Państwo 2.0 2019. Ministerstwo Finansów ogłasza sukces usługi Twój e-PIT

Po dwóch tygodniach od uruchomienia usługi Twój e-PIT liczba deklaracji podatkowych rozliczonych za jej pomocą przekroczyła 1,5 mln. Usługa cieszy się ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem obywateli - przekonuje Przemysław Koch, pełnomocnik Ministra Finansów ds. informatyzacji.

Twój e-PIT to wdrożona przez Ministerstwo Finansów usługa ułatwiająca polskim podatnikom złożenie zeznania podatkowego. Po zalogowaniu się do usługi można sprawdzić czekające tam już zeznanie PIT-37 lub PIT-38, wypełnione przez urząd skarbowy, i zatwierdzić je - lub wprowadzić zmiany, takie jak dodanie ulg i odliczeń czy wskazanie organizacji pożytku publicznego.

Oczywiście, można zrezygnować z przygotowanego rozliczenia PIT i wypełnić deklarację samodzielnie.

Twój e-PIT został uruchomiony 15 lutego br. Od momentu powstania koncepcji usługi do wdrożenia minęło osiem miesięcy. „W mojej ocenie to, co udało nam się osiągnąć, to mistrzostwo świata” – powiedział Przemysław Koch, pełnomocnik Ministra Finansów ds. informatyzacji, który w trakcie konferencji „Computerworlda” Państwo 2.0 przedstawił dane po pierwszych dwóch tygodniach funkcjonowania systemu.

Zdaniem przedstawiciela resortu finansów opracowanie tego rozwiązania plasuje Polskę w ścisłej czołówce państw europejskich - podobną usługę można znaleźć tylko w Hiszpanii.

Twój e-PIT w liczbach

Dostępne w systemie Twój e-PIT zeznania zostały opracowane na bazie ponad 35 mln. deklaracji PIT od płatników (pracodawców) oraz danych zgromadzone w rejestrach administracji skarbowej. Na tej podstawie przygotowano prawie 29 mln deklaracji PIT-37 i PIT-38.

Jak zapewnia Przemysław Koch, stabilność i wydajność usługi są monitorowane na bieżąco. Do 27 lutego odnotowano 8 mln logowań, w tym ponad 6 mln pozytywnych uwierzytelnień. Liczba deklaracji PIT złożonych do 27 lutego przekroczyła 1,5 mln, a liczba wszystkich czynności wykonanych przez użytkowników w obrębie usługi – w tym modyfikacja i zapisanie danych - wyniosła ok. 40 mln.

W okresach szczytowych obciążeń było stwierdzono ponad 2000 wywołań różnych funkcji usługi na sekundę, a liczba przekazywanych deklaracji dochodziła do 200 na minutę.

Jeżeli chodzi o dostęp do usługi, 75 % uwierzytelnień jest realizowane za pośrednictwem danych podatkowych, a 25 % za pomocą profilu zaufanego. Co ciekawe, aż 25% podatników, którzy rozliczyli deklaracje w oparciu o usługę Twój e-PIT, użyło do tego celu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony, tablety. Co więcej, deklaracje składano nawet na telewizorach smart. "Polacy są coraz bardziej nowocześni i do składania deklaracji używają wielu różnych urządzeń z dostępem do internetu" - komentuje Koch. To kolejne potwierdzenie trendu odchodzenia od tradycyjnej, papierowej formy rozliczeń z fiskusem.

Przemysław Koch odniósł się także do często podnoszonych zarzutów, że usługa Twój e-PIT zmienia kwoty w rozliczeniu. „To prawda, na przykład w sytuacji gdy płatnik odesłał korektę deklaracji”. Pełnomocnik Ministra Finansów przypomina jednak, że usługa na bieżąco aktualizuje rozliczenie o nowe informacje, np. od pracodawcy, do momentu akceptacji i wysłania zeznania.

Plany na przyszłość

Resort finansów równolegle szykuje się do 2. etapu wdrożenia. Obejmie ono rozszerzenie funkcjonalności usługi Twój e-PIT o deklaracje PIT-36 i PIT-36L, składane przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Aktualizacja planowana jest równo rok po starcie usługi Twój e-PIT, na 15 lutego 2020 r. Plany rozwoju usługi obejmują też integrację z rejestrami ZUS i PESEL.

Jest to związane z przyjętą przez ministerstwo koncepcją cyfryzacji administracji skarbowej. „Naszą strategią jest wdrożenie e-urzędu. Zależy mi na tym, żeby wszystkie usługi świadczone przez Ministerstwo Finansów i urzędy celno-skarbowe mogły być świadczone cyfrowo i aby obywatel mógł zostać kompleksowo obsłużony bez wychodzenia z domu, nie ruszając się sprzed komputera”.

Państwo 2.0 2019. Ministerstwo Finansów ogłasza sukces usługi Twój e-PIT

Portal Twój e-PIT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200