Pierwszy układ wspierający standard Wi-Fi 6E już dostępny

Broadcom informuje, że jest pierwszą na świecie firmą oferującą producentom urządzeń bezprzewodowych układ scalony zdolny obsługiwać sieci bezprzewodowe bazujące na najnowszym standardzie Wi-Fi 6E, który wykorzystuje częstotliwość 6 GHz.

Tym samym w obszarze sieci Wi-Fi pojawi się wkrótce trzecia już częstotliwość, po używanych obecnie częstotliwościach 2,4 GHz i 5 GHz. Założenia techniczne standardu Wi-Fi 6 nie różnią od tych, na jakich bazuje standard Wi-Fi 6 (znany jako 802.11ax), jednak oferuje on nowe możliwości pozwalające zwiększyć przepustowość sieci WLAN.

Sieci Wi-Fi 6E mają do dyspozycji spektrum częstotliwości o szerokości 1200 MHz, w którym mogą konfigurować 14 nowych kanałów o szerokości 80MHz lub siedem o szerokości 160 MHz. Produkowane przez Broadcom układy są zgodne z sieciami wykorzystującymi częstotliwości 2,4 i 5 GHz, będą jednak w stanie transmitować dane z większymi szybkościami tylko wtedy gdy komunikujący się nimi router czy punkt dostępowy wspiera również standard Wi-Fi 6E.

Zobacz również:

Broadcom informuje, że układ BCM4389 jest w stanie obsługiwać jednocześnie dwa przestrzenne strumienie danych, oferując teoretycznie w warstwie fizycznej sieci przepustowość rzędu 2,63 Gb/s. W praktyce będzie to mniej, ale w porównaniu z sieciami bazującymi na wcześniejszym standardzie jest to i tak duży postęp.

Układ wspiera wszystkie podstawowe technologie wprowadzone do sieci Wi-Fi bazujących na wcześniejszych standardach, takie jak Multi-User MIMO, OFDMA czy modulacja 1024-QAM. Trzeba też uczciwie powiedzieć, że nowy standard ma w porównaniu ze starszymi jeden minus. Wykorzystuje wyższą częstotliwość 6 GHz co oznacza, że bazujące na nim bezprzewodowe sieci mają nieco mniejszy zasięg.

Broadcom informuje, że pierwsze bezprzewodowe urządzenia zawierające układy BCM4389 powinny się pojawić na rynku jesienią tego roku.


TOP 200