Pierwszy układ wspierający standard Wi-Fi 6E już dostępny

Broadcom informuje, że jest pierwszą na świecie firmą oferującą producentom urządzeń bezprzewodowych układ scalony zdolny obsługiwać sieci bezprzewodowe bazujące na najnowszym standardzie Wi-Fi 6E, który wykorzystuje częstotliwość 6 GHz.

Tym samym w obszarze sieci Wi-Fi pojawi się wkrótce trzecia już częstotliwość, po używanych obecnie częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. Założenia techniczne standardu Wi-Fi 6 nie różnią od tych, na jakich bazuje standard Wi-Fi 6 (znany jako 802.11ax), jednak oferuje on nowe możliwości pozwalające zwiększyć przepustowość sieci WLAN.

Sieci Wi-Fi 6E mają do dyspozycji spektrum częstotliwości o szerokości 1200 MHz, w którym mogą konfigurować 14 nowych kanałów o szerokości 80MHz lub siedem o szerokości 160 MHz. Produkowane przez Broadcom układy są zgodne z sieciami wykorzystującymi częstotliwości 2,4 i 5 GHz, będą jednak w stanie transmitować dane z większymi szybkościami tylko wtedy gdy komunikujący się nimi router czy punkt dostępowy wspiera również standard Wi-Fi 6E.

Zobacz również:

  • Niemcy rezygnują z 5G od Huawei. Wyznaczono datę
  • Netgear wkracza z Wi-Fi 7 dla klientów biznesowych
  • Dzięki temu standardowi będziemy wiedzieć, że śledzi nas jakieś obce urządzenie Bluetooth

Broadcom informuje, że układ BCM4389 jest w stanie obsługiwać jednocześnie dwa przestrzenne strumienie danych, oferując teoretycznie w warstwie fizycznej sieci przepustowość rzędu 2,63 Gb/s. W praktyce będzie to mniej, ale w porównaniu z sieciami bazującymi na wcześniejszym standardzie jest to i tak duży postęp.

Układ wspiera wszystkie podstawowe technologie wprowadzone do sieci Wi-Fi bazujących na wcześniejszych standardach, takie jak Multi-User MIMO, OFDMA czy modulacja 1024-QAM. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że nowy standard ma w porównaniu ze starszymi jeden minus. Wykorzystuje wyższą częstotliwość 6 GHz co oznacza, że bazujące na nim bezprzewodowe sieci mają nieco mniejszy zasięg.

Broadcom informuje, że pierwsze bezprzewodowe urządzenia zawierające układy BCM4389 powinny się pojawić na rynku jesienią tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200