara: do 60/120 MHz i 66/133 MHz.

Używane dzisiaj procesory Pentium 60 i 66 MHz można będzie upgrade'ować stosując układy P54C klasy OverDrive 60/90 MHz i 66/100 MHz. W tym przypadku częstotliwość zewnętrzna do wewnętrznej będzie się miała jak dwa do trzech.

Wśród możliwości upgrade'u systemów zawierających Pentium znaleźć się ma również klasa procesorów P54M, które pozwolą na pracę dwuprocesorową. Przypuszczalnie w jednej strukturze krzemowej zawierać będą dwa procesory klasy P54C.

Wszystkie nowe procesory Intela są produkowane w technologii BiCMOS 0,6 mikrona, co w porównaniu z technologią BiCMOS 0,8 mikrona, (produkowano w niej pierwsze Pentium), jest znaczącym postępem. Ta bardziej "upakowana" technologia pozwoliła na zastosowanie w nowych procesorach wyższych częstotliwości, co w połączeniu z niższymi napięciami zasilającymi, stwarza nową jakość nowych procesorów.

Cyrix

Nie można powiedzieć, żeby konkurencja Intela przespała 1993 r. Firma Cyrix już oferuje kompatybilny z 486DX2 swój własny procesor typu DX2, ulepszony w stosunku do produktów Intela. Ma on m.in. wewnętrzną pamięć cache typu write-back, szybsze wykonywanie niektórych instrukcji oraz mniejszy pobór mocy niż odpowiednik intelowski. Pod koniec br. Cyrix ma zamiar wejść na rynek z układem, z potrajaniem częstotliwości zegara.

Oprócz tego Cyrix opracował nową, superskalarną i super- wielopotokową (superpipelined) - podobnie jak DEC-owska Alpha - architekturę M1. Procesory, stosujące tę architekturę będą miały znacząco lepsze własności od tych, jakie oferuje Pentium - przede wszystkim dla oprogramowania, które nie jest specjalnie wyoptymalizowane dla takiej platformy sprzętowej - czyli praktycznie dla 99% całego oprogramowania dla PC. Pierwsze układy klasy M1, o częstotliwości 100 MHz i 64-bitowej szynie danych (podobnie jak Pentium) mają być prezentowane na tegorocznym, wiosennym Comdexie.

AMD - Advanced Micro Devices

Oczekuje się, że AMD wprowadzi na rynek w drugiej połowie br. procesory klasy Pentium, nazwane roboczo K5, opracowane wspólnie z Hewlett-Packardem. Wytwarzane będą w tej samej fabryce, gdzie produkowane są procesory Alpha. Aktualnie AMD prowadzi prace nad przygotowaniem procesorów DX3, które mają odpowiadać intelowskim procesorom DX4. Firma AM wyprodukowała układy 386 o częstotliwości 40 MHz, nie używanej do tej pory przez firmę Intel. Tak więc obok ukłądów DX2 klasy 33/66 MHz i DX3 klasy 33/100 MHz w ofercie AMD znajdzie się przypuszczalnie DX2 40/80 MHz i DX3 40/120 MHz. Te ostatnie mają być prezentowane na Comdex Spring w br. Procesor DX3/ 120 MHz powinien być szybszy od Pentium 66 MHz dla wszystkich rodzajów aplikacji dla PC.

Towarzystwo RISC

PowerPC

O nowych typach komputerów Apple, opartych na procesorze PowerPC 601 (SPECint92 85 i SPECfp92 105 dla częstotliwości 85 MHz, cache 32 kB, cache zewn. 1 MB) pisaliśmy w CW nr 16 z br. Procesory tego typu produkowane są zarówno w zakładach IBM jak i u Motoroli. Są one dużo tańsze, nieco szybsze i zużywają mniej mocy (są w czasie pracy o wiele zimniejsze) niż układy Pentium/66 MHz.

Kolejna seria procesorów PowerPC 603 ma w porównaniu do poprzedniej serii bardzo małe zużycie mocy oraz wbudowane zarządzanie mocą zasilającą, co predysponuje te układy do zastosowań w komputerach typu notebook. Będą to komputery przenośne, o relatywnie niskiej cenie i o właściwościach lepszych od konstrukcji zbudowanych wokół procesorów Pentium.

Pierwsze PowerBooki z PowerPC mają być przedstawione na jesiennych targach Comdex w br.

Kolejna generacja PowerPC to procesory typu 604. Będą one pracowały przy 100 MHz (później 133 MHz) i powinny oferować dwa razy lepsze właściwości od dzisiejszych układów z PowerPC601/80 MHz. Pierwsze układy 604 przedstawione będą w lecie br.

Opracowywana przez IBM wersja procerów PowerPC 604, nazwana PowerPC 615, ma posiadać dodatkowo wbudowane sprzętowe realizacje większości instrukcji kodu procesorów 80x86. Mimo że komputery z tymi procesorami nie będą miały wewnątrz oryginalnych układów 80x86, to szybkość wykonywania programów z tej platformy sprzętowej ma być porównywalna z tą jaką oferuje P54C. Komputery z PPC 615 będą sprzedawane tylko przez IBM.

Firma IBM zamierza rozwijać w 1994 r. konstrukcje oparte o procesor Power2. Są to w zasadzie superskalarne procesory składające się z wielu układów scalonych w pojedynczej obudowie. Charakteryzują się takimi właściwościami jak SPECint92 126 i SPECfp92 260 przy częstotliwości wynoszącej tylko 71,5 MHz. Wykonują do 8 instrukcji w trakcie jednego cyklu pracy. Są to jednak układy stosowane w serwerach i stacjach roboczych RS/6000.


TOP 200