Historia aktualizacji Windowsa 11 - najważniejsze zmiany dla biznesu

Microsoft regularnie aktualizuje Windowsa 11. W niniejszym materiale gromadzimy najważniejsze z punktu widzenia użytkownika biznesowego zmiany i poprawki błędów, które są wydane przez producenta.

Windows 11 to najnowsza wersja systemu operacyjnego od Microsoftu. Premiera pierwszej wersji odbyła się w październiku 2021 roku. Windows 11 jest oprogramowaniem, które docelowo zastąpi na rynku rozwijanego od 2015 roku Windowsa 10. Oba systemy będą jednocześnie wspierane do 2025 roku.

Windows 11 na tablecie
Źródło: microsoft.com

Windows 11 na tablecie

Źródło: microsoft.com

Najnowsze wydanie systemu operacyjnego od Microsoft wprowadza mnóstwo zmian. Na pierwszy rzut oka widoczna jest zmiana interfejsu użytkownika, który otrzymał zupełnie przeprojektowany pasek zadań oraz jest zgodny z językiem stylistycznym Fluent Design. Pod maską znajdziemy jednak znacznie ważniejsze i istotniejsze z punktu bezpieczeństwa i kompatybilności zmiany. Microsoft chwali się, że Windows 11 to najbardziej dopracowana wersja Windowsa. Trudno nie zgodzić się z producentem - podczas wdrożenia nie odnotowano istotnych problemów z oprogramowaniem. Nie oznacza to jednak, że Windows 11 to oprogramowanie bez wad. Microsoft stale aktualizuje Windowsa 11 w celu zapewnienia najnowszych poprawek zabezpieczeń. Firma wprowadza również poprawki do odkrytych błędów oraz nowe funkcje.

Zobacz również:

Laptop z Windows 11
Źródło: microsoft.com

Laptop z Windows 11

Źródło: microsoft.com

Windows 11 to system operacyjny rozwijany jako SaaS (System as a Service). Microsoft obiecuje wprowadzanie nowych funkcji i ulepszeń wraz z okresowymi aktualizacjami oprogramowania dystrybuowanymi przez wbudowany mechanizm do aktualizacji - Windows Update.

Urządzenia z Windows 11
Źródło: microsoft.com

Urządzenia z Windows 11

Źródło: microsoft.com

W niniejszym materiale publikujemy informacje o najnowszych aktualizacjach dla systemu operacyjnego Windows 11. Analizujemy je pod kątem przydatności na komputerach wykorzystywanych w firmach i organizacjach. Materiał jest regularnie aktualizowany wraz z pojawianiem się kolejnych aktualizacji oprogramowania dla Windowsa 11.

Aktualizacja z dnia 27 czerwca 2023 roku - KB5027303

W ostatni wtorek czerwca firma Microsoft zdecydowała się na udostępnienie nowej łatki dla systemu operacyjnego Windows 11. Uaktualnienie o numerze KB5027303 jest dystrybuowane dla wszystkich posiadaczy komputerów z zainstalowanym Windowsem 11 22H2.

Łatka wprowadza wiele nowych funkcji.

Rozszerza wdrożenie oznaczania powiadomień dla kont Microsoft w menu Start. Konto Microsoft łączy system Windows z aplikacjami Microsoft. Konto tworzy kopie zapasowe wszystkich danych i pomaga zarządzać subskrypcjami. Można także dodać dodatkowe kroki bezpieczeństwa, aby zapobiec zablokowaniu konta. Ta funkcja zapewnia szybki dostęp do ważnych powiadomień związanych z kontem bezpośrednio z pulpitu systemu operacyjnego.

Aktualizacja usprawnia udostępnianie lokalnego pliku w Eksploratorze plików kontaktom programu Microsoft Outlook. Istnieje teraz możliwość szybkiego wysłania pliku do siebie pocztą e-mail. Ponadto ładowanie kontaktów z programu Outlook jest wygodniejsze. Funkcja ta nie jest dostępna dla plików przechowywanych w folderach Microsoft OneDrive. OneDrive oferuje własną funkcję udostępniania.

Łatka KB5027303 dodaje napisy na żywo dla następujących języków:

 • Chiński (uproszczony i tradycyjny)
 • francuski (Francja, Kanada)
 • niemiecki
 • włoski
 • japoński
 • portugalski (Brazylia, Portugalia)
 • hiszpański
 • duński
 • Angielski (Irlandia, inne dialekty angielskiego)
 • koreański

Przeprojektowano stronę pomocy poleceń dostępu głosowego w aplikacji. Każde polecenie ma teraz opis i przykłady jego odmian. Pasek wyszukiwania umożliwia szybkie znajdowanie poleceń. Nowe kategorie zapewniają dodatkowe wskazówki. Dostęp do strony pomocy dotyczącej poleceń można uzyskać na pasku dostępu głosowego, wybierając kolejno opcje Pomoc > Wyświetl wszystkie polecenia lub używając polecenia dostępu głosowego "co mogę powiedzieć?". Należy pamiętać, że strona pomocy może nie zawierać wszystkich poleceń. Ponadto informacje dodatkowe mogą być niedokładne. Microsoft zaktualizuje ponownie rozwiązanie w niedalekiej przyszłości.

Aktualizacja dodaje obsługę poleceń dostępu głosowego dla następujących dialektów języka angielskiego:

 • Angielski (Wielka Brytania)
 • Angielski (Indie)
 • Angielski (Nowa Zelandia)
 • Angielski (Kanada)
 • Angielski (Australia)

Po włączeniu dostępu głosowego po raz pierwszy system Windows poprosi o pobranie modelu mowy. Nadal można korzystać z dostępu głosowego w języku angielskim (USA). Można wybrać inny język w Ustawienia > Język na pasku dostępu głosowego.

Łatka dodaje nowe polecenia głosowe zaznaczania i edycji tekstu.

Windows 11 po aktualizacji z 27 czerwca 2023 roku otrzymał ikonę stanu VPN z aktywną tarczą w zasobniku systemowym. Rozwiązanie to sygnalizuje połączenie z rozpoznanym profilem VPN. Całość zintegrowano z dynamiczną zmianą kolorów systemu operacyjnego Windows 11.

Użytkownicy mogą po aktualizacji wybrać wyświetlanie sekund w zegarze na pasku systemowym.

Aktualizacja udostępnia przycisk kopiowania umożliwiający szybkie kopiowanie kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego (2FA). Znajdują się one w powiadomieniach otrzymywanych z aplikacji zainstalowanych na komputerze lub z telefonów połączonych z komputerem. Należy pamiętać, że ta funkcja działa tylko w języku angielskim.

Dodano skróty klawiszy dostępu do menu kontekstowego Eksploratora plików. Klawisz dostępu to skrót klawiszowy. Można go użyć do szybkiego uruchomienia polecenia w menu kontekstowym za pomocą klawiatury. Każdy klawisz dostępu odpowiada literze w wyświetlanej nazwie elementu menu. Aby wypróbować tę funkcję, można kliknąć plik w Eksploratorze plików i nacisnąć klawisz menu na klawiaturze.

Pojawił się tryb kiosku z wieloma aplikacjami, który jest funkcją blokady. Administratorzy mogą określić aplikacje, które mogą być uruchamiane na urządzeniu. Inne aplikacje nie będą działać. Można również zablokować określone funkcje, skonfigurować różne typy dostępu i aplikacje do uruchamiania dla różnych użytkowników na jednym urządzeniu. Tryb kiosku z wieloma aplikacjami jest idealny do scenariuszy, w których wiele osób korzysta z tego samego urządzenia. Niektóre przykłady to pracownicy pierwszej linii, handel detaliczny, edukacja i zdawanie testów. Niektóre dostosowania blokady obejmują:

 • Ograniczenie dostępu do Ustawień, z wyjątkiem niektórych stron, takich jak Wi-Fi i jasność ekranu.
 • Wyświetlanie tylko tych aplikacji, które są dozwolone w menu Start.
 • Blokowanie niektórych powiadomień i wyskakujących okienek

Aktualizacja wprowadza zbieranie zrzutów pamięci jądra na żywo (LKD) z Menedżera zadań. Korzystając z LKD, można zbierać dane w celu rozwiązania problemu, podczas gdy system operacyjny nadal działa. Skraca to czas przestoju, gdy trzeba zbadać niereagujący program lub awarie o dużym wpływie.

Łatka umożliwia działanie funkcji Content Adaptive Brightness Control (CABC) na laptopach i urządzeniach 2 w 1. Funkcja ta przyciemnia lub rozjaśnia obszary wyświetlacza w zależności od zawartości. Próbuje ona znaleźć równowagę między oszczędzaniem baterii a zapewnieniem dobrych wrażeń wizualnych. Ustawienia funkcji można dostosować w menu Ustawienia > System > Wyświetlacz > Jasność i kolor. Rozwijane menu oferuje trzy opcje: Wyłączone, Zawsze i Tylko na baterii. W przypadku urządzeń zasilanych bateryjnie domyślnie ustawiona jest opcja Tylko na baterii. Ponieważ producent urządzenia musi włączyć CABC, funkcja ta może nie być dostępna we wszystkich laptopach lub urządzeniach 2 w 1.

Dodano stronę ustawień koncentratorów i urządzeń USB4. Można ją znaleźć w Ustawienia> Bluetooth i urządzenia > USB > Koncentratory i urządzenia USB4. Ta nowa strona zawiera informacje o możliwościach USB4 systemu i podłączonych urządzeniach peryferyjnych w systemie obsługującym USB4. Informacje te pomagają w rozwiązywaniu problemów, gdy potrzebna jest pomoc producenta lub administratora systemu.

Microsoft informuje administratorów i dyrektorów IT o jednym znanym błędzie, który nie został jeszcze rozwiązany:

 • Korzystanie z pakietów aprowizacyjnych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie uruchomić ponownie. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które pomagają skonfigurować nowe urządzenia do użytku w sieciach firmowych lub szkolnych. Problem ten najprawdopodobniej dotyczy pakietów Provisioning, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Microsoft obecnie bada problem. Nie przedstawiono jeszcze sposobu jego rozwiązania.

 • Aktualizacja z dnia 13 czerwca 2023 roku - KB5027231

  Zgodnie z nowym cyklem wydawniczym poprawek Patch Tuesday we wtorek - 13 czerwca 2023 roku firma Microsoft wprowadziła na rynek nowe uaktualnienie dedykowane użytkownikom systemu operacyjnego Windows 11. Najnowsza łatka to klasyczne uaktualnienie, które skupia się na poprawie zabezpieczeń oraz poprawkach jakościowych mających wpłynąć na wrażenia z użytkowania systemu operacyjnego.

  Aktualizacja KB5027231 rozwiązuje znany błąd, który miał wpływ na 32-bitowe aplikacje obsługujące duże adresy i korzystające z interfejsu API CopyFile. Mogły w nich wystąpić problemy podczas zapisywania, kopiowania lub dołączania plików. W przypadku korzystania z komercyjnego lub korporacyjnego oprogramowania zabezpieczającego, które używa rozszerzonych atrybutów plików, ten błąd prawdopodobnie miał wpływ na urządzenie. W przypadku aplikacji Microsoft Office problem ten dotyczył tylko wersji 32-bitowych. Objawiał się w postaci wyświetlającego się błędu o komunikacie "Dokument nie został zapisany".

  Microsoft wprowadził również zmiany rozwiązujące wybrane, sporadyczne problemy zgodności z oprogramowaniem. Przekazano, że przyczyną problemu był problem z nieobsługiwanymi użyciami rejestru.

  Łatka KB5027231 zabezpiecza użytkowników przed podatnością CVE-2023-32019.

  Microsoft informuje administratorów i dyrektorów IT o jednym znanym błędzie, który nie został jeszcze rozwiązany:

 • Korzystanie z pakietów aprowizacyjnych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie uruchomić ponownie. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które pomagają skonfigurować nowe urządzenia do użytku w sieciach firmowych lub szkolnych. Problem ten najprawdopodobniej dotyczy pakietów Provisioning, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Microsoft obecnie bada problem. Nie przedstawiono jeszcze sposobu jego rozwiązania.

 • Aktualizacja z dnia 24 maja 2023 roku - KB5026446

  W środę - 24 maja 2023 roku - zaledwie dzień po wydaniu aktualizacji dla Windows 11 21H2, firma Microsoft zdecydowała się udostępnić za pośrednictwem Windows Update nową aktualizacje dla systemu operacyjnego Windows 11 w wersji 22H2.

  Gigant z Redmond nie poinformował dlaczego aktualizacja została wydana z opóźnieniem. Otrzymaliśmy za to pokaźny dziennika zmian, w którym znajdują się wzmianki o nowych funkcjach oraz rozwiązaniu wielu problemów raportowanych przez użytkowników.

  Nowa łatka zintegrowała dysk sieciowy OneDrive z aplikacją Ustawienia. W sekcji Konto wyświetlane są informacje dotyczące wykorzystania przestrzeni dyskowej na dysku sieciowym OneDrive do konta podpiętego do systemu operacyjnego Windows.

  Łatka KB5026446 wprowadza funkcję Bluetooth Low Energy (LE) Audio, która pozwala przesyłać dźwięk w nowym standardzie o obniżonym zużyciu energii elektrycznej. Aby skorzystać z tej funkcji niezbędne jest posiadanie komputera oraz urządzenia końcowego obsługującego protokół Bluetooth LE Audio. Rozwiązanie to poprawia jakość dźwięku optymalizując jednocześnie czas pracy urządzeń zewnętrznych takich jak głośniki czy słuchawki Bluetooth.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który ma wpływ na aplikację Narrator. Po zainstalowaniu uaktualnienia oprogramowanie poprawie ogłasza atrybuty tekstu dla słów, takich jak "błędna pisownia", "zmiana usunięcia" i "komentarz".

  Zaadresowano błąd związany z wpływem na dostęp do ustawień kart dla witryn działających w trybie IE.

  Wyeliminowano błędy generujące problemy podczas współpracy z wybranymi modelami wielofunkcyjnych drukarek etykiet.

  Rozwiązano problemy z odtwarzaniem dźwięku w urządzeniach z wybranymi modelami procesorów Intel oraz AMD.

  Uaktualnienie rozwiązuje problem dotyczący klawiatury dotykowej. Pokazywała ona nieprawidłowy układ dla języka francusko-kanadyjskiego.

  Zaktualizowano moduł klawiatury dotykowej, która wyświetla już poprawny układ w oparciu o ustawiony język wprowadzania danych.

  Aktualizacja KB5026446 rozwiązuje problem, który ma wpływ na chiński i japoński edytor metod wprowadzania (IME). Podczas wyszukiwania w Panelu Emoji (klawisz Windows + kropka (.) ) wyszukiwanie mogło zakończyć się niepowodzeniem dla niektórych użytkowników.

  Wprowadzono również wiele poprawek jakościowych, z których powinni ucieszyć się użytkownicy oraz administratorzy IT.

  Aktualizacja rozwiązuje problem dotyczący pliku searchindexer.exe. Przestawał on działać po wylogowaniu się. Problem ten występował po uaktualnieniu komputera do systemu Windows 11 Azure Virtual Desktop (AVD) i zalogowaniu się na tym komputerze.

  Łatka rozwiązuje problem, który wpływał na Server Message Block (SMB). Nie można było uzyskać dostępu do folderu współdzielonego SMB. System wyświetlał następujące błędy: "Za mało zasobów pamięci" lub "Niewystarczające zasoby systemowe".

  Uaktualnienie KB5026436 rozwiązuje problem polegający na wysyłaniu nieoczekiwanych powiadomień o wygaśnięciu hasła do użytkowników. Działo się tak w przypadku skonfigurowania konta do korzystania z opcji "Smart Card is Required for Interactive Logon" i ustawienia opcji "Enable rolling of expiring NTLM secrets".

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który ma wpływ na usługę podsystemu lokalnych organów bezpieczeństwa (LSASS). Przestawała ona działać. Działo się tak, gdy używany był element Azure Virtual Desktop (AVD).

  Łatka KB5026436 rozwiązuje problem, który wpływa na klaster Storage Spaces Direct (S2D). Mógł on nie być dostępny online. Działo się tak się tak po okresowym rolowaniu hasła. Kod błędu to 1326.

  Uaktualnienie rozwiązuje problem, który wpływa na dot sourcing. Pliki zawierające definicję klasy w Windows PowerShell nie działały poprawnie.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na korzystanie z Podglądu zdarzeń. Problem ograniczał liczbę źródeł zdarzeń, do których mogli uzyskać dostęp użytkownicy niebędący administratorami.

  Wyeliminowano także problem wycieku pamięci operacyjnej. Występował on przy każdym drukowaniu dokumentu z tekstem sformatowanym.

  Pozbyto się błędu, który wpływał na wydajność systemu podczas renderowania bitmapy półtonów. W specyficznych przypadkach system zawieszał się i konieczne było jego ponowne uruchomienie.

  Rozwiązano problem, który miał wpływ na urządzenia z wieloma dyskretnymi procesorami graficznymi. Nie można było wybrać wysokowydajnych procesorów graficznych na stronie domyślnych ustawień grafiki.

  Łatka KB5026436 wyeliminowała błąd, który uniemożliwiał działanie urządzenia po wznowieniu z trybu Modern Standby. Wyświetlany kod błędu to 0x13A KERNEL_MODE_HEAP_CORRUPTION.

  Ta aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na aplikacje wykonujące określone akcje w wywołaniu zwrotnym. Aplikacje mogły przestać działać. Działania te obejmowały zamknięcie okna (WM_CLOSE).

  Zmieniono informacje o numerze telefonu komórkowego do pomocy technicznej wyświetlanego w momencie aktywacji systemu operacyjnego na terytorium Indii.

  Aktualizacja zmienia zakresy międzynarodowej tożsamości abonenta komórkowego (IMSI) dla niektórych operatorów komórkowych.

  Uaktualnienie rozwiązuje problem, który wpływa na Zaporę systemu Windows. Zapora odrzucała wszystkie połączenia z adresem IP portalu przechwytującego. Działo się tak po wybraniu opcji Captive Portal Addresses.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który dotyczył urządzeń połączonych z usługą Azure Active Directory (Azure AD). Zapora systemu Windows nie mogła zastosować dla nich prawidłowej domeny i profilu.

  Łatka rozwiązuje problem, który ma wpływ na Windows Defender Application Control (WDAC). Mogła ona tworzyć zdarzenia inspekcji, które nie są potrzebne. Działo się tak w przypadku wybrania opcji "Wyłączone: Wymuszanie skryptów".

  Najnowsze uaktualnienie rozwiązuje problem, który miał wpływ na panel chińskiego i japońskiego pisma ręcznego. Nie wyświetlał on kandydatów do przewidywania tekstu lub przestawał odpowiadać. Działo się tak po wybraniu słowa z listy kandydatów w panelu pisma ręcznego.

  Aktualizacja rozwiązuje problem dotyczący polecenia runas. Przestawało ono działać.

  Łatka eliminuje błąd, który mógł mieć wpływ na duży punkt reparse. Podczas korzystania z NTFS w celu uzyskania do niego dostępu mógł wystąpić błąd zatrzymania. Problem ten występował po anulowaniu operacji FSCTL Set zmieniającej znacznik reparse.

  Ta aktualizacja rozwiązuje również doskonale znany problem, który mógł mieć wpływ na niektóre aplikacje do rozpoznawania mowy. Mogły one mieć sporadyczne problemy z rozpoznawaniem mowy, ekspresyjnym wprowadzaniem i pismem odręcznym. Działo się tak, gdy językiem wyświetlania jest chiński lub japoński. Aplikacje mogły nie rozpoznawać niektórych słów, nie otrzymywać żadnych danych wejściowych z rozpoznawania mowy lub dotkniętych typów danych wejściowych. Wystąpienie tego błędu było bardziej prawdopodobne, gdy aplikacje korzystają z rozpoznawania mowy offline. .

  Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanym problemem, który mogą występować po aktualizacji do najnowszej łatki:

  • Korzystanie z pakietów aprowizacyjnych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie uruchomić ponownie. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które pomagają skonfigurować nowe urządzenia do użytku w sieciach firmowych lub szkolnych. Problem ten najprawdopodobniej dotyczy pakietów Provisioning, które są stosowane podczas początkowej konfiguracji. Microsoft obecnie bada problem. Nie przedstawiono jeszcze sposobu jego rozwiązania.

  • Mogą występować sporadyczne problemy z zapisywaniem, kopiowaniem lub dołączaniem plików przy użyciu aplikacji 32-bitowych, które obsługują duże adresy i korzystają z interfejsu API CopyFile. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu na urządzeniach z systemem Windows jest większe w przypadku korzystania z komercyjnego lub korporacyjnego oprogramowania zabezpieczającego, które wykorzystuje rozszerzone atrybuty plików. Aplikacje Microsoft Office, takie jak Microsoft Word lub Microsoft Excel, są dotknięte tylko w przypadku korzystania z wersji 32-bitowych. Może pojawić się w nich błąd "Dokument nie został zapisany". Problem ten nie dotyczy aplikacji 64-bitowych lub 32-bitowych, które NIE obsługują dużych adresów. Microsoft zaleca powtórzenie kopiowania plików w przypadku wystąpienia błędu.

  Aktualizacja z dnia 23 maja 2023 roku - KB5026436

  We wtorek - 23 maja 2023 roku firma Microsoft z okazji Patch Tuesday udostępniła łatkę KB5026436. Co istotne jest ona dostępna jedynie dla starszej wersji Windows 11 21H2. Oprogramowanie skupia się na eliminacji znanych błędów z pierwotnej kompilacji Windowsa 11, która w dalszym ciągu jest wspierana.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który ma wpływ na aplikację Narrator. Teraz poprawnie informuje o atrybutach tekstu dla słów, takich jak "błędna pisownia", "zmiana usunięcia" i "komentarz".

  Zaadresowano błąd związany z wpływem na dostęp do ustawień kart dla witryn działających w trybie IE.

  Rozwiązano problem związany z instalacją wybranych modeli drukarek w systemie operacyjnym Windows 11 z wykorzystaniem łączności po Wi-Fi.

  Wyeliminowano błędy generujące problemy podczas współpracy z wybranymi modelami wielofunkcyjnych drukarek etykiet.

  Rozwiązano problemy z odtwarzaniem dźwięku w urządzeniach z wybranymi modelami procesorów Intel oraz AMD.

  Poprawiono wrażenia z użytkowania (User Experience) poprzez zmianę interakcji dla pola wyszukiwania na pasku zadań.

  Administratorzy IT ucieszą się z wyeliminowania wielu znanych błędów.

  Aktualizacja rozwiązuje problem dotyczący pliku searchindexer.exe. Przestawał on działać po wylogowaniu się. Problem ten występował po uaktualnieniu komputera do systemu Windows 11 Azure Virtual Desktop (AVD) i zalogowaniu się na tym komputerze.

  Łatka rozwiązuje problem, który wpływał na Server Message Block (SMB). Nie można było uzyskać dostępu do folderu współdzielonego SMB. System wyświetlał następujące błędy: "Za mało zasobów pamięci" lub "Niewystarczające zasoby systemowe".

  Uaktualnienie KB5026436 rozwiązuje problem polegający na wysyłaniu nieoczekiwanych powiadomień o wygaśnięciu hasła do użytkowników. Działo się tak w przypadku skonfigurowania konta do korzystania z opcji "Smart Card is Required for Interactive Logon" i ustawienia opcji "Enable rolling of expiring NTLM secrets".

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który ma wpływ na usługę podsystemu lokalnych organów bezpieczeństwa (LSASS). Przestawała ona działać. Działo się tak, gdy używany był element Azure Virtual Desktop (AVD).

  Łatka rozwiązuje problem, który wpływał na zaplanowane zadania. Zadania kończyły się niepowodzeniem, gdy używały przechowywanych poświadczeń lokalnego konta użytkownika. Działo się tak po włączeniu funkcji Credential Guard. Komunikat o błędzie to "2147943726 : ERROR_LOGON_FAILURE (Nazwa użytkownika lub hasło są nieprawidłowe)".

  Łatka KB5026436 rozwiązuje problem, który wpływa na klaster Storage Spaces Direct (S2D). Mógł on nie być dostępny online. Działo się tak się tak po okresowym rolowaniu hasła. Kod błędu to 1326.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na korzystanie z Podglądu zdarzeń. Problem ograniczał liczbę źródeł zdarzeń, do których mogli uzyskać dostęp użytkownicy niebędący administratorami.

  Ta aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na aplikacje wykonujące określone akcje w wywołaniu zwrotnym. Aplikacje mogły przestać działać. Działania te obejmowały zamknięcie okna (WM_CLOSE).

  Zmieniono informacje o numerze telefonu komórkowego do pomocy technicznej wyświetlanego w momencie aktywacji systemu operacyjnego na terytorium Indii.

  Uaktualnienie rozwiązuje problem, który wpływa na Zaporę systemu Windows. Zapora odrzucała wszystkie połączenia z adresem IP portalu przechwytującego. Działo się tak po wybraniu opcji Captive Portal Addresses.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który dotyczył urządzeń połączonych z usługą Azure Active Directory (Azure AD). Zapora systemu Windows nie mogła zastosować dla nich prawidłowej domeny i profilu.

  Łatka z 23 maja 2023 roku rozwiązuje problem, który mógł mieć wpływ na duży punkt reparse. Podczas korzystania z NTFS w celu uzyskania do niego dostępu mógł wystąpić błąd zatrzymania. Problem ten występował po anulowaniu operacji FSCTL Set zmieniającej znacznik reparse.

  Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanym problemem, który mogą występować po aktualizacji do najnowszej łatki:

  • Po zainstalowaniu nowych aktualizacji niektóre urządzenia z systemem operacyjnym Windows 11 oraz specyficznymi aplikacjami dostosowującymi interfejs użytkownika firm trzecich mogą się nie uruchamiać. Problem związany jest z procesem explorer.exe, który zapętla się i nie może się uruchomić. Znane, dotknięte problemem aplikacje dostosowywania interfejsu użytkownika innych firm to m. in. ExplorerPatcher i StartAllBack. Tego typu aplikacje często używają nieobsługiwanych metod, aby osiągnąć swoje dostosowanie i w rezultacie mogą mieć niezamierzone rezultaty na urządzeniu z systemem Windows. Rozwiązaniem problemu jest odinstalowanie tych aplikacji lub aktualizacja do najnowszej wersji.
  • Mogą występować sporadyczne problemy z zapisywaniem, kopiowaniem lub dołączaniem plików przy użyciu aplikacji 32-bitowych, które obsługują duże adresy i korzystają z interfejsu API CopyFile. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu na urządzeniach z systemem Windows jest większe w przypadku korzystania z komercyjnego lub korporacyjnego oprogramowania zabezpieczającego, które wykorzystuje rozszerzone atrybuty plików. Aplikacje Microsoft Office, takie jak Microsoft Word lub Microsoft Excel, są dotknięte tylko w przypadku korzystania z wersji 32-bitowych. Może pojawić się w nich błąd "Dokument nie został zapisany". Problem ten nie dotyczy aplikacji 64-bitowych lub 32-bitowych, które NIE obsługują dużych adresów. Microsoft zaleca powtórzenie kopiowania plików w przypadku wystąpienia błędu.

  Aktualizacja z 09 maja 2023 roku - KB5026368

  W drugi wtorek miesiąca firma Microsoft udostępniła nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 11. Tym razem mowa o klasycznej aktualizacji z cyklu Patch Tuesday. Oznacza to brak nowych funkcji i skupienie się na poprawkach błędów, zwiększeniu stabilności systemu opera poprawkach zabezpieczeń.

  Microsoft oficjalnie nie chwali się dokładnym dziennikiem zmian tej wersji. Firma przekazała jedynie, że aktualizacja KB5026368 rozwiązuje problemy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows.

  Gigant z Redmond informuje administratorów i dyrektorów IT o jednym znanym błędzie występującym już w poprzednich wydaniach, który nie został wyeliminowany wraz z udostępnieniem aktualizacji:

 • Po zainstalowaniu nowych aktualizacji niektóre urządzenia z systemem operacyjnym Windows 11 oraz specyficznymi aplikacjami dostosowującymi interfejs użytkownika firm trzecich mogą się nie uruchamiać. Problem związany jest z procesem explorer.exe, który zapętla się i nie może się uruchomić. Znane, dotknięte problemem aplikacje dostosowywania interfejsu użytkownika innych firm to m. in. ExplorerPatcher i StartAllBack. Tego typu aplikacje często używają nieobsługiwanych metod, aby osiągnąć swoje dostosowanie i w rezultacie mogą mieć niezamierzone rezultaty na urządzeniu z systemem Windows. Rozwiązaniem problemu jest odinstalowanie tych aplikacji lub aktualizacja do najnowszej wersji.
 • Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanym problemem, który mogą występować po aktualizacji do najnowszej łatki:

  • Po zainstalowaniu nowych aktualizacji niektóre urządzenia z systemem operacyjnym Windows 11 oraz specyficznymi aplikacjami dostosowującymi interfejs użytkownika firm trzecich mogą się nie uruchamiać. Problem związany jest z procesem explorer.exe, który zapętla się i nie może się uruchomić. Znane, dotknięte problemem aplikacje dostosowywania interfejsu użytkownika innych firm to m. in. ExplorerPatcher i StartAllBack. Tego typu aplikacje często używają nieobsługiwanych metod, aby osiągnąć swoje dostosowanie i w rezultacie mogą mieć niezamierzone rezultaty na urządzeniu z systemem Windows. Rozwiązaniem problemu jest odinstalowanie tych aplikacji lub aktualizacja do najnowszej wersji.
  • Mogą występować sporadyczne problemy z zapisywaniem, kopiowaniem lub dołączaniem plików przy użyciu aplikacji 32-bitowych, które obsługują duże adresy i korzystają z interfejsu API CopyFile. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu na urządzeniach z systemem Windows jest większe w przypadku korzystania z komercyjnego lub korporacyjnego oprogramowania zabezpieczającego, które wykorzystuje rozszerzone atrybuty plików. Aplikacje Microsoft Office, takie jak Microsoft Word lub Microsoft Excel, są dotknięte tylko w przypadku korzystania z wersji 32-bitowych. Może pojawić się w nich błąd "Dokument nie został zapisany". Problem ten nie dotyczy aplikacji 64-bitowych lub 32-bitowych, które NIE obsługują dużych adresów. Microsoft zaleca powtórzenie kopiowania plików w przypadku wystąpienia błędu.

  Aktualizacja z 25 kwietnia 2023 roku - KB5025298

  Na chwilę przed długim, majowym weekendem firma Microsoft zdecydowała się wprowadzić na rynek nową aktualizację dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 11.

  Aktualizacja skupia się w większości na wprowadzeniu poprawek znanych błędów, ale nie zabrakło również kilku zmian i nowości.

  Po aktualizacji użytkownicy nie będą borykać się z problemem dotyczącym Microsoft Edge w trybie IE, którego okienka zawsze uruchamiane były na pierwszym planie. Zaktualizowano ustawienia Xbox Elite, a kontroler otrzymał preferencyjne opcje mapowania przycisków.

  Zmieniono również niektóre ikonki dostawców mobilnych.

  Łatka wprowadza zmianę ustawień zapory. Administratorzy mogą skonfigurować reguły grup aplikacji.

  Aktualizacja rozwiązuje problem polegający na wysyłaniu do użytkowników nieoczekiwanych powiadomień o wygaśnięciu hasła. Występuje on w przypadku skonfigurowania konta w celu użycia "Smart Card is Required for Interactive Logon" i ustawienia "Enable rolling of expiring NTLM secrets".

  Łatka rozwiązuje problem, który dotyczy procesu Local Security Authority Subsystem Service (LSASS). Może on przestać odpowiadać. Z tego powodu maszyna restartuje się. Błąd to 0xc00005 (STATUS_ACCESS_VIOLATION).

  Pozbyto się również błędu, który dotyczy zawartości chronionej. Po zminimalizowaniu okna z chronioną zawartością, zawartość jest wyświetlana, gdy nie powinna. Występuje to podczas korzystania z podglądu na żywo miniatur paska zadań.

  Poprawiono algorytmy działania pakietów rezerwowych.

  Rozwiązano problem zarządzania mobilnego MDM, które powodowało problemy z drukowaniem plików.

  Rozwiązano problem, który ma wpływ na Kontrolę aplikacji programu Windows Defender.

  Zaktualizowano algorytmy działania Windows Hello for Business. Rozwiązanie nie ma już problemów z odblokowaniem z wykorzystaniem kodu PIN podczas aktywnej usługi połączenia z pulpitem zdalnym.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który może mieć wpływ na układ klawiatury podczas logowania się do sesji konsoli. Układ klawiatury może zostać zresetowany do domyślnego układu systemu. Sytuacja ta występuje w przypadku zablokowania komputera lub posiadania więcej niż jednego układu klawiatury w Ustawieniach.

  Łatka rozwiązuje problem, który dotyczy Microsoft Edge WebView2. Ten problem mógł powodować nieskończoną pętlę podczas próby ponownego uruchomienia jego procesu.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływał na Active Directory Users & Computers. Dochodziło do przerwania procesu w przypadku użycia widoku TaskPad do włączenia lub wyłączenia wielu obiektów w tym samym czasie.

  Łatka rozwiązuje problem wpływający na Ujednolicony filtr zapisu (UWF). Po wyłączeniu go za pomocą wywołania z Instrumentacji zarządzania systemem Windows (WMI) urządzenie może przestać odpowiadać.

  Rozwiązano problem z dyskami sformatowanymi w formacie ReFS. System uniemożliwiał prawidłowe uruchomienie całego oprogramowania.

  Zmodyfikowano działanie protokołu SMB Direct, który nie pozwalał na wykorzystanie przez punkty końcowe wielobajtowych zestaw znaków.

  Rozwiązano problem dotyczący aplikacji korzystających z bibliotek DirectX na starszych układach graficznych firmy Intel.

  Microsoft informuje administratorów IT o jednym znanym problemem, który może występować po aktualizacji do najnowszej łatki:

 • Po zainstalowaniu nowych aktualizacji niektóre urządzenia z systemem operacyjnym Windows 11 oraz specyficznymi aplikacjami dostosowującymi interfejs użytkownika firm trzecich mogą się nie uruchamiać. Problem związany jest z procesem explorer.exe, który zapętla się i nie może się uruchomić. Znane, dotknięte problemem aplikacje dostosowywania interfejsu użytkownika innych firm to m. in. ExplorerPatcher i StartAllBack. Tego typu aplikacje często używają nieobsługiwanych metod, aby osiągnąć swoje dostosowanie i w rezultacie mogą mieć niezamierzone rezultaty na urządzeniu z systemem Windows. Rozwiązaniem problemu jest odinstalowanie tych aplikacji lub aktualizacja do najnowszej wersji.
 • Aktualizacja z 11 kwietnia 2023 roku - KB5025239

  We wtorek - 11 kwietnia 2023 roku wydano kolejną aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 11. Po sporej aktualizacji z 28 marca 2023 roku teraz mowa o niewielkiej aktualizacji jakościowej wydanej z okazji cyklu Patch Tuesday.

  Firma Microsoft zapowiada poprawki stabilności działania systemu operacyjnego oraz łatki bezpieczeństwa. Przy okazji wprowadzono jedną nową funkcję. W oprogramowaniu zaimplementowano nowe rozwiązanie Windows Local Administrator Password Solution (LAPS) jako funkcję skrzynki odbiorczej systemu Windows.

  W dalszym ciągu system operacyjny Windows 11 boryka się z błędami, które administratorom IT znane są od tygodni. Zaliczamy do nich:

  • Pakiety rezerwowe, które mogą nie działać z Windows 11 22H2 zgodnie z oczekiwaniami. System może mieć problem z ukończeniem konfiguracji Out Of Box Experience. Procedura może nie zakończyć się lub zrestartować się w nieoczekiwanym momencie. Microsoft obiecuje rozwiązanie problemu w następnej aktualizacji dla Windowsa 11
  • W dalszym ciągu Windows 11 w wersji 22H2 z najnowszymi łatkami zabezpieczeń ma problemy z kopiowaniem dużych, wielogigabajtowych plików. Czas kopiowania może znacząco się wydłużyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu zwiększa się podczas kopiowania plików na Windows 11 22H2 z udziałem popularnego protokołu SMB. Problem dotyczy jedynie komputerów wykorzystywanych w dużych organizacjach. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po instalacji aktualizacji z 14 lutego 2023 roku lub nowszych może wystąpić problem z działaniem Windows Server Update Services. W niektórych przypadkach WSUS może pobierać aplikacje, ale mieć problem z ich dystrybucją na urządzenia klienckie. Problem dotyczy serwerów WSUS działających na systemie operacyjnym Windows Server 2022, który został uprzednio zaktualizowany z Windows Server 2019 lub Windows Server 2016. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po zainstalowaniu łatki z 21 marca 2023 roku lub nowszych niektóre aplikacje dostosowujące interfejs użytkownika do aktualnie działającego trybu systemu operacyjnego Windows 11 mogą mieć problem z uruchomieniem się.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji wydanych 10 stycznia 2023 r. i później profile urządzeń typu kiosk, które mają włączone automatyczne logowanie, mogą nie logować się automatycznie. Po zakończeniu procesu Autopilota urządzenia, których to dotyczy, pozostaną na ekranie logowania z prośbą o podanie danych uwierzytelniających.

  Aktualizacja z 28 marca 2023 roku - KB5023778

  Pod koniec marca firma Microsoft zdecydowała się na wydanie nowej aktualizacji dla posiadaczy komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Microsoft Windows 11. Co istotne mowa o aktualizacji, która wprowadza na pokład nowe funkcjonalności.

  Po instalacji łatki oznaczonej numerem KB5023778 użytkownicy otrzymają zaktualizowane Menu Start. Posiada ono teraz możliwość wyświetlania powiadomień z konta Microsoft wprost w Menu Start. Aktualnie rozwiązanie dostępne jest dla wybranych użytkowników. Wszyscy posiadacze komputerów z Windows 11 będą mogli skorzystać z tej funkcji w niedalekiej przyszłości.

  Zmieniono również pole wyszukiwania na pasku zadań, które otrzymało jaśniejszą kolorystykę w momencie ustawienia niestandardowego trybu kolorów.

  Rozwiązano problem z działaniem wybranych opcji we wbudowanej aplikacji notatki.

  Wyeliminowano błędy z kompatybilnością z najnowszymi wersjami aplikacji Microsoft PowerPoint z pakietu biurowego Microsoft 365. Aplikacja zawieszała się momencie uruchamiania opcji dostępności.

  Użytkownicy nie będą również borykać się z problemami z aplikacją Microsoft Narrator podczas pracy z aplikacja Microsoft Excel. Wcześniej występował problem z odczytywaniem elementów znajdujących się na rozwijanych listach.

  Po wielu tygodniach narzekań użytkowników udało się również rozwiązać problem dotyczący drukarek na USB, które klasyfikowane były jako urządzenia multimedialne, co uniemożliwiało drukowanie oraz skanowanie plików.

  Pole wyszukiwania zintegrowane z paskiem zadań pozwala skorzystać z czatu Bing, który został zintegrowany z Microsoft Edge.

  Microsoft wprowadził również mnóstwo poprawek błędów. Łatka KB5023778 wprowadza na pokład Windowsa 11 odświeżoną wersją aplikacji Defender for Endpoint.

  Rozwiązano problem z egzekwowaniem polityk złożoności dla kodów PIN.

  Wyeliminowano problem dotyczący poświadczeń PIN w usłudze Fast Identity Online 2.0 (FIDO 2.0).

  Zaktualizowano algorytmy odpowiedzialne za usługę Active Directory Users & Computers, która potrafiła przestawać reagować.

  Edytor zasad grupy obsługuje protokół TLS 1.3.

  Aktualizacja obsługuje rządowy nakaz zmiany czasu letniego na rok 2023 w Arabskiej Republice Egiptu.

  Niestety Microsoft nie wyeliminował błędów obecnych w poprzednich wydaniach Windows 11. Zaliczamy do nich:

  • Pakiety rezerwowe mogą nie działać z Windows 11 22H2 zgodnie z oczekiwaniami. System może mieć problem z ukończeniem konfiguracji Out Of Box Experience. Procedura może nie zakończyć się lub zrestartować się w nieoczekiwanym momencie. Microsoft obiecuje rozwiązanie problemu w następnej aktualizacji dla Windowsa 11
  • W dalszym ciągu Windows 11 w wersji 22H2 z najnowszymi łatkami zabezpieczeń ma problemy z kopiowaniem dużych, wielogigabajtowych plików. Czas kopiowania może znacząco się wydłużyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu zwiększa się podczas kopiowania plików na Windows 11 22H2 z udziałem popularnego protokołu SMB. Problem dotyczy jedynie komputerów wykorzystywanych w dużych organizacjach. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po instalacji aktualizacji z 14 lutego 2023 roku lub nowszych może wystąpić problem z działaniem Windows Server Update Services. W niektórych przypadkach WSUS może pobierać aplikacje, ale mieć problem z ich dystrybucją na urządzenia klienckie. Problem dotyczy serwerów WSUS działających na systemie operacyjnym Windows Server 2022, który został uprzednio zaktualizowany z Windows Server 2019 lub Windows Server 2016. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po zainstalowaniu łatki z 21 marca 2023 roku lub nowszych niektóre aplikacje dostosowujące interfejs użytkownika do aktualnie działającego trybu systemu operacyjnego Windows 11 mogą mieć problem z uruchomieniem się.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji wydanych 10 stycznia 2023 r. i później profile urządzeń typu kiosk, które mają włączone automatyczne logowanie, mogą nie logować się automatycznie. Po zakończeniu procesu Autopilota urządzenia, których to dotyczy, pozostaną na ekranie logowania z prośbą o podanie danych uwierzytelniających.

  Aktualizacja z 14 marca 2023 roku - KB5023706

  We wtorek - 14 marca 2023 roku po dwóch tygodniach przerwy w Windows Update pojawiła się kolejna aktualizacja dla posiadaczy komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11. W przeciwieństwie do poprzedniej aktualizacji z ostatniego dnia marca, najnowsza łatka KB5023706 to typowe uaktualnienie wydanie z okazji Patch Tuesday, które skupia się na poprawkach znanych błędów oraz optymalizacji działania systemu operacyjnego.

  Microsoft nie przekazał oficjalnego dziennika zmian. Firma poinformowała jedynie o rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows 11. Oprogramowanie jest teraz odporne na odkryte niedawno luki CVE.

  • Pakiety rezerwowe mogą nie działać z Windows 11 22H2 zgodnie z oczekiwaniami. System może mieć problem z ukończeniem konfiguracji Out Of Box Experience. Procedura może nie zakończyć się lub zrestartować się w nieoczekiwanym momencie. Microsoft obiecuje rozwiązanie problemu w następnej aktualizacji dla Windowsa 11
  • W dalszym ciągu Windows 11 w wersji 22H2 z najnowszymi łatkami zabezpieczeń ma problemy z kopiowaniem dużych, wielogigabajtowych plików. Czas kopiowania może znacząco się wydłużyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia problemu zwiększa się podczas kopiowania plików na Windows 11 22H2 z udziałem popularnego protokołu SMB. Problem dotyczy jedynie komputerów wykorzystywanych w dużych organizacjach. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po instalacji aktualizacji z 14 lutego 2023 roku lub nowszych może wystąpić problem z działaniem Windows Server Update Services. W niektórych przypadkach WSUS może pobierać aplikacje, ale mieć problem z ich dystrybucją na urządzenia klienckie. Problem dotyczy serwerów WSUS działających na systemie operacyjnym Windows Server 2022, który został uprzednio zaktualizowany z Windows Server 2019 lub Windows Server 2016. Microsoft pracuje nad łatką, która wyeliminuje problem.
  • Po zainstalowaniu łatki z 21 marca 2023 roku lub nowszych niektóre aplikacje dostosowujące interfejs użytkownika do aktualnie działającego trybu systemu operacyjnego Windows 11 mogą mieć problem z uruchomieniem się.
  • Po zainstalowaniu aktualizacji wydanych 10 stycznia 2023 r. i później profile urządzeń typu kiosk, które mają włączone automatyczne logowanie, mogą nie logować się automatycznie. Po zakończeniu procesu Autopilota urządzenia, których to dotyczy, pozostaną na ekranie logowania z prośbą o podanie danych uwierzytelniających.

  Aktualizacja z 28 lutego 2023 roku - KB5022913

  Ostatniego dnia lutego firma Microsoft zdecydowała się na wprowadzenie dużej aktualizacji rozwojowej dla systemu operacyjnego Windows 11 22H2. Na pokładzie znajdziemy sporo nowości, które w dużej mierze dedykowane są dla odbiorców biznesowych.

  Łatka KB5022913 dostępna jest na komputery z systemem operacyjnym Windows 11 22H2 i zmienia numer kompilacji na 22621.1344.

  Najważniejszą nowością jest zmiana w pasku zadań. Wyszukiwarka systemu operacyjnego Windows została zoptymalizowana pod kątem obsługi na urządzeniach typu 2w1, które posiadają możliwość obsługi w trybie tabletu.

  Przy okazji zoptymalizowano działanie pola wyszukiwarki w Menu Start. Microsoft dodał nowe opcje personalizacji tego rozwiązania, które dostępne są z poziomu ustawień systemowych. W przypadku klientów komercyjnych aktualizacja dodaje nowe zasady dla administratorów IT, które umożliwiają zarządzanie sposobem wyświetlania pola wyszukiwania na pasku zadań w organizacji.

  Dzięki łatce KB5022913 można uzyskać dostęp do efektów Windows Studio bezpośrednio z szybkich ustawień na pasku zadań dla urządzeń, które mają obsługiwaną jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU). Dzięki temu rozwiązaniu można szybko i łatwo włączyć i skonfigurować efekty aparatu. Obejmują obejmują m. in. rozmycie tła, kontakt z oczami, automatyczne kadrowanie i efekty dźwiękowe (Skupienie głosu). Dostęp do tych efektów można nadal uzyskać w ustawieniach systemu.

  Microsoft zdecydował się również na dodatnie aplikacji Szybka pomoc do listy wszystkich aplikacji w Menu Start, dzięki czemu rozwiązanie można łatwo znaleźć z wykorzystaniem wyszukiwarki systemowej.

  Windows 11 po aktualizacji z 28 lutego 2023 roku dostarcza użytkownikowi informacji na temat zoptymalizowanego wykorzystania energii. Mają one pomóc w poprawieniu wydajność komputera przy jednoczesnej optymalizacji wykorzystania energii elektrycznej spoza OZE oraz zmniejszeniu śladu węglowego.

  W przypadku urządzeń połączonych z usługą Azure Active Directory (AAD) system Windows udostępnia teraz w Menu Start zalecane przez sztuczną inteligencję treści. W Menu Start znajdziemy treści, które pomogą w przygotowaniu się do spotkań czy szybkim uzyskaniu dostępu do plików.

  Aktualizacja modyfikuje także nieco wygląd zasobnika systemowego ukrytego w prawym, dolnym rogu wyświetlacza. Zmodyfikowano wygląd ikon, które posiadają teraz zaokrąglone rogi, a całość spójna jest z resztą interesu użytkownika.

  Aktualizacja z 21 lutego 2023 roku - KB5022905

  Zaledwie tydzień po wydaniu aktualizacji z cyklu Patch Tuesday, posiadacze urządzeń pracjących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 ponownie mogą udawać się do Windows Update celem pobrania nowszej aktualizacji. Tym razem mowa o łatce rozwojowej, która wprowadza nową funkcje oraz skupia się na rozwiązaniu kilku znanych i raportowanych przez użytkowników błędów.

  Nowością wprowadzoną wraz z aktualizacją KB5022905 jest funkcja zaawansowanego, automatycznego uczenia się z wykorzystaniem AI w celu rozpoznawania twarzy. Opcja ta wykorzystywana będzie na kompatybilnych komputerach wyposażonych w Windows Hello oraz sprzętowe narzędzia do rozpoznawania użytkowników takie jak np. kamery IR.

  Rozwiązano problem dotyczący ustawień filtrów kolorów. Po wybraniu opcji odwróconych kolorów system operacyjny Windows 11 interpretował tą opcję jako tryb czarno-biały.

  Aktualizacja wyeliminowała również problem powiązany z trybem IE. Tekst na pasku stanu nie zawsze był poprawnie wyświetlany i widoczny.

  Łatka rozwiązuje także problem uniemożliwiający działanie hiperłączy w programie Microsoft Excel z pakietu Microsoft 365 (niezależnie od wersji aplikacji).

  Microsoft dosyć enigmatycznie informuje również o rozwiązaniu problemu z "pewną aplikacją do odtwarzania strumieniowego". Problem powodował zatrzymanie odtwarzania materiału wideo po wyświetleniu reklamy w programie.

  Producent nie informuje o jakichkolwiek rozpoznanych błędach, które nie zostałby naprawione.

  Aktualizacja z 14 lutego 2023 roku - KB5022836

  W tym roku kolejne wydanie aktualizacji z okazji cyklu Patch Tuesday zbiegło się w czasie z walentynkami. We wtorek - 14 lutego 2023 roku - gigant z Redmond wydał nową łatkę KB5022836 dla wspieranych wersji systemu operacyjnego Windows 11.

  Oprogramowanie to skupia się tylko i wyłącznie na poprawie poziomu zabezpieczeń urządzeń pracujących pod kontrolą Windows 11. Microsoft nie przedstawił oficjalnego dziennika zmian tej aktualizacji.

  Firma nie informuje również o jakichkolwiek rozpoznanych błędach, które nie zostałby naprawione.

  Aktualizacja z 26 stycznia 2023 roku - KB5022360

  Tydzień po wydaniu aktualizacji rozwojowej dla Windows 11 21H2 podobna aktualizacja trafiła na najnowszą wersję systemu Windows 11 2022 Update. Wydanie dla Windows 11 22H2 skupia się głównie na rozwiązaniu raportowanych przez użytkowników problemów.

  Aktualizacja rozwiązuje problem z działaniem edytora metod wprowadzania danych IME, który przestawał reagować w przypadku jednoczesnego wykorzystywania myszy i klawiatury. Rozwiązano także problem podczas konwersji lub ponownej konwersji japońskiego kanji z wykorzystaniem znaków MBCS. W poprzednich wydaniach podczas tej operacji kursor przesuwał się podczas pisania.

  Aktualizacja rozwiązuje także problem z plikami graficznymi znalezionymi poprzez wyszukiwanie z paska zadań. Wcześniej nie można było otworzyć ich w żadnej aplikacji.

  Rozwiązano problem z wyszukiwaniem plików na podstawie ich zawartości.

  Microsoft raportuje również o innych zmianach/udoskonaleniach. Do najważniejszych z nich należą:

  • zmiana sposobu wyświetlania poglądowych aktualizacji .NET Freamwork.;
  • rozwiązanie problemu z plikiem searchindexer.exe, który powodował losowe zatrzymanie logowania lub wylogowanie użytkownika;
  • rozwiazanie konfliktu zasobów między dwoma lub więcej wątkami w aplikacji COM+;
  • rozwiązano problem z elementem conhost.exe, który przestawał reagować na polecenia;
  • rozwiązano problem z wyszukiwaniem listy sufiksów w systemie nazw domen (DNS);
  • rozwiązano problem z niepoprawnym wyświetlaniem okienek przez funkcję FindWindow() lub FindWindowEx();
  • rozwiązano problem z działaniem funkcji AutoPilot na wybranych konstrukcjach wyposażonych w moduły Trusted Platform Modules;
  • rozwiązano problem dotyczący programu mstsc.exe, który przestawał reagować podczas łączenia się z aplikacjami RemoteApp oraz Desktop Connection;
  • rozwiązano problem ze znacznikiem Moba Resilient File System (ReFS), który powodował wyciek puli niestronicowanej;
  • rozwiązano problem dotyczący urządzeń z ochroną przed exploitami firmy Microsoft (EAF). Na urządzeniach przestawały odpowiadać aplikacje Microsoft Office oraz Adobe Reader;
  • rozwiązano problem z aplikacjami wykorzystującymi Microsoft Edge WebView 2 do wyświetlania zawartości.
  • aktualizacja zmienia sposób włączania konfiguracji zbierania danych diagnostycznych systemu Windows w ramach przygotowań do zmieniających się przepisów prawnych w UE.

  Microsoft w dalszym ciągu raportuje o dwóch znanych usterkach, na które powinni uważać administratorzy IT:

  • Windows 11 Update 2022 może mieć problem z konfiguracją Out Of Box Experience. Proces może zakończyć się w trakcie lub nieoczekiwanie zrestartować. Problem wynika z kompatybilności z plikami .PPKG, które są wykorzystywane do konfiguracji nowych urządzeń w organizacjach.
  • Windows 11 22H2 ma również problemy z kopiowaniem dużych, ważących co najmniej kilka GB plików. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików.

  Aktualizacja z 19 stycznia 2023 roku - KB5019274

  W czwartek - 19 stycznia 2023 roku firma Microsoft niespodziewanie wydała nową łatkę dla systemu Windows 11 21H2. Poprzednia wydanie Windowsa 11 otrzymało sporo nowych funkcji, które wcześniej pojawiły się już w wydaniu 22H2 (Update 2022).

  Łatka KB5019274 wprowadza aktualizację Windows Spotlight. Funkcja otrzymała łączność z Motywami dostępnymi w Ustawieniach.

  Użytkownicy usługi Microsoft OneDrive otrzymają alerty dotyczące pamięci masowej w OneDrive. Alerty pojawiają się, gdy użytkownik zbliża się do limitu swojej pamięci masowej w chmurze. Z poziomu alerty można zarządzać pamięcią masową oraz wykupić wyższy pakiet Microsoft OneDrive.

  Łatka KB5019274 wprowadza również integrację z usługami Microsoft Xbox z poziomu preferencji systemowych. Uaktualnienie rozwiązuje problemy z wybranymi aplikacjami typu modern, które wyłączały się wkrótce po ich uruchomieniu. Rozwiązano również błąd, który występował w momencie aktywacji edytora metod wprowadzania danych (IME). Aplikacje przestawały odpowiadać, gdy użytkownik używa jednocześnie myszy i klawiatury.

  Przy okazji Microsoft pozbył się problemów z otwieraniem klawiatury dotykowej, a także podczas wyszukiwania plików na podstawie ich zawartości.

  Microsoft przy okazji pozbył się wielu znanych błędów. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:

  • rozwiązanie problemu z plikiem searchindexer.exe, który powodował losowe zatrzymanie logowania lub wylogowanie użytkownika;
  • rozwiazanie konfliktu zasobów między dwoma lub więcej wątkami w aplikacji COM+;
  • rozwiązano problem z elementem conhost.exe, który przestawał reagować na polecenia;
  • rozwiązano problem z wyszukiwaniem listy sufiksów w systemie nazw domen (DNS);
  • dodano oczekiwaną przez użytkowników obsługę długich adresów URL o długości do 8196 znaków;
  • rozwiązano problem z niepoprawnym wyświetlaniem okienek przez funkcję FindWindow() lub FindWindowEx();
  • rozwiązano problem z działaniem funkcji AutoPilot na wybranych konstrukcjach wyposażonych w moduły Trusted Platform Modules;
  • wyeliminowano problem z poziomym drukowaniem w Microsoft Edge;
  • poprawiono stabilność działania programu explorer.exe;
  • rozwiązano problem z współpracą z kontrolerami domeny Windows Server 2022 (problem ze współpracą z protokołami LDAP).

  Aktualizacja z 10 stycznia 2023 roku - KB5022303

  Po prawie miesięcznej przerwie spowodowanej okresem świąteczno-urlopowym firma Microsoft wydała nową łatkę dla systemu operacyjnego Windows 11. To pierwsza aktualizacja, która trafia do Windows Update w 2023 roku.

  Aktualizacja została wydana z okazji Patch Tuesday i zmienia numer wersji systemu operacyjnego na 22621.1105.

  W oficjalnym dzienniku zmian nie znajdziemy żadnych nowych funkcji. Microsoft informuje o wyeliminowaniu dwóch zidentyfikowanych wcześniej błędów oraz wprowadzeniu nowych poprawek jakościowych oraz zabezpieczeń.

  Microsoft w dalszym ciągu nie usunął dwóch znanych z poprzednich wersji usterek:

  • Używanie pakietów rezerwowych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. System Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie zrestartować. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które są używane do pomocy w konfiguracji nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Problem ten nie dotyczy Provisioning Windows devices konfigurowanego przez Windows Autopilot.
  • W systemie Windows 11, wersja 22H2, kopiowanie dużych, wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Łatka pojawi się w najbliższych tygodniach.
  • Używanie pakietów rezerwowych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. System Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie zrestartować. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które są używane do pomocy w konfiguracji nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Problem ten nie dotyczy Provisioning Windows devices konfigurowanego przez Windows Autopilot.
  • W systemie Windows 11, wersja 22H2, kopiowanie dużych, wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Łatka pojawi się w najbliższych tygodniach.
  • Po zainstalowaniu łatki KB5021255 z 13 grudnia 2022 roku mogą wystąpić problemy z ponownym połączeniem z Direct Access po chwilowej utracie łączności z siecią lub po przejściu pomiędzy sieciami Wi-Fi lub punktami dostępowymi
  • Po zainstalowaniu tej KB5021255 aplikacje, które używają połączeń ODBC poprzez Microsoft ODBC SQL Server Driver (sqlsrv32.dll), aby uzyskać dostęp do baz danych, nie mogą uzyskać połączenia. Dodatkowo może pojawić się błąd w aplikacji lub błąd z serwera SQL. Błędy jakie można otrzymać to między innymi następujące komunikaty: System EMS napotkał problem. Komunikat: [Microsoft][Sterownik ODBC SQL Server] Błąd protokołu w strumieniu TDS lub System EMS napotkał problem. Komunikat: [Microsoft][ODBC SQL Server Driver] Unknown token received from SQL Server.

  Aktualizacja z 28 listopada 2022 roku - KB5020044

  W poniedziałek - 28 listopada 2022 roku użytkownicy komputerów pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 otrzymali nową łatkę - KB5020044. Aktualizacja wydana pomiędzy typowymi interwałami wynikającymi z polityki Patch Tuesday dostarcza nowe funkcje, poprawki jakościowe oraz łatki zabezpieczeń.

  Posiadacze aktywnej usługi Microsoft 365 posiadają teraz możliwość otrzymywania alertów dotyczących pamięci masowej OneDrive bezpośrednio w aplikacji Ustawienia. Alerty pojawiają się w momencie zbliżenia się do limitu pamięci masowej w chmurze. Zachęcają do zarządzania plikami lub dokupienia dodatkowej przestrzeni dyskowej.

  System operacyjny Windows 11 otrzymał również możliwość wyświetlania pełnej ilości pamięci masowej z wszystkich kont Microsoft OneDrive, który zostały podpięte do komputera.

  Aplikacja Ustawienia otrzymała również nowy układ. Microsoft zdecydował się na połączenie Windows Spotlight z motywami w sekcji Personalizacja, co pozwala na łatwiejsze włączenie/wyłączenie tej funkcji.

  Organizacje korzystające z MDM mogą skorzystać z nowej polityki zarządzania urządzeniami mobilnymi. Daje ona możliwość zapisywania urządzeń końcowych do funkcji pozwalającej na wysyłanie niestandardowych powiadomień. Do ich tworzenia wykorzystywana jest usługa Microsoft Intune.

  Microsoft wprowadził również wiele poprawek znanych błędów. Poprawiono stabilność systemu podczas uruchamiania aplikacji firm trzecich.

  Zwiększono stabilność działania urządzeń znajdujących się w domenie.

  Wprowadzono zawieszenie czasu letniego (DST) w Republice Fidżi.

  Rozwiązano problemy mające wpływ na uwierzytelnianie Distributed Component Object Model (DCOM).

  Wyeliminowano błędy związane z Edytorem metody wprowadzania danych (IME). W przypadku użycia skrótów klawiszowych do zmiany trybu wprowadzania w IME wybrane aplikacje przestawały odpowiadać.

  Naprawiono sterowniki mikrofonów współpracujących z funkcją Listen To.

  Aplikacja Microsoft Defender nie ma już problemy z włączenie trybu pasywnego, gdy nie jest domyślnym oprogramowaniem antywirusowym w systemie operacyjnym.

  Dodano rozszerzenie .wcx do listy Niebezpiecznych rozszerzeń.

  Rozwiązano problem, który powoduje, że Eksplorator plików przestaje działać. Występował on podczas zamykania menu kontekstowych i elementów menu.

  Rozwiązano problem, który może powodować, że niektóre aplikacje przestają odpowiadać. Miało to miejsce podczas korzystania z okna dialogowego Otwórz plik.

  Rozwiązano problem, który czasami wpływał na Eksplorator plików podczas otwierania pliku. Z powodu tego problemu występowało wysokie zużycie procesora.

  Rozwiązano problem, który wpływał na uruchamianie protokołu w aplikacji Ustawienia. Aplikacja nie otwierała strony w kategorii Konta.

  Wyeliminowano problem, który wpływał na wydajność niektórych gier i aplikacji. Związany on był z funkcjami debugowania wydajności GPU.

  Znane błędy

  Microsoft w dalszym ciągu informuje o dwóch znanych błędach, które znane są z poprzednich aktualizacji:

  • Używanie pakietów rezerwowych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. System Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie zrestartować. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które są używane do pomocy w konfiguracji nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Problem ten nie dotyczy Provisioning Windows devices konfigurowanego przez Windows Autopilot.
  • W systemie Windows 11, wersja 22H2, kopiowanie dużych, wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Łatka pojawi się w najbliższych tygodniach.

  Wraz z wydaniem aktualizacji KB5020044 Microsoft poinformował, że w związku ze zbliżającym się okresem świątecznym, który jest jednocześnie okresem urlopowym, a w niektórych branżach okresem o wysokiej intensywności firma w grudniu 2022 roku nie wyda aktualizacji wprowadzających nowe funkcje. Microsoft wprowadzi na rynek jedynie comiesięczne wydania bezpieczeństwa (znane jako wydanie B) z pominięciem wydań non-security, które pojawią się w styczniu 2023 roku.

  Aktualizacja z 8 listopada 2022 roku - KB5019980

  Łatka KB5019980 została udostępniona w drugi wtorek listopada 2022 roku z okazji cyklu Patch Tuesday. Firma Microsoft skupia się w niej na rozwiązaniu znanych problemów.

  Z oficjalnego dziennika zmian wynika, ze rozwiązano problem z Eksploratorem plików, który miał problemy ze zlokalizowaniem wybranych plików. Podniesiono również ogólny poziom bezpieczeństwa systemu operacyjnego.

  Znane błędy

  Microsoft w dalszym ciągu informuje o dwóch znanych błędach, które znane są z poprzednich aktualizacji:

  • Używanie pakietów rezerwowych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. System Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie zrestartować. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które są używane do pomocy w konfiguracji nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Problem ten nie dotyczy Provisioning Windows devices konfigurowanego przez Windows Autopilot.
  • W systemie Windows 11, wersja 22H2, kopiowanie dużych, wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Łatka pojawi się w najbliższych tygodniach.

  Aktualizacja z 25 października 2022 roku - KB5018496

  W ostatni wtorek października Microsoft wydał dużą aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 11 22H2. Łatka KB5018496 rozwiązuje znane błędy oraz wprowadza kilka nowych funkcji.

  Microsoft zdecydował się na uruchomienie nowych integracji systemu Windows 11 z kontem Microsoft 365. W ustawieniach pojawiła się możliwość zarządzania subskrypcja Microsoft OneDrive oraz powiązanymi alertami dotyczącymi wykorzystanej przestrzeni dyskowej

  Po prośbach użytkowników systemu Windows 11 wprowadzono nowe wizualne zabiegi związane z wyszukiwaniem na pasku zadań, aby zwiększyć możliwości wyszukiwania. Aktualnie funkcja dostępna jest dla niewielkiej grupy odbiorców i będzie wdrażana szerzej w kolejnych miesiącach. W miarę zbierania informacji zwrotnych, na niektórych urządzeniach mogą być widoczne różne zabiegi wizualne.

  Administratorów IT zainteresuje usprawnienie tworzenia kopii zapasowych podczas korzystania z konta Microsoft Account (MSA). Na niektórych urządzeniach mogą być widoczne wizualne zabiegi związane z tym ulepszeniem. Jest ono dostępne początkowo dla niewielkiej grupy odbiorców i będzie wdrażane szerzej w kolejnych miesiącach.

  Microsoft dodał również Menedżer zadań do menu kontekstowego, które można wywołać prawym przyciskiem myszy klikając go na pasku zadań.

  Aktualizacja zatrzymuje rozpoczęcie czasu letniego w Jordanii pod koniec października 2022 roku. Jordańska strefa czasowa została trwale przesunięta do strefy czasowej UTC + 3.

  Rozwiązano problem, który wpływa na uwierzytelnianie Distributed Component Object Model (DCOM). Automatycznie podnosi poziom uwierzytelniania dla wszystkich nieanonimowych żądań aktywacji od klientów DCOM do RPC_C_AUTHN_LEVEL_PKT_INTEGRITY. Dzieje się tak, jeśli poziom uwierzytelniania jest niższy niż Packet Integrity.

  Wyeliminowano problem z powolnym indeksowaniem systemu operacyjnego Windows 11.

  Aktualizacja rozwiązuje problem, który wpływa na buforowane poświadczenia kluczy zabezpieczeń i uwierzytelniania Fast Identity Online 2.0 (FIDO2). Na urządzeniach połączonych z domeną hybrydową system usuwa te buforowane poświadczenia.

  Znane błędy

  Microsoft informuje o dwóch znanych błędach po zainstalowaniu łatki KB5018496:

  • Używanie pakietów rezerwowych w systemie Windows 11, wersja 22H2 (zwanym również Windows 11 2022 Update) może nie działać zgodnie z oczekiwaniami. System Windows może być tylko częściowo skonfigurowany, a Out Of Box Experience może się nie zakończyć lub nieoczekiwanie zrestartować. Pakiety Provisioning to pliki .PPKG, które są używane do pomocy w konfiguracji nowych urządzeń do użytku w sieciach biznesowych lub szkolnych. Problem ten nie dotyczy Provisioning Windows devices konfigurowanego przez Windows Autopilot.
  • W systemie Windows 11, wersja 22H2, kopiowanie dużych, wielogigabajtowych (GB) plików może trwać dłużej niż oczekiwano. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11, wersja 22H2 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem tego problemu. Łatka pojawi się w najbliższych tygodniach.

  Aktualizacja z 18 października 2022 roku - KB5019509

  Zaledwie dzień później - 18 października 2022 roku gigant z Redmond udostępnił nową aktualizację rozwojową dla najnowszej wersji systemu operacyjnego - Windows 11 22H2 (2022 Update). Łatka KB5019509 wprowadza nowe funkcje, które pierwotnie miały pojawić się wraz z aktualizacją do Windows 11 2022, ale zostały odroczone.

  Windows 11 22H2 po aktualizacji otrzymuje nowy Eksplorator plików. Główną zmianą jest dodanie kart, które pomagają organizować pracę z wieloma katalogami w jednym oknie. Rozwiązanie funkcjonuje podobnie, jak w przeglądarce Microsoft Edge. Eksplorator plików otrzymał również możliwość przypięcia najważniejszych plików lub lokalizacji wprost na stronie głównej. Korzystając z konta Microsoft OneDrive użytkownicy mogą zobaczyć działania współpracowników na udostępnionych plikach. Całość uzupełniają również spersonalizowane sugestie generowane przez sztuczną inteligencję, które opierają się na aktywności użytkownika na koncie Microsoft 365.

  Użytkownicy komputerów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku mogą korzystać z nowej funkcji "sugerowane działania" dla elementów, które są aktualnie kopiowane. W przypadku kopiowania numeru telefonu system operacyjny Windows 11 podpowiada wykonanie połączenia telefonicznego z wykorzystaniem Microsoft Teams, Microsoft Skype lub dodanie wydarzenia w aplikacji Kalendarz. Rozwiązanie działa podobnie do tego, które znamy z mobilnych systemów operacyjnych - Androida oraz iOS. Wyżej wymieniona opcja w przyszłości trafi na urządzenia z innych regionów świata.

  Windows 11 2022 otrzymał również menu przepełnienia paska zadań. Po jego uruchomieniu użytkownik może wygodnie przejrzeć wszystkie aplikacje i usługi pracujące w tle, które nie zmieściły się na pasku zadań.

  Aktualizacja KB5019509 wprowadza także zmiany do systemu udostępniania plików pobliżu. Rozwiązanie działana większej ilości urządzeń - w tym komputerach stacjonarnych.

  System operacyjny Windows 11 2022 pozwala odinstalowywać, naprawiać i modyfikować wszystkie aplikacje z poziomu Ustawień. Nie trzeba już w tym celu udawać się do Panelu sterownia. To zmiana, na którą użytkownicy Windowsa czekali od lat. Działanie to pozwala ograniczyć konieczność korzystania z przestarzałego Panelu sterowania.

  Znane błędy

  Microsoft informuje, że nie zidentyfikowano żadnych błędów po instalacji aktualizacji KB5019509

  Aktualizacja z 17 października 2022 roku - KB5020387

  W poniedziałek - 17 października 2022 roku Microsoft udostępnił nową aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 11 21H2. Łatka jest dostępna tylko i wyłączne na zeszłoroczną wersję systemu operacyjnego Windows 11. Identyczna aktualizacja nie pojawiła się na Windows 11 2022 Update.

  Łatka KB5020387 została wprowadzona w celu wyeliminowania problemu, który dotyczy wybranych typów połączeń SSL (Secure Sockets Layer) oraz TLS (Transport Layer Security). W specyficznych sytuacjach korzystanie z tych połączeń powodowało wyświetlenie się błędu "SEC_E_ILLEGAL_MESSAGE".

  Znane błędy

  Microsoft informuje, że nie zidentyfikowano żadnych błędów po instalacji aktualizacji KB5020387

  Aktualizacja z 11 października 2022 roku - KB5018427/KB5018418

  We wtorek - 11 października 2022 roku wydano kolejną aktualizację dla Windowsa 11. Tym razem mowa o pakiecie wydanym z okazji cyklu Patch Tuesday. Dla systemu Windows 11 22H2 (2022) udostępniono łatkę KB5018427, a dla starszej wersji 21H2 - KB5018418.

  Najnowsza aktualizacja, która trafiła do Windows Update skupia się na poprawie bezpieczeństwa systemu operacyjnego.

  Producent nie informuje o żadnych szczegółowych informacjach dotyczących aktualizacji. Nowe oprogramowanie nie wprowadza nowych funkcji oraz nie łata krytycznych luk w zabezpieczeniach.

  Znane błędy

  Niestety po aktualizacji Windows 11 2022 z wykorzystaniem łatki KB5018427 nadal występują zidentyfikowane błędy. Microsoft ostrzega administratorów przed:

  • Nieprawidłowym działaniem pakietów rezerwowych w Windows 11 22H2. System może konfigurować się jedynie częściowo, a konfiguracja OOBE (Out Of Box Experience) może kończyć się niespodziewanie przed zakończeniem procesu. Występować mogą również przypadkowe restarty. Producent zachęca do tworzenia kopii zapasowych urządzeń i pakietów rezerwowych przed aktualizacją do wydania Windows 11 2022. Firma bada sprawę.
  • Kopiowanie dużych, wielogigabajtowych plików w Windows 11 22H2 może trwać dłużej, niż zazwyczaj. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11 2022 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Urządzenia z systemem Windows używane przez użytkowników w domach lub małych biurach prawdopodobnie nie są dotknięte tym problemem. Producent pracuje nad rozwiązaniem błędu. Stosowna łatka pojawi się wkrótce.

  Inne problemy mogą spotkać użytkowników Windowsa 11 21H2, którzy zainstalowali łatkę KB5018418. Microsoft informuje o jednym problemie:

  • Po zainstalowaniu aktualizacji KB5018410 mogą wystąpić problemy z zasadami grupy (Group Policy). Microsoft zidentyfikował przypadki, w których system operacyjny po aktualizacji tworzy puste skróty lub pliki z użyciem zera bajtów.

  Aktualizacja z 30 września 2022 roku - KB5017389

  Równo 10 dni po publikacji pierwszej aktualizacji rozwojowej systemu operacyjnego Windows 11 firma Microsoft wydała pierwszą łatkę dla tego systemu. Aktualizacja KB5017389 dostępna jest jedynie dla użytkowników systemu Windows 11 2022 i skupia się głównie na eliminacji błędów, które zgłaszali użytkownicy nowej wersji Windowsa 11.

  Łatka KB5017389 wprowadza następujące zmiany:

  • Wyeliminowano błędy aktualizacji aplikacji w Microsoft Store.
  • Zmieniono datę wprowadzenia czasu letniego w Chile.
  • Rozwiązano problem z działaniem wybranych znaków w języku chińskim. Wstawiane znaki wyświetlały się w nieprawidłowej szerokości po pogrubieniu tekstu.
  • Pozbyto się problemy z ponownym załadowaniem kart trybu IE w sesji podczas korzystania z Microsoft Edge.
  • Rozwiązano problem z działaniem przeglądarki Microsoft Edge w trybie IE podczas wyświetlania plików .pdf.
  • Rozwiązano problem wpływający na połączenia w trybie Dual SIM w aplikacji Łącze do telefonu.
  • Wyeliminowano błąd uniemożliwiający zalogowanie się do różnych aplikacji pakietu Microsoft Office 365. Dotyczy to programów Outlook, Word, Teams itd.
  • Pozbyto się problemu, który wpływał na działanie usługi Windows Search. Powodował on, że postęp indeksowania dla tej usługi był wolniejszy, niż zazwyczaj.
  • Rozwiązuje problem mający wpływ na wydajność niektórych modeli procesorów. Problem występował po aktywacji funkcji Hyper-V i zabezpieczeń jądra dotyczących bezpośredniego dostępu do pamięci (DMA).
  • Pozbyto się błędu ze statyczną adresacją sieci wywołującego niepowodzenie polecenia NetworkAdapterConfiguration.
  • Zaktualizowano Menedżer zadań. Nie zawiesza się on podczas przełączania między trybem jasnym, a trybem ciemnym lub przy zmianie koloru akcentu.
  • Rozwiązuje problem dotyczący sterowników graficznych korzystających z pliku d3d9on12.dll.
  • Zmniejszono ilość energii zużywanej przez protokół Dynamic Host Configuration Protocol w niektórych urządzeniach, gdy znajdują się one w trybie uśpienia
  • Rozwiązano problem dotyczący przeglądarek XML Paper Specification (XPS), z którym systemy Windows borykały się od długiego okresu czasu. Uniemożliwiał on otwarcie plików XPS w niektórych językach innych niż angielski. Dotyczy to niektórych kodowań znaków japońskich i chińskich. Problem ten dotyczył plików XPS oraz Open XPS (OXPS).
  • Rozwiązano problem polegający na tworzeniu duplikatu kolejki wydruku. Z tego powodu oryginalna kolejka wydruku przestawała działać.
  • Wyeliminowano błąd pozwalający na omijanie reguł MSHTML i ActiveX dla Windows Defender Application Control (WDAC).
  • Rozwiązano problem dotyczący interfejsu użytkownika Miracast. Czasami zamykał się on zbyt wcześnie podczas rzutowania do urządzeń używających funkcji DeviceObjectType:Aep.
  • Dodano bardziej dynamiczną zawartość Widżetów do paska zadań z odznakami powiadomień. Po otwarciu Widżetów, gdy na pasku zadań wyświetlana jest plakietka, u góry tablicy pojawi się baner. Zawiera on więcej informacji o tym, co spowodowało wyświetlenie powiadomienia.
  • Usunięto problem, który dotyczy menedżera kont SharedPC. Problem podtrzymywał go przed usunięciem wielu kont podczas czyszczenia.
  • Rozwiązano problem, który powoduje, że program LogonUI.exe przestaje działać. Z tego powodu nie można wyłączyć ekranu blokady, aby wyświetlić ekran poświadczeń.
  • Zaktualizowano funkcję FindNextFileNameW(). Jej nieprawidłowa budowa mogła powodować wyciek pamięci.
  • Rozwiązano problem wpływający na funkcję Robocopy.
  • Rozwiązano problem dotyczący usługi LanmanWorkstation. Powodował on wyciek pamięci podczas montowania dysku sieciowego.

  Znane błędy

  Niestety po aktualizacji Windows 11 2022 z wykorzystaniem łatki KB5017389 nadal występują zidentyfikowane błędy. Microsoft ostrzega administratorów przed:

  • Nieprawidłowym działaniem pakietów rezerwowych w Windows 11 22H2. System może konfigurować się jedynie częściowo, a konfiguracja OOBE (Out Of Box Experience) może kończyć się niespodziewanie przed zakończeniem procesu. Występować mogą również przypadkowe restarty. Producent zachęca do tworzenia kopii zapasowych urządzeń i pakietów rezerwowych przed aktualizacją do wydania Windows 11 2022. Firma bada sprawę.
  • Kopiowanie dużych, wielogigabajtowych plików w Windows 11 22H2 może trwać dłużej, niż zazwyczaj. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest większe w przypadku kopiowania plików do systemu Windows 11 2022 z udziału sieciowego za pośrednictwem protokołu SMB (Server Message Block), ale problem może dotyczyć również lokalnego kopiowania plików. Urządzenia z systemem Windows używane przez użytkowników w domach lub małych biurach prawdopodobnie nie są dotknięte tym problemem. Producent pracuje nad rozwiązaniem błędu. Stosowna łatka pojawi się wkrótce.

  Aktualizacja z 20 września 2022 roku - Debiut Windows 11 2022 (Windows 11 22H2)

  Po wielu miesiącach testów w programie Windows Insider, 20 września 2022 roku udostępniono pierwszą aktualizację rozwojową dla systemu operacyjnego Windows 11. Niemalże rok po oficjalnym debiucie nowego systemu firmy Microsoft użytkownicy otrzymali aktualizację do Windows 11 2022 znanego wcześniej jako Windows 11 22H2.

  Windows 11 2022
Źródło: microsoft.com

  Windows 11 2022

  Źródło: microsoft.com

  To pierwsza tak duża aktualizacja systemu. Nowa wersja oprogramowania będzie wspierana przez 24 miesiące od daty premiery (do 10.08.2024) dla wydań Home, Oprócz, Pro for Workstation i Pro Education oraz 36 miesięcy dla wersji Enterprise oraz Educations (do 14.10.2025).

  Microsoft zaleca administratorom IT, którzy posiadają w swoich firmach komputery pracujące pod kontrolą Windows 11 jak najszybsze wymuszenie aktualizacji do Windows 11 2022, aby móc skorzystać z najnowszych funkcji bezpieczeństwa.

  Najnowsza wersja Windows 11 otrzymała numer kompilacji 22621.521. Microsoft zdecydował się na wprowadzenie sporo nowych funkcji. Z większości z nich ucieszą się administratorzy IT oraz użytkownicy instytucjonalni.

  Warto podkreślić, ze aktualizacja do Windows 11 2022 nie jest obligatoryjna. Microsoft nadal wspiera pierwotną wersję Windowsa 11 i nie zmusza administratorów IT do natychmiastowego przeprowadzenia aktualizacji.

  Dotychczasowe wydania Windows 11 będą utrzymywane i aktualizowane do 10 października 2023 roku, a więc administratorzy i dyrektorzy IT mają ponad rok na przeprowadzenie procesu aktualizacji.

  Aktualizacja do Windows 11 2022 przeprowadzana jest stopniowo z wykorzystaniem narzędzia Windows Update. Microsoft informuje, ze osiągnięcie pełnej dostępności aktualizacji na każdym komputerze z Windows 11 może zająć kilka tygodni.

  System operacyjny Windows 11 2022 otrzymał nowe narzędzia wspierające pracę wielozadaniową. Microsoft wprowadził asystenta rozmieszczania okien, który pozwala lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń roboczą.

  Windows 11 2022 wprowadza również nowy system wyświetlania powiadomień. Zintegrowano je rownież aplikacjami firm trzecich np. Spotify czy Microsoft To Do.

  System operacyjny oferuje nowe możliwości podczas przeprowadzania wideokonferencji. Pojawiła się natywna możliwość korekcji obrazu, zamazywania tła, podążania kadru za użytkownikiem czy usuwania dźwięków otoczenia.

  Z punktu widzenia organizacji najważniejszą nowością w Windows 11 2022 są ulepszone zabezpieczenia. System wprowadza aplikację Smart App Control, która korzystają z algorytmów sztucznej inteligencji przewiduje, czy uruchamiana aplikacja jest bezpieczna.

  Nowa wersja systemu operacyjnego Windows 11 to również nowe techniki wirtualizacji wykorzystywane do ochrony jądra systemu - HyperVisor protected Code Integrity. Element ten chroni oprogramowanie wymagające bezpośredniego dostępu do kernela takie jak np. sterowniki sprzętowe.

  Moduł SmartScreen otrzymał ulepszone zabezpieczenia antyphishingowe.

  Część funkcji systemu operacyjnego Windows 11 2022 zostanie udostępniona wraz z kolejnymi aktualizacjami. Mowa głównie o nowym Eksploratorze plików zintegrowanym z Microsoft 365 oraz możliwością otwierania kilku różnych lokalizacji z poziomu jednego okna.

  Aktualizacja z 13 września 2022 roku - KB5017328

  W drugi wtorek miesiąca - 13 września 2022 roku Microsoft wydał dla systemu operacyjnego Windows 11 nową poprawkę. Całość udostępniono w związku z cyklem Patch Tuesday. Nowa łatka KB5017328 zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego na 22000.978.

  Microsoft nie informuje dokładnie o zmianach, które wprowadza aktualizacja. Gigant z Redmond przekazał, że wprowadzono nowe rozwiązania związane z poprawą zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows. Rozwiązano również problem dotyczący kont Microsoft. Okno dialogowe służące do logowania lub wylogowywania w niektórych sytuacjach nie był wyświetlany. Problem występował na urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Windows 11 z zainstalowanym pakietem aktualizacyjnym KB5016691.

  Znane błędy

  Po aktualizacji z wykorzystaniem łatki KB5017328 administratorzy IT mogą spodziewać się dwóch zidentyfikowanych, ale nie naprawionych problemów:

  • W systemie operacyjnym wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki.
  • Po aktualizacji do łatki KB5016688 mogą wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki
  • Odnotowano również nowy problem związany ze mianą czasu Chile. Od godziny 12:00 10 września 2022 roku czas urzędowy w Chile przesunie się o 60 minut zgodnie z komunikatem z 9 sierpnia 2022 roku o zmianie strefy czasowej na czas letni (DST). Wcześniej zmiana czasu odbywała się 4 września. Czas pomiędzy 4, a 11 września 2022 roku nie był poprawnie wyświetlany. Problemy odnotowano również w aplikacjach z ekosystemu Microsoft 365 - Microsoft Outlook, Microsoft Teams czy Office 365.

  Aktualizacja z 25 sierpnia 2022 roku - KB5016691

  Microsoft zdecydował się na niespodziewane wydanie aktualizacji KB5016691, która została udostępniona w czwartek - 25 sierpnia 2022 roku.

  Po instancji łatki system operacyjny Windows 11 zmienia numer kompilacji na 22000.918. Aktualizacja eliminuje wiele błędów zgłaszanych przez użytkowników.

  Rozwiązano problem związany z drukowaniem przez USB, który może powodować nieprawidłowe działanie drukarki po jej ponownym uruchomieniu lub zainstalowaniu.

  Wyeliminowano błąd uniemożliwiający systemowi Windows 11 SE zaufanie niektórym aplikacjom ze sklepu Microsoft Store. Mogło to uniemożliwić pobranie niezaufanej aplikacji.

  Microsoft pozbył się również problemów z działaniem zestawów słuchawkowych połączonych z systemem przez Bluetooth. Po zmianie paska postępu przerywany był strumień audio.

  Rozwiązano także znany od wielu tygodni problem z przeglądarką Microsoft Edge, która przestawała odpowiadać w specyficznych sytuacjach podczas pracy w trybie IE. Problem ten uniemożliwiał również interakcje z innymi oknami dialogowymi programu.

  Łatka KB5016691 wprowadza kilka nowości. Administratorzy IT mają możliwość zdalnego dodawania języków i funkcji związanych z językami na komputerach w domenie. Mogą również zarządzać scenariuszami językowymi w urządzeniach końcowych.

  Wprowadzono kompresję plików SMB Server Message Block niezależnie od rozmiaru pliku. Wcześniej funkcja ta dostępna była jedynie na plikach o rozmiarze powyżej 100 MB.

  Microsoft zaktualizował również wbudowanego w Windows 11 antywirusa - Microsoft Defender for Endpoint. Otrzymał on nowe algorytmy identyfikowania i przechwytywania wirusów typu ransomware oraz rozbudowanych ataków.

  Wyeliminowano przy okazji wiele mniej popularnych problemów.

  Windows 11 nie ma już problemów z wyświetlaniem wartości null podczas konfiguracji z wykorzystaniem elementu ServerAssignedConfigurations.

  Naprawiono błąd z działaniem funkcji Auto HDR. W wybranych kartach graficznych z obsługą skalowania zasobów CASO pozbyto się problemów działania funkcji automatycznego HDR.

  Rozwiązano problem, który uniemożliwia otwieranie zwirtualizowanych aplikacji App-V Microsoft Office lub powoduje, że przestają one działać.

  Usunięto błąd, który w pewnych okolicznościach mógł powodować niepowodzenie wdrożenia certyfikatu Windows Hello for Business po zresetowaniu urządzenia.

  Microsoft poprawił system przełączania się ze sterowników klasy IPP (Internet Printing Protocol) na sterowniki dostawcy sprzętu (IHV), co rozwiązuje problemy z poprawnym wydrukiem. Przy okazji poprawiono sposób komunikacji dwukierunkowej pomiędzy drukarką, a komputerem. Komponent ten czasami uniemożliwiał dostęp do wybranych funkcji drukarki.

  Rozwiązano problem dotyczący interfejsu API ProjectionManager.StartProjectingAsync, który powodował, że niektóre lokalizacje nie mogły połączyć się z urządzeniami zgodnymi ze standardem Micracast.

  Programiści zaktualizowali funkcje BitLocker, która nie wpływa na wydajność komputera.

  Usunięto problem uniemożliwiający uwierzytelnianie urządzeń innych niż pracujących pod kontrolą systemu Windows. Problem ten występował, gdy łączyły się one z pulpitem zdalnym opartym na systemie operacyjnym Windows i używały karty inteligentnej do uwierzytelniania.

  Rozwiązano problem powodujący, że narzędzie Resultant Set of Policy (Rsop.msc) przestaje działać, gdy przetwarza 1000 lub więcej ustawień zabezpieczeń "systemu plików".

  Wyeliminowano błąd powodujący, że aplikacja Ustawienia przestaje działać na kontrolerach domeny serwera (DC) podczas uzyskiwania dostępu do strony Prywatność > Historia aktywności.

  Usunięto problem uniemożliwiający urządzeniom otrzymanie z usługi Windows Update rozszerzenia dla sterownika, gdy ten sterownik rozszerzenia jest już zainstalowany bez sterownika podstawowego.

  Usunięto błąd powodujący, że usługa LSASS (Local Security Authority Subsystem Service) przestaje działać na kontrolerach domeny Active Directory. Problem ten występował, gdy LSASS przetwarza jednoczesne żądania Lightweight Directory Access Protocol (LDAP) over Transport Layer Security (TLS), których nie udawało się się odszyfrować. Funkcja zwracała kod błędu - 0xc0000409 (STATUS_STACK_BUFFER_OVERRUN).

  Rozwiązano problem, który dotyczy wyszukiwania nieistniejącego identyfikatora zabezpieczeń (SID) z domeny lokalnej przy użyciu kontrolera domeny tylko do odczytu (RODC). Wyszukiwanie nieoczekiwanie zwracało błąd STATUS_TRUSTED_DOMAIN_FAILURE zamiast STATUS_NONE_MAPPED lub STATUS_SOME_MAPPED.

  Wyeliminowano problem, który może powodować wyciek tokenów w usłudze serwera lokalnych uprawnień bezpieczeństwa (LSASS). Problem ten dotyczył jedynie urządzeń, w których zainstalowano aktualizacje systemu Windows datowane na 14 czerwca 2022 r. lub później. Występował on, gdy urządzenie wykonywało określoną formę usługi dla użytkownika (S4U) w niezaufanej bazie obliczeniowej (TCB) usługi systemu Windows, która działa jako usługa sieciowa.

  Znane błędy

  Po aktualizacji z wykorzystaniem łatki KB5016691 administratorzy IT mogą spodziewać się jednego zidentyfikowanego, ale nie naprawionego problemu:

  • W systemie operacyjnym wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki.

  Aktualizacja z 9 sierpnia 2022 roku - KB5016629

  We wtorek 9 sierpnia 2022 roku Microsoft wydał nową łatkę dla systemu operacyjnego Windows 11. Oprogramowanie ukazało się zgodnie z harmonogramem Patch Tuesday. To jedna z ostatnich łatek przed wydaniem nowej wersji Windows 11 - 22H2 - Sun Valley.

  Niewielka aktualizacja nie wprowadza żadnych nowych funkcji. Inżynierowie skupili się na rozwiązaniu znanych problemów.

  Microsoft rozwiązał problem, który na wybranych komputerach uniemożliwił otwarcie Menu Start. Wybrane konfiguracje sprzętowe nie pozwalały na otwarcie Menu Start po kliknięciu w ikonę na pasku lub odpowiedni przycisk na klawiaturze. Poprawiono również zgłoszone błędy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego.

  Znane błędy

  Microsoft informuje administratorów IT o możliwości wystąpienia czterech błędów po aktualizacji systemu z wykorzystaniem łatki KB5016629:

 • Łatka może powodować problemy z kartami trybu IE w Microsoft Edge. Mogą one przestać odpowiadać w momencie wyświetlania modalnych okien dialogowych, które wymagają od użytkownika odpowiedzi przed kontynuowaniem lub wejściem w integrację z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Witryny, których dotyczy ten problem wywołują windows.focus. Na komputerach, na których występuje problem Microsoft proponuje odinstalować aplikację z wykorzystaniem przygotowanego pliku KIR - Known Issue Rollback
 • Po aktualizacji do łatki KB5016616 mogą wystąpić problemy z programem XPS Viewer, który nie może otwierać dokumentów XML Paper Specification (XPS) w niektórych językach innych niż angielski, w tym w niektórych kodowaniach znaków japońskich i chińskich. Po napotkaniu błędu, jeśli przeglądarka XPS Viewer nie zostanie zamknięta, może osiągnąć nawet 2,5 GB zużycia pamięci przed nieoczekiwanym zamknięciem przez system operacyjny. Microsoft pracuje nad udostępnieniem łatki
 • Aktualizacja z 21 lipca 2022 roku - KB5015882

  Po nieco ponad tygodniu od udostępniania łatki z okazji Patch Tuesday w Windows Update pojawiła się kolejna aktualizacja dla systemu operacyjnego Windows 11. Łatka KB5015882 wprowadza sporo nowych funkcji.

  Microsoft udostępnił opcję otrzymywania priorytetowych powiadomień podczas korzystania z trybu skupienia.

  Zaktualizowano system konfiguracji Windowsa 11. Posiada on teraz opcję automatycznej aktualizacji systemu operacyjnego do najnowszej dostępnej kompilacji podczas konfiguracji początkowej.

  Programiści wyeliminowali problem powodujący zawieszanie się Eksploratora plików po użyciu przycisków do odtwarzania i wstrzymywania multimediów na wybranych konfiguracjach sprzętowych.

  Rozwiązano problem powodujący, że Eksplorator Plików przestaje działać po użyciu menu kontekstowego Menu Start (Win+X), gdy do urządzenia podłączony jest monitor zewnętrzny.

  Wyeliminowano niemożliwość zamknięcia pustego okna po najechaniu na ikonę wyszukiwania na pasku zadań.

  Usunięto problem uniemożliwiający otwarcie niektórych narzędzi do rozwiązywania problemów.

  Usunięto problem w funkcji UIAutomation(), który powoduje, że aplikacja przestaje działać.

  Usunięto problem uniemożliwiający działanie interfejsu API zadania rozruchowego zgodnie z oczekiwaniami w przypadku niektórych aplikacji.

  Zwiększono niezawodność działania algorytmu ponownego uruchamiania komputera za pomocą przycisku po aktualizacji systemu operacyjnego.

  Usunięto problem powodujący, że uwierzytelnianie konta maszyny na podstawie certyfikatu nie powiedzie się w niektórych okolicznościach po zainstalowaniu aktualizacji zabezpieczeń z 10 maja 2022 r. na kontrolerach domeny.

  Usunięto problem, który wpływa na kod Arm64EC tworzony przy użyciu zestawu SDK systemu Windows 11.

  Znane błędy

  Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanych problemach, które nie zostały wyeliminowane wraz z aktualizacją.

  • Po aktualizacji Windows 11 KB5015814 karty trybu IE w Microsoft Edge mogą przestać odpowiadać, gdy witryna wyświetla modalne okno dialogowe. Modalne okno dialogowe to formularz lub okno dialogowe, które wymaga od użytkownika odpowiedzi przed kontynuacją lub interakcją z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Aby rozwiązać ten problem należy skorzystać z przygotowanego pakietu odinstalowującego łatkę KB5014019
  • Po zainstalowaniu aktualizacji nadal występują poważne problemy, które mogą uniemożliwić efektywną pracę z komputerem. W specyficznych przypadkach na niewielkiej liczbie komputerów stwierdzono problemy z działaniem Menu Start. Po zainstalowaniu łatki kliknięcie w Menu Start nie przynosi żadnego rezultatu. Microsoft zaleca cofnięcie aktualizacji z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego pliku.

  Aktualizacja z 12 lipca 2022 roku - KB5015814

  W drugi wtorek miesiąca Microsoft postanowił wydać nową aktualizację dla Windows 11 z okazji Patch Tuesday. Nowa łatka skupia się głownie na rozwiązaniu problemów związanych z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows.

  Aktualizacja zawiera wszystkie łatki zgromadzone w czerwcowym pakiecie KB5014668. Dodatkowo rozwiązano problem polegający na przekierowaniu wyjścia polecenia PowerShell, aby dzienniki transkrypcji nie zawierały żadnej zawartości. Dzienniki transkrypcji mogą zawierać odszyfrowane hasła, jeśli włączone zostanie rejestrowanie w programie PowerShell. W rezultacie dzienniki transkrypcji tracą odszyfrowane hasła.

  Znane błędy

  Microsoft informuje administratorów IT o trzech znanych problemach, które nie zostały wyeliminowane wraz z aktualizacją.

  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
  • Po aktualizacji Windows 11 KB5015814 karty trybu IE w Microsoft Edge mogą przestać odpowiadać, gdy witryna wyświetla modalne okno dialogowe. Modalne okno dialogowe to formularz lub okno dialogowe, które wymaga od użytkownika odpowiedzi przed kontynuacją lub interakcją z innymi częściami strony internetowej lub aplikacji. Aby rozwiązać ten problem należy skorzystać z przygotowanego pakietu odinstalowującego łatkę KB5014019
  • Niestety po zainstalowaniu aktualizacji występują poważne problemy, które mogą uniemożliwić efektywną pracę z komputerem. W specyficznych przypadkach na niewielkiej liczbie komputerów stwierdzono problemy z działaniem Menu Start. Po zainstalowaniu łatki kliknięcie w Menu Start nie przynosi żadnego rezultatu. Microsoft zaleca cofnięcie aktualizacji z wykorzystaniem specjalnie przygotowanego pliku.

  Aktualizacja z 23 czerwca 2022 roku - KB5014668

  Microsoft w ciągu jednego tygodnia zdecydował się na wydanie dwóch łatek dla systemu operacyjnego Windows 11. Po aktualizacji z 20 czerwca 2022 roku, 23 czerwca 2022 roku wprowadzono kolejną wersję systemu.

  Aktualizacja zmienia numer kompilacji na 22000.778 i wprowadza wiele nowych funkcji.

  Najważniejsza informacją dla administratorów IT jest obecność nowego systemu wyszukiwania zintegrowanego z Menu Start. Producent zdecydował się dodać wyróżnienia wyszukiwania, które wyświetlają informacje godne uwagi oraz interesujące wydarzenia powiązane z kalendarzem - np. światami czy rocznicami. Wszystkie wiadomości wyświetlane są w skali globalnej oraz regionalnej (krajowej).

  Zaktualizowana wyszukiwarka Windows 11
Źródło: microsoft.com

  Zaktualizowana wyszukiwarka Windows 11

  Źródło: microsoft.com

  Administratorzy IT mogą wykorzystać wyróżnione wyszukiwanie do umieszczania najważniejszych informacji z życia organizacji. Mogą one dotyczyć wydarzeń, sugerować kontakty, pliki oraz inne elementy powiązane z ekosystemem Microsoft 365.

  Zmiana wprowadzana jest stopniowo. Na wszystkich komputerach pojawi się w ciągu kilku tygodni od wdrożenia łatki KB5014668.

  Łatka KB5014668 wprowadza również wiele poprawek. Microsoft pozbył się problemów uniemożliwiających aktualizację do systemu Windows 11 z pierwotnego wydania wprowadzonego na rynek w październiku 2022 roku. Rozwiązano problem uniemożliwiający odtwarzanie klipów wideo w wybranych grach. Usunięto problem, który powodował zawieszanie się wybranych gier podczas korzystania ze specyficznych technologii audio do tarzania efektów dźwiękowych.

  Microsoft zmienił nazwę aplikacji Twój Telefon (Your Phone) na Phone Link. Usunięto problem z działaniem akcesorium Microsoft Surface Dial. Strona ustawień nie zawiesza się już podczas edycji ustawień.

  Rozwiązano problem z dostęp do internetu z mobilnych hotspotów Wi-Fi.

  Microsoft informuje o wprowadzaniu wielu aktualizacji jakościowych podkreślając jednocześnie, że poprawka KB5014668 nie skupia się na poprawie jakości bezpieczeństwa.

  Administratorzy IT ucieszą się z możliwości konfiguracji zestawu szyfrów klienta SMB i serwera SMB za pomocą PowerShell. Dodano obsługę protokołu TLS (Transport Layer Security) 1.3 w klienckich i serwerowych implementacjach protokołu LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) systemu Windows.

  Znane błędy

  Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanych problemach, które nie zostały wyeliminowane wraz z aktualizacją.

  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
  • Po aktualizacji Windowsa 11 do wersji 22000.740 oraz nowszych mogą wystąpić problemy z działaniem funkcji udostępniania internetu z wykorzystaniem hotspotu Wi-Fi. Podczas próby wykorzystania tej funkcji urządzenie główne może stracić połączenie z Internetem po nawiązaniu połączenia z routerem. Microsoft zaleca zrestartowanie funkcji Hotspot Wi-Fi, aby rozwiązać problem z łącznością.

  Aktualizacja z 20 czerwca 2022 roku - KB5016138

  W poniedziałek - 20 czerwca 2022 roku - niecały tydzień po udostępnieniu łatki KB5014697 z okazji Patch Tuesday, Microsoft wydał nowa (nieplanowaną) aktualizację systemu operacyjnego Windows 11. Pakiet aktualizacyjny KB5016138 zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego z 22000.708 na 22000.740.

  Aktualizacja rozwiązuje znany problem, który dotyczył tylko i wyłącznie urządzeń posiadających procesory w architekturze ARM. Błąd uniemozliwiał logowanie do usługi Azure Active Directory, co ograniczało dostęp do popularnych aplikacji takich jak Microsoft Teams, Microsoft Outlook czy Microsoft OneDrive. Jednocześnie posiadacze urządzeń takich jako Microsoft Surface X nie byli w stanie korzystać z połączenia VPN.

  Problem z łącznością z usługą Azure Active Directory dotyczył jedynie mało popularnych urządzeń
Źródło: microsoft.com

  Problem z łącznością z usługą Azure Active Directory dotyczył jedynie mało popularnych urządzeń

  Źródło: microsoft.com

  Aktualizacja ma charakter OOB - Out-of-band i jest przeznaczona jedynie na urządzenia oparte na architekturze ARM. Oznacza to, ze posiadacze komputerów z procesorami x86 nie otrzymają poprawki KB5016138. Dla tego typu urządzeń najnowszą wersja systemu operacyjnego Windows 11 jest kompilacja 22000.739 z 14 czerwca 2022 roku.

  Znane błędy

  Microsoft informuje administratorów IT o dwóch znanych problemach, które nie zostały wyeliminowane wraz z aktualizacją.

  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
  • Po aktualizacji Windowsa 11 do wersji 22000.740 oraz nowszych mogą wystąpić problemy z działaniem funkcji udostępniania internetu z wykorzystaniem hotspotu Wi-Fi. Podczas próby wykorzystania tej funkcji urządzenie główne może stracić połączenie z Internetem po nawiązaniu połączenia z routerem. Microsoft zaleca zrestartowanie funkcji Hotspot Wi-Fi, aby rozwiązać problem z łącznością.

  Aktualizacja z 14 czerwca 2022 roku - KB5014697

  W połowie czerwca 2022 roku Microsoft wydał nową aktualizację Windowsa 11 z okazji Patch Tuesday. Jest to mała aktualizacja, która nie wprowadza nowych funkcji. Warto podkreślić, że uaktualnienie skupia się na poprawie bezpieczeństwa systemu operacyjnego Windows 11.

  Gigant z Redmond nie opublikował dokładnego dziennika zmian. Firma przekazała jedynie, ze wprowadzono różne poprawki zabezpieczeń wewnętrznych funkcji systemu operacyjnego Windows. Jednocześnie nie zaobserwowano żadnych nowych problemów.

  Łatka KB5014697 dystrybuowana jest dla wszystkich komputerów z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 11 za pomocą Windows Update.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed trzema znanymi błędami, które nie zostały wyeliminowane.

  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
  • Po aktualizacji Windowsa 11 do wersji 22000.739 mogą wystąpić problemy z działaniem funkcji udostępniania internetu z wykorzystaniem hotspotu Wi-Fi. Podczas próby wykorzystania tej funkcji urządzenie główne może stracić połączenie z Internetem po nawiązaniu połączenia z routerem. Microsoft zaleca zrestartowanie funkcji Hotspot Wi-Fi, aby rozwiązać problem z łącznością.
  • Gigant z Redmond raportuje również jeden problem, który występuje tylko i wyłącznie na urządzeniach posiadających procesory w architekturze ARM. Po zainstalowaniu aktualizacji KB5014697 komputery z procesorami ARM miewają problemy z logowaniem przy wykorzystaniu usługi Azure Active Directory (AAD). W niektórych przypadkach maszyny nie będą mogły uzyskać dostępu do połączenia VPN, usługi Microsoft Teams, OneDrive oraz Outlook.

  Aktualizacja z 24 maja 2022 roku - KB5014019

  We wtorek - 24 maja 2022 roku - Microsoft wprowadził na rynek nową poprawkę dla systemu operacyjnego Windows 11, która zmienia numer kompilacji na 22000.708. To duże uaktualnienie wprowadzające na pokład nowe funkcje oraz wiele poprawek zabezpieczeń i stabilności.

  Microsoft usprawnił weryfikację bezpieczeństwa, ale zmiana ta dotyczy jedynie kont rodzinnych.

  Użytkownicy zaktualizowanego Windowsa 11 otrzymują możliwość korzystania z automatycznej zmiany tła na ekranie domowym. Opcja ta wcześniej dostępna była jako zewnętrzna aplikacja o nazwie Bing Wallpaper. W najnowszej wersji Windows 11 OS Build 22000.708 rozwiązanie trafiło do sekcji Personalizuj tło w Ustawienia > Personalizacja > Tło.

  Microsoft rozwiązał problem z działaniem sterowników odpowiedzilanych za jasność ekranu. Windows 11 nie ma już problemów z utrzymywaniem jasności po zmianie trybu wyświetlania.

  System operacyjny pozbawiony został błędu wpływającego na działanie okien trybu IE.

  Rozwiązano problem uniemożliwiający swobodną aktualizację skrótów internetowych.

  Rozwiązano problem powodujący, że edytor metod wprowadzania (IME) odrzuca znak, jeśli zostanie on wprowadzony w czasie, gdy IME konwertuje poprzedni tekst.

  Microsoft popracował nad systemem widgetów. Pozbawiono go problemów z wyświetlaniem widżetów na niewłaściwym monitorze po najechaniem kursora myszy na ikonę wyświetlania widżetów zintegrowaną z paskiem zadań. Producent dodał również nową animację w narzędziu do obsługi widżetów.

  W najnowszej kompilacji Windowsa 11 pozbyto się irytującego problemu, który powodował wyświetlanie nieostrych ikon aplikacji w wynikach wyszukiwania, gdy w ustawieniach skalowanie wyświetlacza ustawione było na ponad 100%.

  Udoskonalono system kopiowania plików, który nie zawiera już błędu wpływające na prędkość kopiowania danych.

  Microsoft zaktualizował również wyszukiwarkę w Menu Start. Nie ma ona już problemu z zawieszaniem się interfejsu podczas wprowadzania tekstu.

  Po wielu tygodniach rozwiązano problem, który uniemożliwiał uruchomienie dysków odzyskiwania (CD lub DVD), jeśli zostały one utworzone za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) w Panelu sterowania. Problem ten pojawiał się po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows 11 wydanych 11 stycznia 2022 roku lub później.

  Rozwiązuje także problem dotyczący niektórych układów graficznych, który powodował nieoczekiwane zamykanie aplikacji lub przerwanie pracy programów korzystających z z Direct3D 9.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed jednym znanym błędem, który nie został wyeliminowany.

  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation

  Aktualizacja z 10 maja 2022 roku - KB5013943

  We wtorek - 10 maja 2022 roku - Microsoft wprowadził na rynek nową poprawkę dla Windowsa 11. Uaktualnienie zostało wydane z okazji Patch Tuesday. Łatka KB5013943 zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego na OS Build 22000.675.

  Producent informuje, że aktualizacja KB5013943 rozwiązuje problemy związane z bezpieczeństwem systemu operacyjnego Windows 11. Z tego powodu warto rozważyć szybką implementację łatki na komputerach służbowych.

  Microsoft usunął problem, który wywoływał migotanie ekranu po uruchomieniu systemu w trybie bezpiecznym. W sporadycznych przypadkach elementy systemu opierające się na składniku explorer.exe - Eksplorator plików, menu Start czy pasek zadań zawieszały się, działały niestabilnie lub uruchamiały się ponownie.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed kilkoma znanymi błędami.

  • Po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows wydanych 11 stycznia 2022 r. lub nowszych wersji systemu Windows na dotkniętej problemem wersji systemu Windows może nie być możliwe uruchomienie dysków odzyskiwania (CD lub DVD) utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) w Panelu sterowania.
  • Problem ten nie dotyczy dysków odzyskiwania utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) na urządzeniach, na których zainstalowano aktualizacje systemu Windows wydane przed 11 stycznia 2022 r. i powinny one uruchamiać się zgodnie z oczekiwaniami.
  • Uwaga - problem nie dotyczy obecnie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych innych firm.
  • Na niektórych komputerach po zainstalowaniu łatki KB5013943 w niektórych aplikacjach korzystających z .NET Freamwork 3.5 mogą występować problemy z ich uruchomieniem. Problem dotyczy wybranych składników opcjonalnych .NET Freamwork 3.5 takich jak Windows Communication Foundation (WCF) oraz Windows Workflow (WWF). Microsoft informuje, że problem można rozwiązać poprzez ponowne uruchomienie .NET Freamwork 3.5 oraz dodatków. Administratorzy mogą wykorzystać nastepujące polecenia:
  • dism /online /enable-feature /featurename:netfx3 /all
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-HTTP-Activation
  • dism /online /enable-feature /featurename:WCF-NonHTTP-Activation
  • Po zainstalowaniu aktualizacji KB5013943 mogą wystąpić problemy z nieoczekiwanym zamknięciem aplikacji lub przerwaniem działania aplikacji korzystającej z Direct3D 9. W Dzienniku zdarzeń w Windows Logs/Applications może również pojawić się błąd, w którym jako moduł powodujący awarię wskazany jest d3d9on12.dll. Kod wyjątku to 0xc0000094.

  Aktualizacja z 25 kwietnia 2022 roku - KB5012643

  W poniedziałek - 25 kwietnia 2022 roku udostępniono kolejną poprawkę zabezpieczeń dla systemu operacyjnego Windowsa 11. Łatka o numerze kompilacji KB5012643 pojawiła się w Windows Update zaledwie 13 dni po udostępnieniu aktualizacji KB5012592 w ramach Patch Tuesday.

  Oprogramowanie udostępnione przed długim weekendem majowym wprowadza kilka nowych funkcji do systemu operacyjnego Windows 11.

  Wśród najważniejszych zmian Microsoft wymienia:

  • Usunięcie błędu, który mógł powodować częściowe ucinanie napisów wideo w oficjalnej aplikacji Filmy
  • Usunięcie błędu, który mógł powodować niepoprawne wyrównywanie napisów
  • Pasek zadań otrzymał nowy wskaźnik temperatury w aplikacji Pogoda
  • Rozwiązano problem z brakiem odpowiedzi przycisków minimalizowania, maksymalizowania oraz zamykania aplikacji w trybie zmaksymalizowanym (pełnoekranowym)

  Microsoft wprowadził również 26 poprawek wpływających na funkcjonalność oraz działanie systemu operacyjnego. Mowa o rozwiązaniach nie wpływających na bezpieczeństwo oprogramowania.

  Ulepszono obsługę komponentu Secure Boot systemu Windows. Usunięto problem powodujący zawieszania się usługi AppXSVC po zainstalowaniu wybranych aplikacji MSIX. Administratorzy IT ucieszą się ze zmian w Azure Active Directory (Azure AD). Zmieniono limit czasu rejestracji w usłudze Azure Active Directory (Azure AD) z 60 minut na 90 minut dla hybrydowych scenariuszy Autopilota połączonych z usługą Azure AD. Rozwiązuje to również problem z błędem powodującym przekroczenie limitu czasu.

  Microsoft obiecuje również poprawę działania Windowsa 11 na terminalach PoS. Wyeliminowano problem ze zbyt długim rozruchem systemu operacyjnego.

  Windows 11 nie ma już również problemów z wyciekami pamięci, które raportowano na maszynach działających w trybie 24/7/365 bez okresowych restartów.

  Działy helpdesk IT ucieszą się z rozwiązania problemu powodującego, że uwierzytelnianie Kerberos nie powiodło się, co skutkowało wyświetleniem błędu "0xc0030009 (RPC_NT_NULL_REF_POINTER)". Błąd ten występuje, gdy komputer kliencki próbuje połączyć się z innym komputerem za pomocą protokołu RDP (Remote Desktop Protocol), gdy włączona jest funkcja Remote Credential Guard.

  Usunięto również problem, który może powodować, że kopiowanie części zabezpieczeń zasad grupy (GPO) na maszynę może się nie powieść.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed jednym znanym błędem.

  • Po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows wydanych 11 stycznia 2022 r. lub nowszych wersji systemu Windows na dotkniętej problemem wersji systemu Windows może nie być możliwe uruchomienie dysków odzyskiwania (CD lub DVD) utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) w Panelu sterowania.
  • Problem ten nie dotyczy dysków odzyskiwania utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) na urządzeniach, na których zainstalowano aktualizacje systemu Windows wydane przed 11 stycznia 2022 r. i powinny one uruchamiać się zgodnie z oczekiwaniami.

  Uwaga - problem nie dotyczy obecnie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych innych firm.

  Aktualizacja z 12 kwietnia 2022 roku - KB5012592

  W trzecim tygodniu kwietnia firma Microsoft udostępniła nową aktualizacje dla Windowsa 11 wydaną w Patch Tuesday. Najnowsza łatka zmienia numer kompilacji systemu operacyjnego Windows 11 do 22000.613. Oprogramowanie zawiera najnowsze łatki zabezpieczeń. Microsoft nie informuje o nowych funkcjach.

  Aktualizacja KB5012592 zawiera różne poprawki zabezpieczeń wewnętrznych funkcji systemu operacyjnego Windows 11. Dla tej łatki nie udokumentowano żadnych dodatkowych problemów.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed jednym znanym błędem.

  • Po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows wydanych 11 stycznia 2022 r. lub nowszych wersji systemu Windows na dotkniętej problemem wersji systemu Windows może nie być możliwe uruchomienie dysków odzyskiwania (CD lub DVD) utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) w Panelu sterowania.
  • Problem ten nie dotyczy dysków odzyskiwania utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) na urządzeniach, na których zainstalowano aktualizacje systemu Windows wydane przed 11 stycznia 2022 r. i powinny one uruchamiać się zgodnie z oczekiwaniami.

  Uwaga - problem nie dotyczy obecnie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych innych firm.

  Aktualizacja z 28 marca 2022 roku - KB5011563

  W poniedziałek - 28 marca 2022 roku firma Microsoft dosyć niespodziewanie zaktualizowała system operacyjny Windows 11. Poprawka KB5011563 zmienia numer wersję systemu na 22000.593. Jest to aktualizacja rozwojowa, która wprowadza do systemu Windows 11 kilka nowości.

  Microsoft zezwolił na wyświetlanie do trzech powiadomień o wysokim priorytecie. Funkcja dostępna jest dla aplikacji firm trzecich, które umożliwiają wysyłanie powiadomień o połączeniach, przypomnień lub alarmów korzystając z rozwiązania wbudowanego w system operacyjny Microsoft Windows 11. Aktualnie system Windows pozwala na wyświetlanie czterech powiadomień w tym samym czasie - trzech o wysokim priorytecie oraz jednego o standardowym priorytecie.

  Inżynierowie rozwiązali problem z utratą ostrości plików w usłudze OneDrive po zmianie nazwy i jej zatwierdzeniu z wykorzystaniem przycisku Enter.

  Naprawiono drobny błąd w Ustawieniach. Po wyszukaniu słowa "widżety" zwracane są poprawne wyniki.

  Rozwiązano problem powodujący wyłączenie automatycznego uruchamiania aplikacji Universal Windows Platform (UWP) po uaktualnieniu systemu operacyjnego.

  Rozwiązano problem powodujący, że plik SystemSettings.exe przestaje działać prawidłowo.

  Usunięto problem, który wpływa na plik searchindexer.exe i powoduje, że wyszukiwanie offline w programie Microsoft Outlook nie zwraca ostatnich wiadomości e-mail.

  Rozwiązano problem powodujący wydłużenie czasu uruchamiania systemu Windows. Problem ten występuje, ponieważ wątek interfejsu użytkownika w interfejsie API sieci przestaje odpowiadać, gdy modem 5G (WWAN) wolno wybudza się z uśpienia.

  Usunięto przeciek pamięci w module wmipicmp.dll, który powoduje wiele fałszywych alarmów w systemie monitorowania centrów danych System Center Operations Manager (SCOM).

  Usunięcie problemu, który powodował nieprawidłowe zwracanie ustawień zasad wykonywania z rejestru.

  Usunięto problem, w wyniku którego nowoczesne przeglądarki nie renderują poprawnie HTML generowanego przez gpresult/h.

  Rozwiązany problem powodujący wyjątek "Odmowa dostępu" dla pliku podczas testu PowerShell dla AppLocker.

  Rozwiązano problem powodujący niestabilność serwera Remote Desktop Service (RDS), gdy liczba zalogowanych użytkowników przekracza 100. Uniemożliwia to dostęp do opublikowanych aplikacji za pomocą RDS w systemie Windows Server 2019. To ważna zmiana dla administratorów systemami Microsoft w dużych organizacjach.

  Rozwiązano problem, który powoduje zwrócenie komunikatu o błędzie podczas przeglądania domeny lub jednostki organizacyjnej (OU). Ten problem występuje z powodu nieprawidłowego wyzerowania pamięci.

  Rozwiązuje problem, który powoduje, że Konsola zarządzania zasadami grupy przestaje działać po jej zamknięciu. System rejestruje Application Error Event ID 1000 i błąd, 0xc00005 (STATUS_ACCESS_VIOLATION); moduł, który uległ awarii to GPOAdmin.dll.

  Rozwiązuje problem, który może powodować, że usługa Group Policy Service przestaje przetwarzać informacje telemetryczne dotyczące preferencji rejestru Group Policy.

  Usunięto błąd zatrzymania (0xD1, DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL) w komponencie jądra DirectX.

  Wyeliminowano problem, który może spowodować, że Kerberos.dll przestanie działać w ramach usługi LSASS (Local Security Authority Subsystem Service). Dzieje się tak, gdy LSASS przetwarza jednoczesne żądania Service for User (S4U) user-to-user (U2U) dla tego samego użytkownika klienckiego.

  Rozwiązano problem dotyczący serwera proxy centrum dystrybucji kluczy (KDC). Serwer KDC Proxy nie może prawidłowo uzyskiwać biletów Kerberos w celu zalogowania się do usługi Key Trust Windows Hello for Business.

  Dodano obsługę scenariuszy Microsoft Account (MSA) Pass-through w Azure Active Directory(AAD) Web Account Manager (WAM).

  Usunięto problem powodujący rejestrowanie zdarzenia ID 37 podczas niektórych scenariuszy zmiany hasła, w tym podczas zmiany hasła w klastrze awaryjnym (CNO) lub wirtualnym obiekcie komputera (VCO).

  Usunięto problem uniemożliwiający poprawne wyświetlanie w oknie dialogowym Kontrola konta użytkownika (UAC) aplikacji, która żąda podwyższonych uprawnień.

  Kontrola Konta Użytkownika
Źródło: microsoft.com

  Kontrola Konta Użytkownika

  Źródło: microsoft.com

  Rozwiązano problem uniemożliwiający wyświetlanie w zdarzeniu 4739 nowych wartości niektórych atrybutów po zmianie zasad.

  Rozwiązano problem powodujący niepowodzenie polecenia Move-ADObject podczas przenoszenia kont komputerowych między domenami. Komunikat o błędzie brzmi: "Określono wiele wartości dla atrybutu, który może mieć tylko jedną wartość".

  Rozwiązano problem uniemożliwiający dostęp do udziałów Bloku komunikatów serwera (SMB) przy użyciu adresu IP, gdy włączone jest utwardzanie SMB.

  Usunięto problem powodujący błąd stopu 0x1E w serwerze SMB (srv2.sys).

  Usunięto problem powodujący niedopasowanie nazw domen NetBIOS i DNS Active Directory podczas tworzenia klastra.

  Aktualizacja KB5011563 udostępniana jest na wszystkie kompatybilne urządzenia z wykorzystaniem mechanizmów Windows Update.

  Znane błędy

  Microsoft ostrzega administratorów IT przed jednym znanym błędem.

  • Po zainstalowaniu aktualizacji systemu Windows wydanych 11 stycznia 2022 r. lub nowszych wersji systemu Windows na dotkniętej problemem wersji systemu Windows może nie być możliwe uruchomienie dysków odzyskiwania (CD lub DVD) utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) w Panelu sterowania.
  • Problem ten nie dotyczy dysków odzyskiwania utworzonych za pomocą aplikacji Kopia zapasowa i przywracanie (Windows 7) na urządzeniach, na których zainstalowano aktualizacje systemu Windows wydane przed 11 stycznia 2022 r. i powinny one uruchamiać się zgodnie z oczekiwaniami.

  Uwaga Problem nie dotyczy obecnie aplikacji do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych innych firm.

  Aktualizacja z 8 marca 2022 roku - KB5011493

  Z okazji Patch Tuesday firma Microsoft 8 marca 2022 roku zaktualizowała system operacyjny Windows 11. Najnowsza stabilna wersja oprogramowania otrzymała numer kompilacji 22000.556. Do Windows Update trafiła aktualizacja KB5011493. Z oficjalnego dziennika zmian opublikowanego przez Microsoft wynika, że jest to niewielkie uaktualnienie zwiększające poziom zabezpieczeń systemu operacyjnego Windows 11.

  Microsoft informuje, że nowa łatka może być zainstalowana z pominięciem aktualizacji KB5010414 z 15 lutego 2022 roku. Wtedy system operacyjny Windows 11 zostanie pozbawiony problemów z działaniem usług OneDrive oraz OneDrive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system w starszych wersjach może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.

  Z dziennika zmian aktualizacji zabezpieczeń wynika, że firma Microsoft zaktualizowała kluczowe dla systemu Windows 11 usługi jednocześnie nie wykrywając żadnych niepokojących błędów oraz luk w zabezpieczeniach. Oznacza to, że aktualizacja KB5011493 nie musi być wdrożona na komputerach ze skutkiem natychmiastowym.

  Znane błędy

  Microsoft nie raportuje żadnych problemów wynikających z zastosowania aktualizacji KB5011493.

  Aktualizacja z 15 lutego 2022 roku - KB5010414

  KB5010414 to druga aktualizacja dla systemu operacyjnego Windows 11 wydana w lutym 2022 roku. Wprowadza ona nowe funkcje oraz poprawki zabezpieczeń i wewnętrzne ulepszenia.

  Microsoft udostępnił możliwość współdzielenia plików cookie między trybem Internet Explorer w Microsoft Edge, a nową wersją Microsoft Edge. Pojawił się również zmodyfikowany pasek zadań. Microsoft wysłuchał próśb użytkowników i dodał zegar i datę do paska zadań wyświetlanego na drugim oraz kolejnym monitorze komputera.

  Producent wprowadził szereg ulepszeń do trybu Internet Explorer w przeglądarce Microsoft Edge. Wyeliminowano problem z zawieszaniem się przeglądarki po wciśnięciu przycisku F1 oraz problem z brakiem responsywnośći okien dialogowych.

  Użytkownicy niebędący administratorami systemu mogą swobodnie zmieniać strefy czasowe w Ustawieniach.

  Windows 11 po aktualizacji KB5010414 nie ma już problemu z błędnie wyświetlanym paskiem statusu. Wcześniej pojawiały się puste ikony.

  Istotną zmiana jest dodanie obsługi dysków NVMe w technologii hot-swap (bez konieczności wyłączania systemu).

  Administratorzy systemów w firmach ucieszą się z eliminacji problemu ze współpracą z Windows Server 2016 działającym jako serwer terminali podczas wykorzystania infrastruktury wirtualnych pulpitów (VDI).

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010414 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.

  Aktualizacja z 8 lutego 2022 roku - KB5010386

  Aktualizacja z 8 lutego 2022 roku to niewielkie uaktualnienie przyrostowe, które nie wprowadza nowych funkcji. Microsoft skupił się na poprawkach zabezpieczeń oraz optymalizacji działania systemu operacyjnego.

  Inżynierowie rozwiązali problem, który uniemożliwiał operację modyfikacji z wykorzystaniem protokołu LDAP w przypadku operacji zawierających atrybuty SamAccountName i UserAccountControl.

  Microsoft rozwiązał również problem, który uniemożliwiał wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczył wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010386 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.

  Aktualizacja z 25 stycznia 2022 roku - KB5008353

  Trzecia aktualizacja ze stycznia 2022 roku skupia się na eliminacji odkrytych błędów. Microsoft wyeliminował problem ze sprzętową akceleracją dźwięku podczas połączenia przez Bluetooth. Usunięto błąd powodujący znikające aplikacje na pasku zadań. Naprawiono również problem z błędnym wyświetlaniem statusu uruchomienia aplikacji.

  Ustawienia Windows 11
Źródło: microsoft.com

  Ustawienia Windows 11

  Źródło: microsoft.com

  Inżynierowie wyeliminowali problem z błędnie działają ikoną głośności na pasku zadań. Nie ma już również błędu, który powodował zawieszanie się komputera po podłączeniu do wielu wyświetlaczy. Naprawiono również problem z niewysuwającym się paskiem zadań po automatycznym schowaniu.

  Microsoft zaktualizował algorytmy odpowiedzialne za automatyczną regulację jasności. System reaguje szybciej na zmiany oświetlenia w otoczeniu komputera.

  Rozwiązano problem, który powodował wyświetlanie niepoprawnych informacji o statusie naładowania akcesoriów połączonych przez Bluetooth. Microsoft rozwiązał również usterkę, która uniemożliwiała poprawną edycję w wybranych programach do edycji zdjęć. Po podłączeniu do monitorów z HDR system wyświetlał niepoprawne barwy.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5008353 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji Usuń wszystko system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.

  Aktualizacja z 17 stycznia 2022 roku - KB5010795

  Druga aktualizacja ze stycznia 2022 roku skupia się na eliminacji jednego błędu istotnego z punktu użytkowników biznesowych. Mowa o problemach z połączeniem z siecią prywatną VPN. Microsoft zaktualizował sposób łączności z VPN poprzez protokół IPSEC oraz L2TP.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5010795 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików. Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.

  Aktualizacja z 11 stycznia 2022 roku - KB5009566

  KB5009566 to pierwsza łatka dla Windowsa 11 wydana w 2022 roku. Aktualizacja rozwiązuje jedne znany problem oraz wprowadza poprawki mające zwiększyć wydajność i stabilność systemu. Microsoft rozwiązał problem z japońską metodą wprowadzania (IME).

  Windows 11 
Źródło: microsoft.com

  Windows 11

  Źródło: microsoft.com

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5009566 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.

  Aktualizacja z 14 grudnia 2021 roku - KB5008215

  Ostatnia aktualizacja Windowsa 11 w 2021 roku została wydana przed świętami. Skupia się ona na poprawkach bezpieczeństwa. Microsoft nie przekazał dokładnego dziennika zmian.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5008215 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.

  Aktualizacja z 22 listopada 2022 roku - KB5007262

  Aktualizacja z drugiej pozwy listopada wprowadza do systemu Windows 11 nowe funkcje oraz rozwiązuje kilka zidentyfikowanych wcześniej problemów.

  Microsoft rozwiązał problem z zawieszającą się przeglądarką Edge podczas kopiowania tekstu IME. Rozwiązano problem z niepoprawnym wyświetlaniem tła ikony iFLY Simplified Chinese IME.

  Inżynierowie zaktualizowali Eksplorator plików, który nie ma już problemów z otwieraniem menu kontekstowego. Popracowano nad płynnością animacji ikon na pasku zadań. Zaktualizowano algorytm odpowiedzialny za regulację głośności na urządzeniach audio Bluetooth.

  Microsoft rozwiązał problem z migoczącym ekranem, który pojawiał się po zastosowaniu motywu o wysokim kontraście. Naprawiono problem ze stabilnością systemu Windows Mixed Reality, który nie wykrywał podłączonych gogli AR/VR.

  Naprawiono błąd, który uniemożliwiał drukowanie na aktywnych drukarkach podłączonych do komputera. Wyeliminowano również problemy z błędnym wyświetlaniem znaków po ustawieniu czcionki Meiryo UI i innych pionowych czcionek używanych w krajach azjatyckich.

  Microsoft zaktualizował wszystkie emoji z czcionki Segoe UI Emoji do stylu emoji Fluent 2D oraz zaimplementował standard Emoji 13.1 z nowymi emotikonami. Przy okazji zaktualizowano panel zarządzania Emoji.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5007262 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.

  Aktualizacja z 9 listopada 2021 roku - KB5007215

  Pierwsze uaktualnienie w listopadzie 2021 roku zawiera jedynie łatki bezpieczeństwa i poprawki stabilności. Microsoft nie przekazał dokładnego dziennika zmian.

  Windows 11 Pro 
Źródło: microsoft.com

  Windows 11 Pro

  Źródło: microsoft.com

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5007215 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.
  • Microsoft raportuje problem z systemem obsługi drukarek, który ma problem z obsługą podłączonych drukarek.
  • Występuje również problem z instalacją wybranych aplikacji firmy Kaspersky.

  Aktualizacja z 21 października 2022 roku - KB5006746

  Druga aktualizacja w historii Windowsa 11 wprowadza wiele poprawek błędów i aktualizacje z zakresu bezpieczeństwa oraz stabilności.

  Eksplorator plików nie zawiesza się podczas zmiany nazwy z wykorzystaniem IME. Rozwiązano problem ze zniekształceniem dźwięku podczas przechwytywania przez asystentów głosowych. Zlikwidowano błąd z wyświetlaniem czarnego tła na ekranie blokady. Zwiększono responsywność sterowników Bluetooth i wyeliminowano opóźnienia podczas korzystnia z myszy na Bluetooth.

  Łatka KB5006746 rozwiązuje problem z długim czasem oczekiwania na uruchomienie aplikacji oraz prędkością ich działania. Wyeliminowano problem uniemożliwiający wyświetlenie okna wyszukiwania na drugim monitorze.

  Zaktualizowano pasek zadań tak, aby poprawnie wyświetlał się u użytkowników, którzy raportowali problem na pierwszej kompilacji Windowsa 11.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5006746 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików. Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR.
  • Microsoft raportuje problem z systemem obsługi drukarek, który ma problem z obsługą podłączonych drukarek.
  • Występuje również problem z instalacją wybranych aplikacji firmy Kaspersky.

  Aktualizacja z 12 października 2021 roku - KB5006674

  Pierwsza aktualizacja dla systemu operacyjnego Windows 11 została udostępniona równo tydzień po debiucie rynkowym oprogramowania. Zawiera poprawki zabezpieczeń wpływające również na stabilność pracy urządzenia. Microsoft wyeliminował problem z kompatybilnością sterowników kart sieciowych Killer oraz SmartByte, które nie współpracowały z pierwszą kompilacją Windowsa 11.

  Znane błędy

  • Po aktualizacji Windowsa 11 z wykorzystaniem łatki KB5006674 mogą wystąpić problemy z OneDrive i One Drive for Business. Po wybraniu opcji "Usuń wszystko" system może mieć problem z usunięciem wszystkich plików.
  • Dodatkowo inny błąd uniemożliwia wyświetlenie ostatnich wiadomości e-mail w wynikach wyszukiwania aplikacji Microsoft Outlook zainstalowanej na komputerze. Problem dotyczy wiadomości przechowywanych lokalnie w plikach .pst oraz .ost, a także znajdujących się na serwerach Exchange oraz Microsoft 365.
  • Występują również problemy ze złym odwzorowaniem kolorów po podłączeniu monitorów kompatybilnych z HDR. Microsoft raportuje problem z systemem obsługi drukarek, który ma problem z obsługą podłączonych drukarek.
  • Występuje również problem z instalacją wybranych aplikacji firmy Kaspersky.

  Czy warto już zaktualizować służbowe komputery do Windowsa 11?

  Jeżeli zastanawiasz się czy warto aktualizować już komputery wykorzystywane w biznesie do Windowsa 11 zachęcamy do zapoznania się z naszym materiałem na ten temat. Kompleksowo poruszamy w nim kwestię samej aktualizacji oraz implikacji, które może wywołać w firmach i organizacjach. Przedstawiamy również największe problemy z wdrożeniem Windowsa 11 w sektorze biznesowym.

  Aktualizacja: 07 lipca 2023 17:04
  Aktualizacja: 29 maja 2023 14:58
  Aktualizacja: 28 maja 2023 14:04
  Aktualizacja: 17 maja 2023 17:27
  Aktualizacja: 04 maja 2023 16:32
  Aktualizacja: 17 kwietnia 2023 16:35
  Aktualizacja: 27 marca 2023 18:14
  Aktualizacja: 10 marca 2023 12:13
  Aktualizacja: 23 lutego 2023 17:40
  Aktualizacja: 10 lutego 2023 10:06
  Aktualizacja: 18 stycznia 2023 17:06
  Aktualizacja: 14 grudnia 2022 14:48
  Aktualizacja: 10 listopada 2022 14:38
  Aktualizacja: 12 października 2022 14:33
  Aktualizacja: 23 września 2022 14:40
  Aktualizacja: 16 września 2022 16:04
  Aktualizacja: 30 sierpnia 2022 14:40
  Aktualizacja: 23 sierpnia 2022 16:28
  Aktualizacja: 26 lipca 2022 16:55
  Aktualizacja: 30 czerwca 2022 16:55
  Aktualizacja: 21 czerwca 2022 16:50
  Aktualizacja: 01 czerwca 2022 19:17
  Aktualizacja: 12 maja 2022 17:36
  Aktualizacja: 02 maja 2022 18:34
  Aktualizacja: 31 marca 2022 17:27
  Aktualizacja: 11 marca 2022 16:53
  W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

  TOP 200