Pensja pensji nierówna

Kierownik projektów to nie tylko wiedza i doświadczenie, to także pieniądze. Duże pieniądze.

Kierownik projektów to nie tylko wiedza i doświadczenie, to także pieniądze. Duże pieniądze.

Kierownicy projektów informatycznych to jedna z najlepiej wynagradzanych grup specjalistów. "Przeciętne wynagrodzenie kierowników projektów i konsultantów pełniących tego typu funkcje mieści się w przedziale od sześciu do kilkunastu tysięcy złotych i są kilkadziesiąt procent wyższe niż pensje specjalistów z porównywalnym doświadczeniem i zajmujących podobne stanowiska w innych działach firmy" - mówi Piotr Zimowski, konsultant z Neumann Management Institute. Jedną z najbardziej widocznych cech wynagrodzeń kierowników projektów jest ich zróżnicowanie. Niektórzy menedżerowie zarabiają miesięcznie nawet do 30 tys. zł, a po pomyślnym zakończeniu projektu mogą liczyć na nagrodę 20-30% ich łącznego wynagrodzenia przez czas jego trwania, czyli nawet ok. 100 tys. zł. Inni natomiast, często realizujący projekty równie złożone, mogą otrzymać niewiele ponad 1/5 tej sumy. W przypadku terminowego zakończenia projektu ich dodatkowa gratyfikacja nie przekracza 10 tys. zł.

Komplikacje rodzące pieniądze

Te, szokujące dla wielu specjalistów, dysproporcje wynikają z tego, że każdy projekt informatyczny jest inny, a w związku z tym odmienne są warunki jego wynagradzania. "Zupełnie inaczej wynagradzani są kierownicy, którzy wchodząc do organizacji muszą od podstaw stworzyć zespół, dokonać analizy procesów i wdrożyć całe rozwiązanie, a inaczej menedżerowie, którzy przychodzą do ÇprzygotowanegoČ do projektu przedsiębiorstwa" - twierdzi Andrzej Stobierski, konsultant z firmy doradztwa personalnego Huberts Mozes & Partners. - "Inaczej wynagradza się specjalistów, którzy od początku z sukcesem prowadzą projekt, jeszcze inaczej ÇratownikówČ, którzy zostali zaangażowani, żeby naprawić kulejące przedsięwzięcie".

Najważniejszym wyznacznikiem różnicującym zarobki kierowników jest założony czas trwania i stopień trudności projektu. Najlepiej wynagradzani są specjaliści odpowiedzialni za duże międzynarodowe projekty tzw. senior project managers oraz kierownicy, prowadzący duże ogólnopolskie przedsięwzięcia. Wiąże się to, oczywiście, z posiadanym przez menedżera doświadczeniem. Nie zawsze muszą być to doświadczenia pozytywne. "Udział w projekcie, który nie zakończył się całkowitym sukcesem, pozwala również na zdobycie wielu wartościowych doświadczeń. Menedżer, który w nim uczestniczył, poznał doskonale skutki mylnych decyzji dla całego przedsiębiorstwa i wyciągnął wnioski umożliwiające ich uniknięcie w przyszłych projektach" - mówi Piotr Karolewski, konsultant z Działu Executive Search firmy SMG/KRC Poland Human Resources.

Do prowadzenia dużych projektów angażowani są specjaliści z kilkunastoletnim stażem pracy na podobnym stanowisku - najczęściej obcokrajowcy lub Polacy, którzy zdobyli doświadczenia za granicą. To oni mogą liczyć na najkorzystniejsze warunki kontraktów i największy pakiet świadczeń dodatkowych. Często są opłacani według zupełnie innych stawek niż pozostała część zespołu wdrożeniowego. Zazwyczaj są one ustalane w międzynarodowej centrali firmy, w której realizowany jest projekt. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że dzięki temu ich pobory są kilkakrotnie wyższe niż pensje innych specjalistów na podobnym stanowisku. Zleceniodawcy często wynajmują im mieszkania i zapewniają wysokiej klasy samochód, a także pokrywają koszty podróży lotniczych do ojczyzny - wszystko po to, żeby wynagrodzić im wielomiesięczną rozłąkę z domem.

Narzędzia i wskaźniki

Równie duży wpływ na wysokość wynagrodzeń kierowników projektów ma praktyczna znajomość konkretnych systemów. Tu jednak o wszystkim decyduje rynek. I tak na największe zarobki już od wielu lat mogą liczyć specjaliści od SAP, a ostatnio także systemów Oracle'a. Pensje doświadczonych kierowników projektów z tego zakresu są średnio o 30-40% wyższe niż wynagrodzenia specjalistów od innych systemów MRP II/ERP.

Są pewne wyjątki. Polskie oddziały zagranicznych korporacji są zazwyczaj skazane na wdrożenie systemu stosowanego w centrali. Zdarza się, że płacą astronomiczne kwoty menedżerom, biegłym w rzadszych na polskim rynku narzędziach. Zresztą wysokie pensje dla kierowników znających "najmodniejsze" narzędzia także przestają być niezmienną regułą. "Coraz częściej zgłaszają się do nas kandydaci gotowi do rezygnacji z części swoich wymagań płacowych w zamian za możliwość zarządzania projektem, w którym zetkną się z najnowocześniejszymi narzędziami. Traktują to po prostu jako inwestycję na przyszłość, która pozwoli im utrzymać się na technologicznej fali i zyskać dobrą pozycję na rynku informatycznym" - wyjaśnia Piotr Karolewski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200