Pieniądze są w 2G

Tylko GSM? Kiedyś zarząd waszego właściciela - funduszu Midas - sygnalizował możliwość alternatywnego wykorzystania częstotliwości 1800 MHz.

Owszem, można na tych częstotliwościach uruchomić np. dostęp do Internetu. Postanowiliśmy jednak świadczyć powszechne usługi komórkowe. Chcemy wygrać prostotą usługi i jakością obsługi. Stawiamy na klientów indywidualnych. Chcemy być operatorem małym, będącym bardzo blisko klienta, technologicznie wyprzedzającym obecnych graczy na rynku GSM. Będziemy świadczyć np. usługi czarnych i białych list. Klient będzie mógł poprzez witrynę internetową zdefiniować numery telefonów, z którymi nie chce się łączyć. Dzwoniący, znajdujący się na takiej liście, usłyszy komunikat "Nie ma takiego numeru". Także usługi lokalizacyjne i mikropłatności - to najbardziej perspektywiczne kierunki rozwoju i nie potrzeba do tego sieci UMTS.

Mikopłatności? Chcecie wejść w projekty typu mPay?

Tak, interesują nas usługi płatności, ale nie w takim modelu jak to robi mPay. Na razie nie mogę zdradzać szczegółów.

Czy wybraliście już system do obsługi sieci?

Prowadzimy bardzo zaawansowane rozmowy z kilkoma dostawcami sprzętu i rozwiązań do zarządzania poszczególnymi warstwami sieci komórkowej.

Kiedy powstał CenterNet?

Spółka powstała już dawno, zajmując się tworzeniem stron WWW, hostingiem, usługami dostępu do Internetu. Kiedy jej właściciel, Pan Karkosik zainteresował się projektem budowy nowej sieci komórkowej, uznał, że CenterNet jest najlepiej przygotowany do prowadzenia tego rodzaju projektu.

Co firma ma wspólnego z planowanymi projektami na rynku brytyjskim?

Spółka buduje sieć w Polsce. NFI Midas jest również właścicielem brytyjskiej spółki, które przygotowuje się do uruchomienia sieci MVNO Extreme i kontroluje dwa inne przedsięwzięcia - spółkę dystrybucyjną i firmę świadczącą usługi telekomunikacyjne dla małego i średniego biznesu. Pracuje w nich już 70 osób. Spółka dystrybucyjna ma podpisane umowy z wszystkimi czołowymi producentami telefonów komórkowych i może ingerować w kod tych aparatów. To oznacza, że CenterNet ma do minimum skróconą ścieżkę dostaw telefonów i kart SIM.

Skąd w ogóle wziął się pomysł budowy nowej sieci komórkowej w Polsce?

Projekt nowej sieci komórkowej był koncepcyjnie przygotowany wcześniej. Pierwotnie miał go realizować inny znany operator, ale z pewnych względów na uruchomienie przedsięwzięcia nie zgodził się właściciel tej firmy.

A co z partnerem branżowym dla nowej sieci?

Naszym rynkiem komórkowym interesuje się wielu graczy zagranicznych. Kluczową w chwili obecnej kwestią jest rozpoczęcie świadczenia usług telekomunikacyjnych. Będziemy otwarci na poważnego partnera branżowego, ale nie zakładamy sprzedaży spółki. Będziemy chcieli zachować kontrolę nad projektem.

Rozmawiał: Jarosław Ochab


TOP 200