Pierwsze produkowane przez TSCM chipy 2 nm trafią do Apple

Wydaje się być wysoce prawdopodobne, że pierwszą firmą, która zacznie instalować w swoich produktach układy scalone wytwarzane przy użyciu opracowanej przez firmę TSCM technologii 2 nm, będzie Apple.

Artykuł opublikowany w ostatnich dniach przez serwis Digitimes mówi, że firma TSMC uruchomi produkcję takich chipów w drugiej połowie 2025 roku. Będzie to przełom w produkcji układów scalonych, ponieważ technologia taka umożliwia stosowanie tranzystorów mających jeszcze mniejsze rozmiary, co w efekcie pozwala zwiększyć szybkość pracy układów scalonych, jak również przyczynić się do tego, że będą jeszcze bardziej energooszczędne. A to w dobie oszczędzania energii jest bardzo ważne.

Apple konkuruje z innymi producentami smartfonów, starając się instalować w nich jeszcze bardziej energooszczędne scalaki, zwiększając tym samym w znaczny sposób wydajność i żywotność instalowanych w nich baterii. Firma od 2023 roku instaluje już w smartfonach iPhone, jak również w komputerach Mac, 3-nanometrowe chipy. Przejście z technologii 5 nm na 3 nm spowodowało też, że obsługujący smartfon procesor grafiki pracuje o 20% szybciej.

Zobacz również:

  • iPhone 15 z baterią odporniejszą na zużycie
  • TSCM padło ofiarą rosyjskiej grupy hakerów
  • iPhone 16 ma zapewnić niesamowite zdolności AI. Zaskoczy użytkowników

Dlatego wyścig o jak najszybsze przejście na technologię 2 nm ma tak duże znaczenie i zadecyduje o tym, kto obejmie palmę pierwszeństwa w tej dziedzinie. Firma TSMC buduje obecnie dwa nowe zakłady, które będą produkować chipy przy użyciu procesu technologicznego 2 nm, jak również przymierza się do budowy trzeciego. Nie jest to łatwe zadanie, gdyż przejście na technologię 2 nm wymaga zastąpienia starszej technologii FinFET technologią GAAFET (Gate-All-Around Field Effect Transistors) oraz tzw. nanoarkuszy.

Serwis Digitimes powołuje się na dobrze poinformowane źródła które podają, że Apple będzie pierwszą firmą, której TSCM dostarczy chipu 2 nm. Spekulują one również, że TSMC rozpoczyna już prace nad chipami 1,4-nanometrowymi, których produkcja ma ruszyć w 2027 roku.

Źródło: evertiq

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200