Phenom na 3 fajerki

Wydajność

Do testów wykorzystaliśmy płyty główne Gigabyte MA790FX-DQ6 dla Phenomów z podstawką AM2+, dla procesorów LGA775 ASUS Maximus Extreme. Używaliśmy 2 modułów pamięci DDR2 1066 MHz Patriot o pojemności 1 GB każdy. Korzystaliśmy z karty graficznej ASUS EN8800GTX AquaTank/HTDP/768M z 768 MB pamięci, oraz z dysków twardych Seagate Barracuda ATA 7200.7 Serial-ATA. Na obydwu platformach zainstalowany został system operacyjny Windows Vista Ultimate w 32-bitowej wersji angielskiej, z najnowszymi sterowniki odpowiednimi do chipsetu, stosowaliśmy najnowsze, dostępne w dniu rozpoczęcia testu sterowniki do kart graficznych oraz do układów dźwiękowych i sieciowych.

Pod względem wydajności Phenom zaprezentował się zgodnie z naszymi oczekiwaniami. W aplikacjach potrafiących w pełni wykorzystać wiele rdzeni (rendering grafiki 3D, osiągnął wyniki lepsze niż dwurdzeniowa nowość Intela - model 7200 lecz co ciekawe zarazem słabsze niż dwurdzeniowy model E8200 kosztujący raptem 460 zł. Nasz zestaw testów obejmuje kilka popularnych gier, które potrafią korzystać z wielordzeniowości. W Cyrysisie procesory Intela nie dały Phenomowi żadnych szans. W teście tym układy Core 2 Duo czują się na tyle dobrze, że nawet tani model E8200 jest szybszy niż najnowszy i najszybszy w obrębie rodziny 4-rdzeniowy Phenom 9850. W grze S.T.A.L.K.E.R sytuacja wygląda podobnie - Intel ze swoim tanim E8200 na czele. Tu Phenomy prezentują się jednak nieco lepiej wyprzedzając dwurdzeniowy model E7200 Intela. Supreme Commander to powtórka dominacji Intela w grach. Tyle liczby. Jeśli chodzi o realne przełożenie procesorów na wydajność w grach to trzeba zaznaczyć, że każdy z testowanych przez nas układów był na tyle wydajny że wsparty odpowiednio szybką kartą graficzną nie powinien mieć problemów z zapewnieniem odpowiedniej płynności w grach.

Phenom na 3 fajerki

Dane techniczne procesorów

Phenom na 3 fajerki

Wyniki testów procesorów

Zbiór aplikacji użytkowych w których sprawdzamy wydajność procesorów składa się w dużej mierze z popularnych programów biurowych, internetowych i multimedialnych. Nie zawsze są to aplikacje w najnowszych wersjach lecz jest to celowe, ma pozwolić na odzwierciedlenie wydajności danego procesora w typowych zastosowaniach. Nie każdy użytkownik wyposażony jest w najnowsze wersje wszystkich aplikacji, a chciałby wiedzieć jaką wydajność procesor będzie zapewniał podczas codziennej pracy. Mix programów zaprezentował wydajność 3-rdzeniowego Phenoma bardzo zbliżoną do osiąganej przez 4-rdzeniowy model 9850. Z kolei 2-rdzeniowe procesory Intela wypadły w teście dużo lepiej.


TOP 200