Pekao-BPH: Połączenie przez podział

Kierownictwo UniCredit skłania się do tego, aby bank powstały po połączeniu Pekao z częścią oddziałów Banku BPH funkcjonował na podstawie systemu transakcyjnego Pekao - Systematics, działającego na platformie mainframe.

Pekao-BPH: Połączenie przez podział

Alessandro Profumo, prezes UniCredito

Polski rząd zgodził się na połączenie Pekao i BPH za cenę ustępstwa Włochów z UniCredit, którzy obiecali odsprzedać 200 z 480 oddziałów BPH i markę tego banku. Z obu rzeczy i tak by zrezygnowali w ramach restrukturyzacji - tak przynajmniej mówią cytowani w każdym dzienniku bankowcy - ale nie to nas interesuje w tej sprawie. Zastanawiamy się jak zostaną rozwiązane kwestie informatyki w nowym Pekao i w banku, który powstanie na fundamentach starego BPH. Włosi z UniCredit nie chcą na razie komentować całej sprawy. "Jesteśmy zobowiązani do zachowania tajemnicy" - mówi Francesca Palermo-Patera z działu Corporate Identity centrali UniCredit w Mediolanie.

Klient pójdzie gdzie chce

Zgodnie z dokumentami przedłożonymi Komisji Nadzoru Bankowego fuzja Pekao i BPH ma zakończyć się jeszcze w tym roku. Włoski bank zapewne wkrótce rozpocznie poszukiwania kupca na 200 placówek BPH. Chęć ich odkupienia wyraziła m.in. belgijska grupa KBC, właściciel Kredyt Banku, który - podobnie jak BPH - wykorzystuje system Profile. Sądząc jednak po liczbie modyfikacji dokonanych przez oba banki, mają już one tylko wspólną nazwę. Zainteresowanie skorzystaniem z tej okazji, aby wejść na polski rynek wykazują także banki z Grecji. W Polsce od kilku tygodni działa grecki Polbank EFG.

Niewątpliwie oddziały BPH kupi ten, kto zapłaci najwięcej. Tyle że oprócz ceny pojawia się cała seria wątpliwości. Czy w wyniku tej fuzji pozostanie na rynku polskim duży Pekao i mały BPH, czy też tylko pierwszy z nich i puste, mało interesujące placówki po BPH? Wszystko zależy od kalkulacji, czy UniCredit będzie chciał odzyskać część środków sprzedając coś, co ma wartość rynkową (akcje BPH wyceniane są na warszawskiej giełdzie na ok. 725 zł) - a więc mały, ale sprawnie działający BPH, czy też wartością będzie wyeliminowanie jakiekolwiek konkurencji - nawet tak osłabionej. Czy nowy właściciel oddziałów i marki BPH otrzyma także prawa do systemu informatycznego z zaszytym w kodzie bogatym wachlarzem produktów? Niewątpliwie byłby to ukłon ze strony Włochów w kierunku nowego konkurenta.

Wiadomo, że w porozumieniu z polskim rządem zagwarantowano, iż 200 oddziałów wydzielonych z BPH i sprzedanych wraz z tą marką ma mieć zapewnione odpowiednie usługi umożliwiające ich funkcjonowanie, zapewne więc także teleinformatyczne. Oznaczałoby to, że Pekao zobowiązał się do odstąpienia przyszłemu ich właścicielowi także systemu IT (będzie miał jeden zbędny - używany na potrzeby Pekao tylko do momentu przeniesienia baz klienckich), jak również łączy niezbędnych do korzystania przez placówki z systemu centralnego. Taka koncepcja, która zawiera zarówno opcję podziału, jak i fuzji informatycznej jeszcze na polskim rynku nie byla realizowana. Będzie to bardzo ciekawe i skomplikowane zadanie organizacyjno-prawno-informatyczne.

Co prawda w Banku BPH - dzięki funkcjonującemu systemowi scentralizowanemu - klient nie jest przywiązany do konkretnego oddziału - tego, który zostanie wydzielony i sprzedany pod marką BPH lub tego, który ma zostać włączony w struktury Pekao. Jednak podpisał on umowę w konkretnej placówce, można więc klienta z tą placówką skojarzyć. Gdy w ramach fuzji łączą się dwa banki, klienci nie mają wyboru czy chcą przejść do nowej instytucji. Jednak - zgodnie z polskim prawem - sytuacja jest zupełnie inna, gdy przejmuje się - jak w przypadku BPH - jedynie część banku. Wówczas klient musi wyrazić zgodę na przeniesienie do innej instytucji. Jak ten problem zostanie rozwiązany przez UniCredit i Pekao? Na odpowiedź trzeba będzie poczekać do ostatecznej umowy Włochów z polskim rządem, która ma być aneksem do umów prywatyzacyjnych banków Pekao i BPH.

TYLKO FAKTY

Bank Pekao

11,1% aktywów sektora bankowego w Polsce, 2 miejsce

14 818 pracowników

758 placówek

system IT - Systematics firmy Alltel

platforma - komputery mainframe, OS/390

Bank BPH

9,9% aktywów sektora bankowego w Polsce, 3 miejsce

9974 pracowników

480 placówek

system IT - Profile firmy Sanchez

platforma - serwery HP Alpha, OpenVMS

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200