Pierwsza duża aktualizacja Windows 11. Co wniesie wersja 22H2?

Rok po premierze Windowsa 11 na rynku pojawi się pierwsza duża aktualizacja rozwojowa. Jakich nowych funkcji mogą się spodziewać użytkownicy końcowi oraz administratorzy IT? Czy Microsoft ponownie postawi na eksperymentalne rozwiązania?

System operacyjny Windows 11 to najnowszy produkt Microsoftu. Ostatnie wydanie Windowsa zostało zaprezentowane w czerwcu 2022 roku, a proces aktualizacji rozpoczął się w październiku 2022 roku. Premierze Windowsa 11 towarzyszyło wiele kontrowersji.

Windows 11 22H2 zadebiutuje jesienią 2022 roku
Źródło: Sunrise King / Unsplash

Windows 11 22H2 zadebiutuje jesienią 2022 roku

Źródło: Sunrise King / Unsplash

Najważniejszą z nich był fakt, że przez wiele lat Microsoft informował, że Windows 10 to ostatnie wydanie z rodziny Microsoft Windows, a rozwiązanie rozwijane będzie jako SaaS (Software as a Service). Dziś wiemy już, że Microsoft ponownie zmienił zdanie.

Zobacz również:

Dodatkowym problemem z Windows 11 jest ograniczona kompatybilność, które jest problematyczna dla administratorów IT - szybko okazało się, że aktualizację otrzymają jedynie nowsze komputery, a wyznacznikiem nie jest poziom wydajności, a obecność danego procesora plus modułu TPM 2.0.

Od debiutu Windowsa 11 minął prawie rok, a wiele organizacji nadal nawet nie rozważa planu aktualizacji do Windowsa 11. Poziom adaptacji Windowsa 11 jest na niezadowalającym dla Microsoft poziomie, a Gigant z Redmond robi co w jego mocy, aby poprawić statystyki.

Jesienią 2022 roku wydana zostanie pierwsza duża aktualizacja rozwojowa Windowsa 11, która zmieni numer wersji z Windows 11 21H2 do Windows 11 22H2. W niniejszym materiale przyglądamy się najważniejszym zmianom z punktu widzenia użytkownika biznesowego.

Czy poniższe nowości zachęcą administratorów IT do przyśpieszenia wdrożenia Windowsa 11?

1.) Zupełnie nowy menedżer zadań

Menedżer zadań w Windows 11 21H2 to rozwiązanie przeniesione wprost z Windowsa 10. Oznacza to, że ten dosyć często wykorzystywany element interfejsu pamięta jeszcze czasy Windowsa 7 z 2009 roku.

Nowy Menedżer zadań
Źródło: computerworld.com

Nowy Menedżer zadań

Źródło: computerworld.com

Odświeżony menedżer zakładek posiada inny układ. Zamiast górnej belki postawiono na zakładki wyświetlane z prawej strony, które są zgodne z aktualnym językiem stylistycznym Microsoftu.

Nowy menedżer zadań pozwala uruchamiać nowe zadania, co jest zupełnie nową funkcją. Jednocześnie Microsoft zachował wszystkie funkcje z poprzedniego wydania.

2.) Zmiany w Menu Start

Menu Start to jeden z najbardziej kontrowersyjnych elementów w systemie operacyjnym Windows 11. Microsoft po raz kolejny zdecydował się przeprojektować kluczowy element interfejsu użytkownika.

Ustawienia Menu Start
Źródło: computerworld.com

Ustawienia Menu Start

Źródło: computerworld.com

Zmiany w Menu Start Windowsa 11 nie przypadły do gustu użytkownikom. Microsoft zdaje sobie z tego sprawę i dalej eksperymentuje. W Windows 11 22H2 otrzymamy możliwość tworzenia folderów z aplikacjami tak jak w Windows 10 (funkcja zniknęła w Windows 11 21H2) oraz dostosowywać rozmiar sekcji przypiętych aktualizacji. W Ustawieniach pojawi się rownież całkowicie nowa sekcja z dodatkowymi opcjami personalizacji Menu Start dostosowanych do preferencji użytkownika.

3.) Powrót przeciągnij i upuść w pasku zadań

W Windows 11 22H2 powróci również funkcja, która była doskonale znana użytkownikom Windowsa 10 i starszych wydań. Windows 11 po jesiennej aktualizacji ponownie umożliwi przeciąganie i upuszczanie aplikacji na pasku zadań. Użytkownicy będą w stanie przeciągnąć plik na ikonkę aplikacji przypiętą do paska zadań, a zostanie on otwarty w programie w taki sam sposób, jak w Windows 10. Cieszy fakt, że Microsoft posłuchał klientów i przywrócił popularną i co najważniejsze niesamowicie użyteczną funkcję.

4.) Zmiana ustawień konta użytkownika

Windows 11 po aktualizacji do wersji 22H2 zaoferuje radykalnie przeprojektowana sekcję ustawień odpowiedzialną za ustawienia konta użytkownika. Strona konta zaoferuje większą liczbę informacji takich jak punkty z konta Microsoft czy stan backupu w usłudze OneDrive. Wszystkie zmiany wprowadzone w tej zakładce mają na celu zwiększenie integracji Windowsa 11 z pakietem usług biurowych Microsoft 365. Z poziomu ustawień konta użytkownika wyświetlany będzie stan subskrypcji Microsoft 365 oraz kwotę subskrybcji.

Nowe ustawienia konta
Źródło: computerworld.com

Nowe ustawienia konta

Źródło: computerworld.com

5.) Integracja Bing Wallpaper z systemem operacyjnym

Microsoft od dłuższego czasu rozwija niewielki program Bing Wallpaper, który pozwala na dynamiczną zmianę tła pulpitu. Rozwiązanie jest kompatybilne z Windows 10 oraz Windows 11 i dystrybuowane w formie aplikację, która można zainstalować bez uprawnień administracyjnych. W Windows 11 22H2 Bing Wallpaper zostanie zintegrowane z Ustawieniami. Oznacza to, że opcja będzie dostępna dla wszystkich użytkowników bez dodatkowych aplikacji. Stosowne ustawienia pojawią się w zakładce personalizacja.

6.) Facelifting Eksploratora plików

Eksplorator plików w systemie operacyjnym Windows 11 22H2 przejdzie facelifting. Microsoft nie zdecydował się na gruntowną przebudowę, ale dodał kilka funkcji i popracował nieco nad wyglądem interfejsu użytkownika. Rozwiązanie uzyskało bardziej przejrzysty panel nawigacyjny z możliwością dostępu do często używanych i przypiętych folderów. W prawym górnym rogu zintegrowano ikonę OneDrive, która pozwala wyświetlić stan synchronizacji plików, całkowitą pojemność, wykorzystanie miejsca oraz dostęp do ustawień i opcji zarządzania pamięcią dyskową.

Odświeżony Eksplorator plików
Źródło: computerworld.com

Odświeżony Eksplorator plików

Źródło: computerworld.com

Ikona OneDrive wyświetla się jedynie w momencie przeglądania folderów i plików zgromadzonych w OneDrive.

7.) Nowe aplikacje - Clipchamp jako nowa wersja Windows Movie Maker oraz Bezpieczeństwo rodziny

Windows 11 22H2 to również dwie nowe aplikacje. Mowa o Clipchamp, który ma być nowoczesnym następcom dla Windows Movie Maker. Mowa o prostej aplikacji do podstawowej edycji plików wideo. Rozwiązanie konkurować będzie z iMovie od Apple. Microsoft zaoferuje płatną wersję za 19$, która pozwoli na edycję w rozdzielczości powyżej Full HD.

Clipchamp
Źródło: computerworld.com

Clipchamp

Źródło: computerworld.com

Pojawi się również nowy hub rodzinny - Bezpieczeństwo rodziny. Z opcji tej nie skorzystają użytkownicy biznesowi.

8.) Nowe gesty do obsługi z wykorzystaniem dotyku

Użytkownicy komputerów z dotykowymi ekranami docenią nowe gesty. Przeciąganie palcem w górę otworzy Menu Start, a przeciągnięcie trzema palcami do dołu zminimalizuje otwarte aplikacje. Możemy wywołać również Szybkie ustawienia poprzez przesunięcie od prawego brzegu ekranu. Przeciąganie trzema palcami w lewo lub w prawo pozwoli przełączać się pomiędzy otwartymi aplikacjami.

9.) Nowe zasady grupowe dla administratorów IT

Administratorzy IT skorzystają z nowych zasad grupowych, które odwołują się do nowych funkcji systemu operacyjnego Windows 11 22H2. Mowa między innymi o kontroli Menu Start, paska zadań oraz zasobnika systemowego dla użytkowników.

10.) Windows 11 zoptymalizuje zużycie energii i emisji dwutlenku węgla

Windows 11 22H2 w wybranych rejonach świata pomoże w ograniczeniu zużycia energii elektrycznej z paliw kopalnych oraz emisji dwutlenku węgla. W zależności od miejsca zamieszkania, na stronie Windows Update może pojawić się komunikat "Windows Update jest zaangażowany w pomoc w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla". System będzie próbował zaplanować aktualizacje w czasie, w którym można zmniejszyć emisję dwutlenku węgla - na przykład, gdy firma energetyczna częściej korzysta z energii słonecznej lub wodnej. Pojawią się też nowe ustawienia zasilania, które mają na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200